Realtime website statisticsRealtime website statistics

18 Kasım 2018 Pazar

  • 5,334 TL
  • 6,102 TL
  • 209,82 TL
  • 93.616

İÇİNDE HANGİ KALEMLER VAR?

İÇİNDE HANGİ KALEMLER VAR?

MİLLETVEKİLİ GÖKER SORDU

07 Kasım 2018 Çarşamba 15:01 GÜNDEM

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına elektrik faturaları hakkında yazılı soru önergesi verdi.

Elektrik faturalarındaki artışların ve şişkin gelen faturaların vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirdiğini belirten GÖKER,“Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir. 2018 yılının Ekim ayında bir meskene gelen elektrik faturası aslında her şeyin özetidir.  Söz konusu faturada 53 lira 50 kuruş olan tüketim bedeli üzerine 27 lira 2 kuruş dağıtım bedeli, 54 kuruş enerji fonu, 1 lira 7 kuruş TRT payı, 2 lira 68 kuruş Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve 15 lira 27 kuruş KDV’si ile birlikte faturanın 100 lira 8 kuruşa çıktığı görünmektedir” dedi.

Sonuç olarak, 4 kişilik bir ailenin ortalama 196 kilovat saatlik tüketimi için ödemek zorunda kaldığı aylık elektrik faturasının 100 lira 8 kuruş olduğunu belirten CHP’li Vekil, “Söz konusu faturadaki 27 lira 2 kuruş olan dağıtım bedeli ise vatandaşın kulanmış olduğu tüketim bedelinin yarısından fazladır. Dağıtım bedelinin içinde hangi kalemler olduğunu ben de, vatandaşlarımızda merak ediyor” diyerek Bakanlığına bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Dağıtım bedeli adı altında faturaya yansıtılan kalemler nelerdir?

Elektrik faturalarında yer alan ve vatandaşlarımızın isyan ettiği dağıtım bedelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmelerden beklenen verimin alınamamasının sebepleri nelerdir?

Ortalama bir ailenin her ay 100 lira elektrik faturası ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanlık olarak elektrik şirketlerini zengin etmek yerine vatandaşlarımızı yüksek gelen faturalardan koruyacak düzenlemeler yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ!

ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ!