18 Eylül 2020 Cuma

KREMNA ANTİK KENTİ'NDE MECLİS 2000 YIL SONRA TOPLANDI

KREMNA ANTİK KENTİ'NDE MECLİS 2000 YIL SONRA TOPLANDI

KREMNA ANTİK KENTİ'NDE MECLİS 2000 YIL SONRA TOPLANDI

08 Ağustos 2020 Cumartesi 14:26 GÜNDEM

Burdur’da Bucak Belediyesinin meclis toplantısı, Kremna Antik Kenti'nde gerçekleştirildi.
Burdur’da, Bucak Belediyesinin ağustos ayı meclis toplantısı, Pisidyalılar tarafından kurulduğu bilinen Kremna Antik Kenti'nde yapıldı.
Belediye Başkanı Emrullah Ünal’ın yönettiği toplantıda, Kremna Antik Kenti’nin turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalar görüşüldü.


Meclis üyelerine kent hakkında bilgi veren Başkan Ünal, “İlçemizin en eski tarihi yerleşim yerlerinden birisi olan Uçurumlar Kenti Kremna antik kentine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve bu antik kentin turizme kazandırılması için Belediye Meclisimizi sembolik olarak Kremna Antik Kenttinde toplama kararı aldık” dedi.
Kremna'nın Bucak'ın 10 kilometre doğusundaki Çamlık köyünde Aksu (Kestos) vadisinde etrafı uçurum olan hâkim bir tepe üzerinde Pisidialıların kurduğu antik bir kent olduğuna işaret eden Başkan Emrullah Ünal, şöyle konuştu: "En parlak dönemini MS 2. yüzyılda yaşamıştır. Kremna, MÖ 6. yüzyılda Lidyalıların, MÖ 546'da Perslerin, MÖ 333'te Büyük İskender'in burayı alması ile Makedonya hâkimiyetine girmiştir. Daha sonra sırasıyla Antigonas'ın, Selevkosların, Bergama Krallığı'nın, MÖ 60'da Roma'nın, MÖ 36'da Galatya'nın MÖ 25'te tekrar Roma'nın yönetimine girmiştir. Roma İmparatorluğu'nun parçalanması sonucu Doğu Roma'nın (Bizans) egemenliğine; MS 11. yüzyıl sonunda Türklerin Anadolu'ya gelmesiyle birlikte Türk hâkimiyetine girmiştir. Roma Çağı'na ait eserler Kremna'da hala ayaktadır. Şehrin etrafı 2 metre genişliğinde, 7-8 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. Şehir ızgara planı olarak kurulmuştur. Kremna Antik Kenti, akropol (yukarı şehir) kısmında form (meydan), bazilika (mahkeme salonu), kilise elsodra (kemerli yapısı) ve kütüphane yapılarından oluşmaktadır. Bunlardan başka propolion (anıt giriş kapısı) ve nympheum (anıt çeşme binası) bulunmaktadır”


Kremna antik kentinde ilk ayrıntılı inceleme 1880’lerde Avusturyalı araştırmacı Graf von Lackoronski tarafından yapıldığını hatırlatan Başkan Ünal, “1971-1973 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Profesörlerinden Jale İNAN tarafından bilimsel kazı yapılarak kütüphane binası ortaya çıkarılmıştır. Kazılar sonucu bulunan 9 adet mermer tanrı heykeli ve diğer eserler günümüzde Burdur Müzesinde sergilenmektedir.” İfadelerini kullandı.
 Başkan Ünal; “İlçemizin önemli tarihi ve turizm değeri olan antik kentte dikkat çekmek ve bu antik kentin tanıtımına katkı sağlamak için Belediye Meclisimizin ağustos ayı toplantısını Belediye meclis salonunda yaptıktan sonra Kremna antik kentinde sembolik olarak meclis toplantısı düzenledik. Tüm Belediye Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.


Toplantıda Kremna’nın tam anlamıyla gün yüzüne çıkmamış bir değer olduğunu dile getiren meclis üyeleri de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a çağrıda bulunarak Kremna Antik Kenti’ni turizme kazandırılmasını talep etti.Toplantı daha sonra hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sonra erdi.Bucak Belediye Meclisi Ağustos ayı meclis toplantısını Kremna Antik Kentin Meclis salonunda sembolik olarak yaptıktan sonra, Belediye Başkanı Emrullah Ünal ve Belediye Meclis eyeleri toplu şekilde Kremna antik kentini gezdiler. Kremnada Yapılan Meclis toplantısana BKAV yönetim Kurulu üyelerinde katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

METEOROLOJİ'DEN FLAŞ UYARI YAPILDI

METEOROLOJİ'DEN FLAŞ UYARI YAPILDI