27 Mayıs 2020 Çarşamba

Okulda Virüs Alarmı Haberine Valilikten Son Dakika Açıklaması

Okulda Virüs Alarmı Haberine Valilikten Son Dakika Açıklaması

.

10 Mayıs 2019 Cuma 21:20 GÜNDEM

Burdur Suna Uzal Ortaokulunda öğrenim gören Afgan asıllı bir öğrencide Verem teşhisinin konulduğu ile ilgili yaptığımız habere Burdur Valiliğinden son dakika açıklaması geldi. Konu ile ilgili detayların paylaşıldığı açıklamada, korkulacak bir durumun olmadığına yer verilirken, yetkililer tarafından sürecin yakinen takip edildiği açıklandı.

İŞTE VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMA:V

"Haberde yer verilen konuyla ilgili olarak, İlimizde Ortaokul öğrencisi olarak öğrenimini sürdüren yabancı uyruklu bir öğrencinin muayene için gittiği Burdur Devlet Hastanesinde 19.04.2019 tarihinde muayene edildiği çocuk hekimi tarafından tüberküloz şüphesi görülmüştür.

Bunun üzerine hastanın yönlendirildiği Verem Savaş Birimince yapılan tahlilin sonucunun alındığı 29.04.2019 tarihinde tüberküloz tanısı konulmuş ve 30.04.2019 tarihinde hastanın tedavisine başlanmıştır.

Verem Savaş Birimince hastanın öğrenim gördüğü Ortaokulda ve 25.04.2019 tarihinde nakil geldiği Ortaokulda temaslı muayenesi yapılmıştır. Her iki okulda da temas taramasıyla ilgili bütün aileler konu hakkında bilgilendirilmiştir.

Her iki okuldan toplam 32 öğrenci akciğer grafisi ve diğer tetkikler uygulanarak taranmış ve tarama sonucunda hiçbir öğrencide hastalık bulgusuna rastlanılmamıştır. Aktif hastayla temaslı olmaları ve yaşları göz önüne alınarak korunma amaçlı ilaç kullanmaları gerektiği bilgisi ailelere verilmiştir.

Ayrıca, tedaviye başlandıktan 2/-3 hafta sonra bulaşıcılığın sonlanacağı bilinmekle birlikte çocuğun öğrenim dönemi sonuna kadar istirahati uygun görülmüştür.

Süreç ilgili birimlerimiz tarafından yakından takip edilmekte olup endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

vatanımda mülteci

12 Mayıs 2019 Pazar 21:57

bugunler ıyı gunlerımız,afganlılar ne,daha surıyelıler var sırada ulke bırlesmıs mılletler kampına dondu...yayınlamassınız ama yınede yazayım dedım

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bağsaray Barajı %100 Seviyesinde

Bağsaray Barajı %100 Seviyesinde