16 Ocak 2021 Cumartesi

TBMM İDARE AMİRİ MEHMET GÖKER’İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

TBMM İDARE AMİRİ MEHMET GÖKER’İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

TBMM İDARE AMİRİ MEHMET GÖKER’İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

03 Aralık 2020 Perşembe 13:10 GÜNDEM

3 Aralık günü Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının sağlanması amacına yönelik çalışmaların yapılması gereken bir gün olarak ilan edilmiştir. Doğuştan ya da sonradan, hastalık veya kazalar sonucu; bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerindeki kayıplar nedeniyle hayatlarının kalanını engelli olarak geçirmek durumunda kalan bireylerin, topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak, sadece devletin değil tüm toplumun görev ve sorumluluğundadır.

Ülkemizde çok sayıda engelli vatandaşımız eğitimden sağlığa, ulaşımdan çalışma hayatına kadar pek çok alanda ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunların çözümüne ilişkin atılan adımların yetersizliği, bir taraftan mevcut sorunların devam etmesine neden olurken, diğer taraftan yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna uygun bir biçimde yaşamalarını sağlayacak düzenlemeler yapmak, sosyal devletin en önemli gereklerinden biridir.

Bugün, çok sayıda engelli vatandaşımız işsizlik sorunu ile boğuşmaktadır. Ülkemizde binlerce işsiz engelli vatandaşımız dururken kanuna göre devletin istihdam etmesi gereken engelli kadrolarının büyük bir kısmı boş durumdadır. Söz konusu bu kadroların niye boş tutulduğu ve hangi gerekçe ile atama yapılmadığı bütün engelli vatandaşlarımız tarafından sorgulanmalıdır.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki tüm engellerin kaldırılması ve yaşamlarının kolaylaştırılması en büyük dileğimizdir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BAŞKAN ÜNAL'DAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

BAŞKAN ÜNAL'DAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM