20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,748 TL
  • 5,504 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
SON DAKİKA

Köpeğe Bel Fıtığı Ameliyatı!

Köpeğe Bel Fıtığı Ameliyatı!

Yuppi Makü’de sağlığına kavuşuyor!

24 Ocak 2017 Salı 18:07 GÜNDEM

 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesindeki Hayvan Hastanesi’ne getirilen ve bel fıtığı teşhisi konulan 11 yaşındaki terrier ırkı Yuppi isimli köpeğe cerrahi müdahale yapıldı. Başarılı bir operasyon geçiren Yuppi isimli köpeğin, uygulanacak olan fizik tedavi ile 4 - 8 hafta sonra sağlığına kavuşacağı belirtildi.

KÖPEĞİNİN TEDAVİSİ İÇİN ANTALYA’DAN BURDUR’A GELDİ

Antalya’dan Yuppi isimli terrier ırkı köpeğin sahibi Sibel Bileci köpeği rahatsızlanınca, Antalya’da veteriner hekime götürür, fakat tam bir iyileşme sağlanamayınca MAKÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin yolunu tuttu. Yuppi’nin sahibi Sibel Bileci de Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin başarısını duyduklarını ve köpeğini hastaneye getirdiğini belirterek, “Yuppi 11 yaşında bir köpek. O benim her şeyim. Yaklaşık 1 ay önce Yuppi rahatsızlandı ve ben Antalya’da Veteriner Hekimlere götürdüm. Ama sonuç alamadık. Şuan buraya geldik. Muayenesi ve tetkikleri yapıldı. Buradaki doktorlarımıza emanet ettim. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur” dedi.

EKİP, YUPPİ İÇİN SEFERBER OLDU!

 MAKÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne yapılan muayene ve tetkikler neticesinde köpeğin bel fıtığı hastası olduğu ve bu nedenle arka ayaklarını kullanamadığını ortaya koydu. Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sinan Şirin, Uzman Dr. Harun Çınar, Veteriner Hekimler Ahmet Hamdi Küçük, Ahmet Bircan Yalın, Betül Şensöz, Nuri Uysal ve İsa Can Uyguralp’in de bulunduğu ekiple birlikte Yuppi’ye bel fıtığı ameliyatı yapıldı.

FİZİK TEDAVİ İLE 4-8 HAFTA İÇİNDE SAĞLIĞINA KAVUŞACAK

 Ameliyat öncesi Yuppi’nin durumu ile ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sinan Şirin, “Terrier ırkı köpeğimiz yaklaşık 1 ay önce rahatsızlanmış ve köpeğin sahibi hastayı bize getirdi. Biz de gerekli klinik muayenesini yaptık, tanısal görüntüleme işlemleri sonuçlarıyla birlikte bel fıtığı ameliyatı olması gerektiğine karar verdik. İnsanlarda da bel fıtığı olarak bilinen hastalık köpeklerde de benzer şekilde seyretmektedir. Şimdi ameliyat edilecek olan Yuppi’nin ameliyat sonrası yoğun bakım sürecini takiben 1 hafta kadar sonra fizik tedavi rehabilitasyon uygulamaları ile 4-8 haftaya sağlığına ve normal yürüyüşüne kavuşmasını umuyoruz. Bu ameliyat Türkiye’de yaygın olarak yapılabilen bir ameliyat değil. Ama bizim hastanemizin fiziki yapısı buna müsait bir hastane ve biz ameliyatımızı hastanemizde gerçekleştireceğiz. Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi olarak, hem sokak hayvanlarına, hem de bölgeye hizmet vermeye devam ediyoruz” diye konuştu. Yuppi, uygulanacak olan fizik tedavi sonrası artık ayaklarının üzerinde eskisi gibi koşup oynayabilecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Vali Yılmaz, Çalışmaları Yerinde İnceledi

Vali Yılmaz, Çalışmaları Yerinde İnceledi