26 Şubat 2021 Cuma

TÜRKİYE'NİN NORMALLEŞME PLANI

TÜRKİYE'NİN NORMALLEŞME PLANI

TÜRKİYE'NİN NORMALLEŞME PLANI

18 Şubat 2021 Perşembe 11:28 GÜNDEM

Koronavirüs tedbirlerinde son dakika: Cumhurbaşkanlığı kabinesi yeni kararlar aldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan duyurdu ve Türkiye'nin normalleşme planı belirlendi. Başkan Erdoğan, "İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." dedi. Tedbirlerde detaylara SABAH ulaştı. İşte "Sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak?" sorusu dahil tüm merak edilenlerin cevabı ve kabinenin aldığı son dakika kararları

Cumhurbaşkanlığı kabinesinden son dakika kararları geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi. Konuşmasına kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, Kabine Toplantısı'nda güvenlikten sağlığa Türkiye'nin gündemindeki tüm meseleleri enine boyuna değerlendirdiklerini belirtti. Gara bölgesine yapılan harekatla ilgili ayrıntılar üzerinde durduklarını aktaran Erdoğan bu konuda da kritik bilgiler verdi. İşte sokağa çıkma yasağının kaldırılması dahil koronavirüs tedbirlerindeki normalleşme planı ve son dakika gelişmeleri;

SON DAKİKA KABİNEDE YENİ KARARLAR ALINDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı sonrası canlı yayında millete seslenen Erdoğan tedbirlerin kademeli olarak kaldırılacağını ve Mart başının kritik takvimin başlangıcı olacağını ilan etti.

İŞTE TÜRKİYE'NİN NORMALLEŞME PLANI

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan kararlara göre;

İLLER 4 GRUBA AYRILIYOR

Tüm şehirler, Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayrılarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecine geçiyor.

EĞİTİMDE ÖNEMLİ KARAR

Halen uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerimizin durumu, illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecek.

RESTORANLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

 Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımlar da bir iki hafta içerisinde başlamış olacak ve buna ilişkin yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MART'TA KALKIYOR

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını illerde vaka, aşılama ve diğer kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacak.

ŞEHİRLER NASIL SINIFLANDIRILACAK?

İller vaka, aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak. Normalleşme takvimini de buna göre yürütülecek.

BU MUSİBET TEHDİT OLMAKTAN ÇIKACAK

Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakârlık yaparak bu musibeti tehdit olmaktan çıkartabilecek bir yerde duruyoruz. Aşılamada 5 milyon 700 bin rakamına ulaştık. Erdoğan son dakika ifadelerinde "Bazı illerimizde karşımıza gayet iyi fotoğraf çıkarken, kimi şehirlerimizde hala sıkıntının ciddi düzeylerde olduğunu gördük." dedi.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

 Toplamı 311 milyar lirayı bulan destek ve teşviklerle sıkıntıları bir nebze hafifletmenin gayreti içindeyiz. Gübre desteklerini yüzde 100 artışla 2 katına çıkarıyoruz. Buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde dekara 8 lira olan desteği 16 liraya yükseltiyoruz. Organik ve organomineral gübre kullanan üreticilerimize ise ilave olarak dekara 10 lira olan destekleme ödemesini 20 liraya yükseltiyoruz.

CHP'NİN BAŞINDAKİ ZAT, HAK ETTİĞİ DERSİ SON DEFA ALACAK

Ayrıca Başkan Erdoğan'ın son dakika açıklamalarından terör örgütünün adını söyleyemeyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da nasibini aldı. Erdoğan "Yine çıktı tamamı yalan, yanlış, hezeyan olan bir sürü zırvayı arka arkaya sıraladı. Terör örgütüne samimi bir kınama yapmaya dilleri varmayanların, yaşanan acı hadise karşısında şahsımızı ve devleti suçlama konusunda gösterdikleri canhıraş gayreti ibretle takip ediyoruz." dedi.

Başkan Erdoğan: Teröristlere arka çıkanların, acı bir hadise yaşandığında kürsüden bize parmak sallama riyakârlığına yönelmeleri midemizi bulandırıyor. İlk seçimde bu zatın hak ettiği dersi son defa alacağına inanıyorum.

'SAMANYOLU' DİYORUZ AKILLARI HÂLÂ SAMANDA

Ayrıca Erdoğan "Ay'a ulaşmak ya da uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedefler, emin olun yalnızca birkaç adım ötemizdedir. İnşallah birçok yenilikçi teknolojiyle Türkiye'nin Otomobili (TOGG) hedeflediğimiz tarihte milletimizin hizmetine sunulacak.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

TÜRKİYE'YE ÖZGÜ MUTASYONLAR VAR

TÜRKİYE'YE ÖZGÜ MUTASYONLAR VAR