26 Şubat 2021 Cuma

SALDA GÖLÜ KURUYOR

SALDA GÖLÜ KURUYOR

SALDA GÖLÜ KURUYOR

22 Şubat 2021 Pazartesi 13:37 GÜNDEM

Mars'a benzer özellik göstermesiyle NASA'nın ve tüm dünyanın dikkatini çeken Salda Gölü, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, gölün kuruma tehlikesine dikkat çekerek, "Yetkililerin öncelikli işi olması gerekiyor" dedi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'ta Jezero kraterinin oluşumunu Salda Gölü'nün oluşumuyla benzerlik gösterdiğini açıklamasını hatırlatarak, gölde suların çekildiğine ve kuruma tehlikesine dikkat çekti. Göker, "Salda Gölü'müz, bilimsel açıdan NASA'nın ve tüm dünyanın dikkatini üzerine toplaması açısında önem arz ediyor. Bu doğa harikası gölümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve bilime sağladığı katkının devamlılığını sağlayabilmek açısından bunu önemli görüyoruz" dedi.

Mehmet Göker, CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Yeşilova İlçe Başkanı Ferdi Ay ve CHP İl Kadın Kolları Başkanı Vesile Demir ile Salda Gölü'nde yaptığı incelemeler sonucunda çekilme sonucu görülen kayacıklara dikkat çekti. Yağış azlığının etkisini vurgulayan Göker, "Yetkililerin öncelikli işi olması gerekiyor" diyerek, tedbirlerin acilen alınması gerektiğini söyledi. 

İnsanların da gölün kurumasında etkili olduğunu hatırlatan Göker şöyle konuştu: 

"Ancak insanın değdiği alanları da göz ardı etmemek gerekir. Barajların ve göletlerin su tutmasına, gölün çevresindeki sulu tarımın sonlandırılmasına ve özellikle insani faaliyetlerin turizm açısından dikkat çekecek çerçevede değerlendirilerek, yağış politikaları da göz önüne alınarak tedbirlerin acilen ve sıkı bir şekilde uygulanması, yetkililerin öncelikli işi olması gerekiyor. Mars'ın tek benzer özelliğini taşıyan Salda Gölü'müz, bilimsel açıdan NASA'nın ve tüm dünyanın dikkatini üzerine toplaması açısında önem arz ediyor. Bu doğa harikası gölümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve bilime sağladığı katkının devamlılığını sağlayabilmek açısından bunu önemli görüyor ve hassasiyetimizi bir kez daha yetkililere ulaştırıyoruz" 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

VALİ ARSLANTAŞ VERGİ REKORTMENLERİNE PLAKET TAKDİM ETTİ

VALİ ARSLANTAŞ VERGİ REKORTMENLERİNE PLAKET TAKDİM ETTİ