26 Şubat 2021 Cuma

İSTANBUL MEKTUP DAVASININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI: BAŞKAN ERCENGİZ'E 6 AY HAPİS CEZASI 

İSTANBUL MEKTUP DAVASININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI: BAŞKAN ERCENGİZ'E 6 AY HAPİS CEZASI 

İSTANBUL MEKTUP DAVASININ DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI: BAŞKAN ERCENGİZ'E 6 AY HAPİS CEZASI 

04 Şubat 2021 Perşembe 16:45 GÜNDEM

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz hakkında İstanbul seçimlerine Burdur’dan gönderilen gönderilen mektuplarla alakalı olarak açılan 2 dava ile ilgili detaylar ortaya çıktı. 

DANIŞTAY İLK SORUŞTURMAYI KABUL ETMEDİ

2 davanın açıldığı olayla ilgili olarak Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Erengiz’e ilk soruşturmanın gönderilen mektupların posta masraflarının belediye kaynaklarından ödenmesi ile ilgili açıldığı öğrenildi. Başlatılan soruşturmada Danıştayın, posta masrafının belediye bütçesinden karşılanması yolunda Başkan Ercengiz’in bilgisi ve talimatı olduğuna ilişkin tanık beyanı, bilgi ve belge gibi herhangi bir delilin olmadığı, bu nedenlerle isnat edilen eylem hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelik bulunmadığı anlaşıldığından dolayı dava açılmasına izin vermediği öğrenildi. 

SEÇİMLERE MÜDAHALEYE 6 AY

Başkan Ercengiz’in gönderilen mektuplarla ilgili olarak ceza almasına sebep ise ilan dağıtmak suretiyle seçimlere müdahale etmesi oldu. Bu davanın geçtiğimiz aylarda sonuçlandığı ve  “298 sayılı Seçimlerin temel hükümleri ve Seçmen kütükleri hakkında kanuna muhalefet” suçunu işlediği gerekçesi ile 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı öğrenildi. Başkan Ercengiz’in dosyaya yansıyan olumsuz halinin bulunmayışı cezadan 1/6 oranında indirim yapılarak hapis cezasının  5 aya indirilmesi hükmüne varıldı. Ayrıca, verilen hapis cezasına ilişkin hükmün, sanığın daha önceden kasıtlı suçtan hapis cezasına mahkum edilmemiş olması dikkate alındığında tekrar suç işlemeyeceği konusunda vicdani kanaat oluştuğundan 5271 sayılı CMK’nun
231/5,6 maddeleri uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

CEZA ALDI MI? ALMADI MI? POLEMİĞİ BİTTİ

Geçtiğimiz günlerde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun canlı yayında gönderilen mektuplardan 6 ay ceza aldı şeklindeki açıklaması, Başkan Ercengiz’in de “Danıştay Kabul Etmedi” şeklindeki meclisteki konuşmasının da ortaya çıkması polemiklere neden olmuştu. Konu hakkında herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınan Başkan Ercengiz’in gönderilen mektupların ücretlerinin belediye kasasından ödenmesi konusunda açılan soruşturmadan beraat ettiği ancak, seçimlere müdahale ettiği gerekçesi ile de 5 ay hapis cezası aldığı ortaya çıkmış oldu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BUCAK’TA ÇOCUK MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI

BUCAK’TA ÇOCUK MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI