21 Mart 2019 Perşembe

  • 5,429 TL
  • 6,201 TL
  • 230,37 TL
  • 103.310

MECLİSTEN ONAY GELDİ

MECLİSTEN ONAY GELDİ

MECLİSTE SU KAVGASI

08 Kasım 2018 Perşembe 17:08 GÜNDEM

Burdur’un Ağlasun İlçesinde yapılması planlanan 2. içme suyu fabrikasının su kullanım hakkı ve yeri konusu kavga, gürültü Belediye Meclisinden geçti. 2 ye karşı 6 oyla kabul edilen içme suyu kullanım hakkı, bazı mahalle sakinleri, siyasiler ve Meclis üyeleri tarafın dan istenmese de Belediye Meclis Üyelerinin Kasım ayı toplantısında 8 üyenin 6 inin kabul etmesiyle birlikte onaylandı. Özel bir şirket tarafından yapılacak olan 2. içme suyu şişeleme fabrikası Belediye meclis üyelerinin onayı ile son buldu. Fabrikanın kurulacağı yerin arazi sahipleri, “ suyumuz az, 40 günde bir bahçelerimizi zor suluyoruz, fabrika yapılmasın, meyve-sebze yetiştiremiyoruz” demesine rağmen Meclisten geçti.

Belediye Başkanı Aydın Kaplan, “ İlçemize kurulacak olan 2. içme suyu şişeleme fabrikası belediyemize ait sudan sadece 5 litre suyu alıp kullanabilecektir. Geri kalan yaklaşık 35 litre su, hem içme suyuna hem de sulama suyuna yeterlidir. Buradaki sorun arazi sahiplerinin kapalı devre sulama sistemine geçmemesidir. Damlama suyla arazilerini sular ise sorun ortadan kalkacaktır. Ama salma su ile arazilerimizi sulamaya devam edersek gelecek yıllarda su bulmamız çok zor olacak. Vatandaşlarımız bir an önce damlama suya dönmesi gerekir. Belediye olarak zaten biz ana boruyu arazilere seriyoruz. Halkımızda duyarlı olursa sorunların üstesinden hep beraber geliriz. İlçemizde işsizlik de büyük bir sorun. Bu fabrikanın gelmesi bir nebze olsun çözüm üretir. Çiftçimizin de tarlasını-bahçesini susuz bırakmayacağız. Su hepimize ihtiyaçtır.” Dedi.

Belediye Meclis Üyelerinin bazıları da “ Artık su savaşları başlamıştır. Suya ihtiyaç vardır. Su fabrikasına değil. Suyumuz her geçen yıl azalıyor. Bahçelerin sulanması 1 ayı geçiyor. Su fabrikası yapılmasın. “ dedi.

Başkan Kaplan, “Saniye de 35 litre su çıkıyor. Bu su hepimize yeter. Fabrikaya da ihtiyaç var. İlçemizde 9 fabrikadan sadece 1 tanesi ayakta kalabildi. O da 4 yıl önce açılan içme suyu şişeleme fabrikasıdır. Bu ekonomik krizde ilçemize gelen yatırımları değerlendiremezsek, kan kaybımız daha da artar” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI