24 Haziran 2018 Pazar

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
SON DAKİKA

PARASIZ SERMAYE ÇÖPE!..

PARASIZ SERMAYE ÇÖPE!..

KAYA, KURUMLARI GÖREVE DAVET ETTİ!..

09 Ocak 2017 Pazartesi 09:51 GÜNDEM

 

ÇÖPTEN, KANALİZASYONDAN PARA NASIL KAZANILIR?

Dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar hızla artmaktadır. Bir çok ülke 2025 ve 2050 projeksiyonlarında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilenenerji  üretim miktarlarını,  toplam enerji ihtiyaçları içerisinde%80 lere çıkaracak proje ve teşviklere yer veriyor. Daha da ileri giderek güneş enerji panellerini otoyollara döşeyerek yanlış okumadınız otoyollardan bedava elektrik enerjisi elde ediyorlar.

EKİPMAN FİYATLARI DÜŞÜYOR

Bireyler herhangi bir yasal engele takılmaksızın ve şirket kurma zorunluluğu dahi olmadan evlerinde, iş yerlerinde, fabrikalarında ve sahip oldukları her tür işletme ve tesislerinde güneş enerjisi ile elektrik üretebilmekte, ihtiyaç fazlası elektriği dağıtım şirketine belirlenen ücret karşılığında satabilmektedir. Solar teknolojisinin dünya genelinde gelişmesi ve yaygınlaşmasına paralel olarak ekipman fiyatlarının ucuzlaması, solar sistemleri pahalı olmaktan çıkarmış karlı bir yatırım aracına dönüştürmüştür.Türkiye’nin ve Burdur’umuzun güneşlenme açısından şanslı bir coğrafyada olması da güneş enerji sistem verimliliği açısından ayrı bir avantaj sağlıyor.

SA-ĞI-RIZ, DUY-MU-YO-RUZ

Ülkemiz 36-42 derece enlemlerinde yer almaktadır. Türkiye’de yıllık güneşlenme süresi yaklaşık 2640 saattir. Akdeniz bölgesinde ise ortalama 2956 saattir.Burdur için ortalama yıllık güneşlenme süresi 2944 saattir. (https://www.mgm.gov.tr/FILES/resmi-istatistikler/turkiye-gunluk-guneslenme-suresi-7.pdf)

Yirmi dönümlük bir araziye 1 megavatlık bir güneş enerji santrali kurulabiliyor. Yıllık 2944 saat X 1000 kilovat =2.944.000 yıl/kw elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirmek mümkündür. Devlet bu üretilen enerjiyi kilovatı 13.3cent den almayı garanti etmektedir. 2.944.000 X 13.3cent  = 391.552 USD yıllık gelir demektir. Bu tip tesislerin yaklaşık yıllık işletme gideri 50-60 bin USD. beklenen yıllık geliri 321.552 USD. dır. Bir megavatlık güneş enerji santralininyaklaşık maliyeti 1 milyon 450 bin USD.dir. Güneş panellerinin ekonomik ömrü 25 yıl, ortalama verimi de yüzde 80dir. Yatırımın geri dönüş süresi yaklaşık olarak 5-6 yıl arasında değişmektedir. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Altı yıl sonra 20 dönüm üzerine kurulu olan güneş tarlasındanaylık 21.436 USD Gelir elde edebiliriz.

İşte yenilenebilir enerji kaynağı denilen şey bize bağırıyor beni kullanın, değerlendirin diye ama bizler duy-mu-yo-ruz, sa-ğı-rız…

PARASIZ SERMAYE ÇÖPE    

Şunu da duyar gibiyim. Bu kadar parayı nasıl bulacağız. İşte devletin çeşitli kurumları % 65 ler civarında teşvik verirken bazı bankalar da teşvik kredisi veriyorlar. Gerisi girişimcilik kabiliyetimize kalıyor. Yenilenebilir enerji sadece güneş panelleri demek değil. Rüzgar ve doğalgaz santrallerin yanısıra çöp, kanalizasyon, hayvan pislikleri, orman atıkları, tarlalardaki bitki atıkları gibi bir çok atık materyalden enerji elde etmek artık günümüzde mümkün. Çok farklı yenilenebilir enerji kaynakları ülkemizde maalesef değerlendirilemeden doğada heder olmaktadır.Parasız sermayeyi çöpe atıyoruz.

Buradan hareket ile neler yapabiliriz?

ÖZEL İDARELER, BELEDİYELER VE ÜNİVERSİTE LOKOMOTİF OLABİLİR

Belediye ve İl Özel idaresi proje yarışması düzenleyerek kendi enerjisini kendisi sağlayan,led ampul ile yüksek tasarruflu, çift cam yerine 3 camlı, sıfır enerjitransferli örnek bir bina ile nasıl bir bina yapılmalıdır konusunda halkı aydınlatabilir.Bilim yuvası üniversitemiz sıfır enerji transferi nedir konulu bir sempozyum düzenleyerek vatandaş ve öğrencileri bilgilendirmede lokomotif olmalıdır.

BİNALARDA ENERJİ KİMLİK KARTI

Enerji kimlik belgesi binalarda zorunlu hale geliyor. Daha binalar proje aşamasında iken enerji kimlik belgesinin gereklerini sağlayacak şekilde gerekli uyarı ve düzenlemeler imar müdürlüklerince yapılabilir. Projesi enerji kimlik kartı almaya hak kazanacak şekilde planlanan binalarda ruhsat, iskan harcı veemlak vergisi daha az alınarak teşvik edilebilir.

YOĞUŞMALI TERCİH EDİLMELİ

Yoğuşmasız kombiler yanmayı az yaptıkları için daha çok çiğ gaz ve karbon salınımı yaparak atmosfere dağılan sera gazlarının artmasına neden olurlar. Bu nedenle binalarda standartlara uygun yoğuşmalı  kombilerin kullanımı zorunlu hale getirilmelidir.

ÇÖP - KANALİZASYON DEYİP GEÇMEYELİM

Çöp deyip geçmeyelim. Onlar birer parasız sermaye. Dünya çöpten para kazanırken bizler daha hala bu konuya sıcak bakmıyoruz. Kurulacak katı atık bertaraf tesislerinden biogaz elde ederek elektrik enerjisi ve ısıtma amaçlı kullanım imkanlarını değerlendirmeliyiz.Yine sıvı atıklardan dabiogaz ve elektrik enerjisi üreterek kamunun ihtiyaç duyduğu tasarrufa ve temiz çevreye katkıda bulunabiliriz.

HAZİNE VE ORMAN ARAZİLERİ

Köylerde, tarımda ve ormanlık alanda sulama sondajlarının elektrik enerjisi ihtiyacı güneş enerjisi panelleri veya orman atıklarından sağlanabilir. Bu amaçla yapılacak yatırımlarda orman ve hazine arazilerinden ücretsiz 5-10 dönümlük arazi kullanım izni ilgili müdürlüklerce teşvik olarak verilmelidir.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ VE ZİRAAT ODALARI ÖNDER OLMALI

Besi çiftliklerinin hayvan pisliklerinden biogaz ve elektrik enerjisi elde eden ülkeler günümüzde oldukça yaygındır. Köylerin hepsine doğalgaz  vermek mümkün olmayabilir. Ama Tarım İl Müdürlüğü  5*50 başlı çiftliği bulunan bir veya birkaç köyün sınma ihtiyacını ve kendi elektriğini bedavaya karşılayacak bio-enerji sistemleri kurup örnek olabilir.İlimizde seracılık yeni yeni gelişmeler göstermektedir. Seracılıkta bitkinin erken yetişmesi için ısı önemlidir. Seraların ısıtılmasına yönelik olarak bitki atıkları kullanarak yenilenebilir enerji üreten sistemlerin kurulması Ziraat Odalarının önderliğinde yapılabilir.

KULAĞIMIZA KÜPE OLSUN

Karbon salınımlarının önüne geçmek ve fosil yakıtlarının önüne geçmek amacı ile yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı enerji üretmek isteyen girişimcilerin desteklenmesi tüm dünya gündemindedir. Gelişmiş ülkeler 2025 ve 2050 ye yenilenebilir enerji, temiz enerji mantığı ile projeksiyonlarını çizmekteler. Parasız sermayeyi çöpe atmamak dileği ile…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 0 Yorum

mustafa

11 Ocak 2017 Çarşamba 01:04

6 Yılda yatırım kendisini amorti ediyor diyorsunuz. 6.yıldan sonra panellerin verimi % kaça düşüyor. Bu hesabı yaparken bu durumuda göz önune alın şu an için hala pahalı bir yatırım türkiye şartarında.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cihannüma Genel Başkanı Mustafa Şen MAKÜ’ye Geliyor

Cihannüma Genel Başkanı Mustafa Şen MAKÜ’ye Geliyor