20 Temmuz 2019 Cumartesi

  • 5,655 TL
  • 6,354 TL
  • 259,29 TL
  • 101.849

MAKÜ REKTÖRÜ KİM OLACAK 

MAKÜ REKTÖRÜ KİM OLACAK 

Hasan Güraksu Yazdı

12 Nisan 2019 Cuma 13:46 GÜNDEM

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ‘de Rektör atamasına az günler kaldı. Yerel seçimler öncesi haberin pek etkili olacağını düşünmediğim için beklettim MAKÜ atamasını.

Hemen önemli bir gelişmeyi hatırlatalım. Eskiden her Üniversite kendi içinde seçimini yapar , ilk 6 YÖK’e gider onlarda sayıyı 3’e düşürerek Cumhurbaşkanına sunardı. Şimdi böyle olmayacak. Direkt Cumhurbaşkanının atama yapması diyebiliriz. Her ne kadar adaylar YÖK’te mülakata alınsa da bence hiçbir anlamı yok. Atama Cumhurbaşkanının yetkisinde. Peki bu süreçte kimler etkili olabilir. İl’in Milletvekilleri ve STK’ ların görüşünün alınacağını söyleyebilirim.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bu günlerde YÖK’ün web sitesinden ilana çıkacak. 1 hafta süre içerisinde yine internet üzerinden adayların başvuruları alınacak. Bir tarih belirlenip adayların YÖK’te mülakatı yapılacak. Ardından bir değişiklik olmazsa 17 Mayıs gibi Cumhurbaşkanı MAKÜ Rektörünü atayacak.

HABERİ BOMBA15’DEN ALIN

Peki   Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi(MAKÜ) Rektörlüğüne kimlerin adı geçiyor. Bu yazımızda isimleri genel bir değerlendirme yapacağım. Ardından Bomba15 her adayın özgeçmişlerini vererek sizleri bilgilendirmeye gayret edeceğim. Tabi son düzlüğe çıkarken kimlerin gücü var, hangi STK ve siyasiler kimleri destekleyecek o kulisleri vereceğiz.

Mevcut Rektör Prof.Dr. Adem Korkmaz aday, bu günlerde hemen hemen her gün basına çıkıyor. Hareketlendiği  haberlerinden belli. En çok Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Karaca’nın da aday olup  olduğu konusu  merak konusuydu. Görüştüğüm Karaca, “ Aday değilim adayımız Adem hoca” diye noktayı koydu.

KİMLER ADAY?

MAKÜ’de görev yapan adaylardan devam edelim. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hüseyin Dalgar, Veteriner Fakültesinden Prof.Dr. Özcan Özgel, ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Kürşat Özdaşlı adı da adayların arasında geçiyor.

İl dışından Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Burdurlu Prof.Dr. Muharrem Certel ile halen Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü yapan Prof.Dr. Azmi Özcan ‘ın isimleri de adaylar arasında geçiyor. Bu isimlerin artması da mümkün . Gelişmeleri her an size bildirmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

TÜRGEV VE YEREL SEÇİMDE İKİNCİ PERDE

TÜRGEV VE YEREL SEÇİMDE İKİNCİ PERDE