10 Nisan 2020 Cuma

İMAR KANUNU 18.MADDE UYGULAMA ÇALIŞTAYI SONUÇ DEKLARASYONU

İMAR KANUNU 18.MADDE UYGULAMA ÇALIŞTAYI SONUÇ DEKLARASYONU

.

10 Şubat 2020 Pazartesi 18:02 GÜNDEM

Hafta sonu Burdur Öğretmenevinde gerçekleştirilen 18 Uygulaması ile ilgili çalıştay sonucu kamu oyu ile paylaşıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı çalıştay ile ilgili yapılan açıklamalar şok edici...

İŞTE O AÇIKLAMALAR

BASKILARA PABUÇ BIRAKMAYAN 18 MAĞDURLARI
YOLSUZLUĞU HAYKIRDILAR !

Burdur Belediyesinin Bağlar Mahallesinde uygulamasıyla 18 mağdurlarının aylar süren feryatlarına devletin kulaklarını tıkayıp duymazdan gelmesiyle çaresizleştiği sırada Platform mağdurların sesi olmuştur.
Düzenlemek istediğimiz toplantıyı olmadık bahanelerle önlemeye çalışan Burdur Valiliğinin getirmek istediği yasağı, toplantıyı BURTUKODER adına yaparak aştık.
Toplantıya katılımı engellemek için her türlü çabayı gösteren Belediye, 18 mağduru halkımızın bir araya gelerek feryatlarını haykırmasını önleyememiştir.
Özgür Burdur basınının haber değeri bulmadığı için katılmadığı toplantıda 18 mağdurları kendilerinden istenen parayı rakam ve isim vererek haykırmışlardır.


“Rüşvetin belgesini ortaya koydular” denilecek türde beyanlarla tarih yazacak mücadele sergilemişlerdir 18 mağdurları.
Prof.Dr.M.Ilgar KIRZIOĞLU, Öğretim Üyesi Vehbi Nejat SALALI, Harita Mühendisi Kağan KARA, Şehir Plancısı Talya UTKU’nun konuşmacı olarak mağdurların sorularını yanıtladığı çalıştayda katılımcıların oybirliğiyle onayladıkları Çalıştay Sonuç Deklarasyonu ile Burdur Belediye Başkanına “Bizi Adalet Saraylarında Hak Aramaya Mecbur Bırakma !” diye çağrıda bulunup, aksi halde hukuk mücadelesine hazır olduklarını haykırmışlardır.


Emniyet Müdürlüğü tarafından da kayda alınan toplantıda, 18 mağduru yurttaşlar kendilerinden hukuksuz-rüşvet olarak algılanacak biçimde para isteyenleri ifşa ettikleri beyanlarına itibar ederek bu parayı isteyenler ile bu kişi ve kişileri yetkilendirerek bu olaya neden olanlar hakkında adli ve idari işlem başlatması için Burdur Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırıyoruz.
Bağlar Mahallesi başta olmak üzere Burdur Belediyesince sergilenen 18 uygulaması ile mağdur olduğunu düşünen yurttaşlarımızın dava açma sürelerini geçirmeden Platformumuza başvurmaları halinde kendilerine her türlü hukuki desteğin verileceğini,
Halkımıza ve sorumlulara ilanen duyururuz.
Kemal ARSLAN
Platform Başkanı


İMAR KANUNU 18.MADDE UYGULAMA ÇALIŞTAYI
SONUÇ DEKLARASYONU


Burdur Sivil Toplum Platformu, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odasının katılımı ile “Tüm Yönleriyle İmarda 18 Uygulaması Çalıştayı” planlandığı üzere Burdur Öğretmenevi Velicangil Kültür Merkezinde 09.02.2020 Pazar Günü saat 12.30 da başlamıştır.
Çalıştaya katılıp halkın bilgilendirilmesi için davet edilen Burdur Çevre Şehircilik Müdürlüğü ve Burdur Belediyesinin toplantıya temsilci göndermediği görülmüş, keyfiyet Burdur halkının bilgilerine arz olunur.


Davetimize icabet edip katılarak halkımızı bilgilendirmek için ilimize gelen akademisyenlere harita kadastro ve inşaat mühendislerine şükranlarımızı sunuyoruz.


İlimizde Belediyece yapılan 18 uygulaması olarak bilinen imar düzenlemesi nedeniyle halkın geniş bir kesiminin tepkilerine yol açan uygulamanın ;


Halkın yeterince bilgilendirilmeden uygulamaya konulduğu,
İlimizde daha önceki yıllarda Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ve Kışla Mahallesinde yapılan 18 uygulamalarında yaşanan ve halen çözümlenememiş sıkıntılardan ders alınmadan girişilen Bağlar Mahallesi 18 uygulamasının Bucak Belediyesi örneğinde olduğu gibi belediye harita mühendisleri eliyle yapılmayıp serbest mühendislere ihale edilerek yaptırılması sonucu Belediyece kontrol edilmeyen para talepleri halkı canından bezdirmiş, adli ve idari kovuşturmalara neden olan bir süreci başlatmıştır.


2013 Yılında onaylanan 1987 imar düzenlemesinin aynen uygulandığının Belediye Başkanınca ifade edilmiş olmasına rağmen yerni düzenleme ile % 10 oranında fazladan DOP kesintisi yapılması halkta yeni artık parseller üretilmeyi amaçlayan uygulama olduğu kanaatini oluşturmuştur ki yurttaşlardan DOP kesintilerden artık parsel üretilmesinin 18 maddenin amacına aykırı, mahkemelerce iptal gerekçesi olacak haksız bir uygulamadır.


Hak sahibi yurttaşlara arazilerinin en yakın parselden verilmesi gerekir iken, parsellerine ortak sokulmadan düzenleme yapılması esas olması gerekir iken buna riayet edilmediği ve hakkaniyet ilkesine dikkat edilmeden yurttaşların, ihale edildiği harita mühendisinin keyfiyetine teslim edildiği ve tüm bu yakınmaların iletildiği Burdur Belediye yetkilileri ve Başkanın, “itiraz edenlerin oranı % 5 civarında önemsiz sayıda”, “Şikayeti olan var ise adliye sarayları onları bekliyor” gibi sorumsuz açıklamaları hak sahibi yurttaşların uygulama nedeniyle mağduriyetlerine yol açtığı tespit edilmiştir.


Burdur Belediyesince yapılan düzenleme hatası nedeniyle yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmanın en pratik yolunun bu uygulamanın durdurulup yapılanların iptal edilerek, Belediye bünyesindeki harita mühendisleri eliyle halkın katılımının sağlanacağı yeni bir 18 düzenlemesine gidilmesiyle sorunun çözüleceği düşüncesiyle, bölge halkının adiye saraylarında adalet aramaya sürüklenmeden Burdur Belediye Başkan ve yönetimine çağrıda bulunuyoruz. Bu anlayışın gösterilmemesi halinde yurttaşlarımızın dava açma sürelerini geçirmeden idari yargı nezdinde dava açmalarının kaçınılmaz olacağını, katılımcıların oybirliğiyle kabul ettikleri çalıştay sonuç raporu olarak deklare ettiğimizi duyururuz.


Burdur Sivil Toplum Platformu
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gizli Buzlanma Kazalara Neden Oldu

Gizli Buzlanma Kazalara Neden Oldu