28 Şubat 2021 Pazar

TBMM İDARE AMİRİ MEHMET GÖKER’İN UĞUR MUMCU MESAJI

TBMM İDARE AMİRİ MEHMET GÖKER’İN UĞUR MUMCU MESAJI

TBMM İDARE AMİRİ MEHMET GÖKER’İN UĞUR MUMCU MESAJI

23 Ocak 2021 Cumartesi 19:27 GÜNDEM

 Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden bir olan Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 günü, Ankara’nın karanlık bir sabahında aracına konan hain bir bomba sonucu kaybettik. O, hayatı boyunca sömürüye, vurguncuya, kaçakçıya, iş bitiriciye göz açtırmayan tüm Türkiye’nin Uğur abisiydi. Onca tehdide, onca saldırıya rağmen doğru bildiği ne varsa öldürüldüğü güne kadar namusuyla savundu.

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alan ülkemizin bugün, Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere daha çok ihtiyacı vardır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesi ve gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.

Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçilmekte ve sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Baskılara rağmen ülkemizde hala gerçekleri kamuoyuna duyurmak için fedakârca çalışan kamu yararını önceliği sayan gazeteciler vardır. Bu gazeteciler var olduğu müddetçe ne Uğur Mumcu’lar unutulur ne de basın ve ifade özgürlüğü yok olur.

Hayatını halkının bağımsızlığı için feda eden Uğur Mumcu’yu ölümünün 28. yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AKDENİZİN KUŞ CENNETİ BUZ TUTTU

AKDENİZİN KUŞ CENNETİ BUZ TUTTU