26 Ekim 2020 Pazartesi

ŞİKAYETLER ARTINCA İŞGALCİLERE CEZA YAĞDI

ŞİKAYETLER ARTINCA İŞGALCİLERE CEZA YAĞDI

ŞİKAYETLER ARTINCA İŞGALCİLERE CEZA YAĞDI

08 Ekim 2020 Perşembe 18:24 GÜNDEM

Çeşitli kurumlara yapılan yazılı şikâyetlerin artması üzerine Burdur Merkez Açık Pazar yeri etrafındaki dükkânların önlerindeki kaldırım ve yolları işgal eden esnafa ceza yazıldı. Cezalar öncesi Burdur Belediyesi zabıta müdürlüğü tarafından işgal yapılmaması yönünde uyarılarda bulunuldu. Yapılan uyarılara uymayan 12 esnafa 5326 sayılı kabahatler kanunu ile aynı kanunun 38/1 maddesine göre 187 lira para cezası kesildi. Konu hakkında Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimize bilgi veren Burdur Belediyesi Zabıta Müdiresi Emine Sermin Cantürk; “CİMER’e ve belediyemize yapılan vatandaşların şikâyetlerinin artması üzerine Pazar yeri ve çevresinde kaldırım işgallerinin sona erdirilmesiyle ilgili tebligatlar yaptık. Sözlü ve yazılı uyarılar yaptık. Ancak dikkate alınmadığını gördük. Uyarılarımıza uymayan, dikkate almayan 12 esnafımıza işlem yapmak zorunda kaldık. Kaldırım tabii yayalar için, güvenliği için. Oradaki olası her hangi bir kazada hem esnaf, hem belediye hem vatandaşlarımız zarar görmesin diye bu uygulamayı yapmak zorundaydık. Tabii ki ceza yazmak istemiyoruz. Ama sürekli bu konuda şikayetler aldık. Hem CİMER şikayetleri hem vatandaşlar bizzat dilekçe ile müracaat edip, Pazar yeri ve çevresinin kaldırım ve yollarının işgal edildiği, kaldırımlardan yürüyemedikleriyle ilgili şikayetlerde bulunulduğu için dikkate almak zorundaydık, işlem yaptık. Dilerim bundan sonra uyarılara uyarlar. Dikkat ederler kaldırım ve yolları, yaya güvenliği dikkate alınır. Bizde ceza yazmak zorunda kalmayız” dedi.

ERKEN ÖDEMEDE İNDİRİM VAR

Kabahatler kanununa göre kişi başı 187 lira para cezası yazıldığını sözlerine ekleyen Belediyesi Zabıta Müdiresi Emine Sermin Cantürk; “15 gün içerinde ödeme yaparlarsa 4’te 3’ünü ödeyebilirler” hatırlatmasında bulundu.

“KURAL HERKESE UYGULANSIN”

Öte yandan kaldırım işgali yüzünden kendisine de  ceza yazıldığını söyleyen Pazar esnaflarından AA “Belediye zabıtası ceza yazmakta haklı.  Fakat yola kadar çıkan esnaflar var. Denetlemeler şikâyet üzerine değil, günlük periyodik olarak yapılmalı. Bir kural, bir ihlal varsa yaptırım her esnafa eşit uygulanmalı. Bu kuralın il genelinde geçerli olması kanısındayım”  sözlerine yer verdi. Diğer esnaflar; “Bu cezaların belli bir kısmına yazılıp başka kısmına yazılmaması dikkatlerden kaçmadı. Özelikle bu pandemi döneminde yapılan bu uygulama esnaflar arasında çeşitli polemiklere yol  açacağı kesin. Burası pazar yeri, burada esnaflar mallarını sergileyip satma düşüncesinden  başka amacı olmayan ve Türkiye’nin her yerinde ve özelikle Pazar yerlerinde görülen bu durum Belediyemizden beklentimiz:  Bu cezaların  böyle bir  dönemde kar edilmediği, borçların bile ödenemediğini  düşünürsek affedilmesi  gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca sadece belli sayıda uygulanan bu durumu anlamak mümkün değil” sözlerine yer verdiler.

Çağdaş Burdur Gazetesi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Seyyah

09 Ekim 2020 Cuma 11:25

Dubalar da kaldırılsın. Kamu yolunu kendi araçları için rezerve ediyorlar. Ya kimse park etmesin yada herkes park edebilsin

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR'DA YILDIRIM DÜŞTÜ

BURDUR'DA YILDIRIM DÜŞTÜ