13 Kasım 2019 Çarşamba

Nüfusuna Göre En Çok Esnaf Burdur’da 

Nüfusuna Göre En Çok Esnaf Burdur’da 

Burdur'da 12 Bin 135 İşyeri Bulunuyor

11 Temmuz 2019 Perşembe 13:17 GÜNDEM

TESK’in Sicil Gazetesi verilerine göre bu yılın ilk yarısı itibariyle; esnafın nüfusa oranla en yüksek olduğu il Burdur oldu.  Burdur nüfusunun yüzde 4,02'si yani 10 bin 862'sini esnaf ve sanatkar kesimi oluşturuyor 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun Sicil Gazetesi verilerine göre esnaf nüfus oranında her zaman zirveyi elinde tutan Muğla, yılın ilk 6 ayı sonu itibariyle bayrağı Burdur'a kaptırdı. Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olarak faaliyet gösteren esnafın nüfusa oranla en yüksek olduğu il Burdur oldu.  Burdur nüfusunun yüzde 4,02'sinin yani 10 bin 862'si esnaf. Burdur’da 12 bin 135 işyeri bulunuyor. İlde 25 esnaf ve sanatkar odası faaliyet gösteriyor.

ANTALYA 12 ISPARTA 25’İNCİ SIRADA 

Batı Akdeniz’in diğer illerinde de nüfusa oranla esnaf sayısının yüksek olduğu görüldü. Antalya nüfusa oranla esnaf sayısı bakımından 81 il içinde 12’inci sırada yer aldı. Antalya nüfusunun yüzde 3.19’unu esnaf oluşturuyor. Antalya’da 77 bin 289 esnaf 87 bin634 işyeri mevcut. İlde faaliyet gösteren esnaf odası sayısı 75. Isparta nüfusuna oranla esnaf nüfusu bakımından 25’inci sırada yer aldı. Isparta nüfusunun yüzde 2.8’ini esnaf oluşturuyor. 13 bin 591 işyerinin olduğu Isparta’da 12 bin 338 esnaf var. Isparta’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkar odası sayısı 28.  

EN AZ ŞIRNAK’TA

Bu yılın ilk yarısı itibariyle; bölgesel bazda Marmara bölgesi en fazla esnaf sayısına, Doğu Anadolu bölgesi ise en az esnaf sayısına sahip. Nüfusuna göre esnafın en yüksek olduğu il Burdur’ken,  en az esnaf Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, 4 bin 541 esnaf sayısı ve yüzde 0,87 oranla Şırnak’ta. Verilere göre ülkemizde esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olarak faaliyet gösteren esnaf sayısı 1 milyon 775 bin 376. Türkiye’de faaliyet gösteren oda sayısı toplamı 3 bin 8.  

BURDUR ESNAF ŞEHRİDİR

Burdur Esnaf Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi verilere ilişkin değerlendirmesinde , Burdur’un esnaf şehri olduğunu söyledi. Sipahi, nüfusa oranlandığında en çok esnafın bulunduğu şehirler arasında Muğla’yı geriye bırakarak, ilk sırada yer aldıklarını belirterek, “Açıklanan veriler Burdur’da ticari yaşam ve ekonomide esnafımızın önemini bir kez daha ortaya koydu. Birlik olarak esnafımızı koruyucu tedbirler alarak ve mesleki eğitimin gelişimine katkı sağlayarak esnaf şehri unvanımızı korumak istiyoruz. Birliğimize bağlı 25 esnaf odamızla esnafımızın ve sanatkarımızın emrindeyiz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Okur Yazar

26 Şubat 2016 Cuma 01:42

Hangisi önce yayınlamış bakmak gerek..

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

SERVET OLPAK GÖREVİNE DÖNDÜ

SERVET OLPAK GÖREVİNE DÖNDÜ