23 Temmuz 2019 Salı

  • 5,674 TL
  • 6,361 TL
  • 259,73 TL
  • 101.089

Hünerli Eller Kooperatifi Kuruluyor

Hünerli Eller Kooperatifi Kuruluyor

KADIN İTTİFAKI KENTİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

11 Temmuz 2019 Perşembe 15:12 GÜNDEM

Burdur Belediyesi tarafından yöresel ürünler kurslarında sertifika alan kadınların, yöresel gıda satışı yaparak, gelir elde etmesi amacıyla Başkan Ercengiz’in öncülüğünde Hünerli Eller Kooperatifi kuruluyor.

Yöresel Ürünler Sertifikasına sahip usta kadınlarla Burdur Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda Hünerli Eller Kooperatifini kamuoyuna tanıtan Başkan Ercengiz, “Biz Burdur’da bir ilki başarmak istiyoruz. Biz Burdur’da örgütlü yaşam içerisinde hem bir arada yaşama kültürünü, hem de ekonomik bir getiriyi sağlayabilmenin yolunu, yöntemini kadınlarımızla sağlayabileceğimize inandık. Sizlerde bizi yalnız bırakmadınız. Geçen yıl bir sertifikalandırma programı yapmıştık ve bu program kapsamında, kadınlarımız ürettikleri ürünleri satabilmelerinin önünü açacağımızı söylemiştik. Emeğin değerli kılınabilmesi için, El Sanatları Merkezimiz ve Yukarı Pazar’da vakıftan kiraladığımız dükkânlarla, yerel yönetim olarak üzerimize ne düşüyorsa bir ucundan tuttuk, başladık. Üretimden uzaklaşan ülkemizde, üretime destek verdiğiniz için özellikle siz kadınlarımıza teşekkür ediyoruz. Üretimin içinde yer almak, üretimi ekonomiye döndürmek ve bundan da bir katma değer elde edip hem kendimize, hem kentimize ilerleyen süreçlerde de ülkemize katkılar verebileceğimiz için sizleri tebrik ediyorum” dedi.

YEREL TURİZME DİKKAT ÇEKTİ

Hünerli Eller Kooperatifinde üretilecek yöresel gıdalardan, Burdur’a gelen yerli ve yabancı turistlerin satın alarak faydalanacağını ifade eden Başkan Ercengiz, yerel turizmi işaret etti. Başkan Ercengiz, “Sizler tarhana, erişte, makarna, salça, reçel üretecek, el emeğini değerlendirecek bir takım işler yapacaksınız. Ama bunu zaten Burdur’da herkes bir şekilde bir kanaldan çözüyor. Asıl amaç bunu bir yerlere pazarlayabilmek. Belediye imkânlarının çok zorlandığı günlerde, biz bir El Sanatları Merkezi açtık.  Asıl amacımız, orada el emeğinin değerli kılındığı ve Burdur kentinin değerlerinin ortaya çıkarmaktır. Değerlerimizin tanıtımlarının yapılıp, pazarlanmasının ve ülke sınırlarını zorlayıp, ülke dışına çıkarak ilerlemektir.” Şeklinde konuştu.

KOOPERATİFLEŞMENİN ÖNEMİ

Dünya genelinde Kooperatifleşmenin önemine de vurgu yapan Başkan Ercengiz, “Kooperatifler, gücü birleştirme anlamında çok önemli. Çünkü  ekonominin patronlarına karşı, halkı bir arada tutup, güçlü kılan en önemli değerlerden bir tanesi. Bu kooperatifin sahibi de, yöneticileri de, işleteni de, iş göreni de kadınlarımız olacak. Yani biz bunu bir kartopu olarak başlatıyoruz. Çığ gibi büyüteceğiz. 27 kişiyle başlayacak bu iş, inanın gelecek yıllarda, eğer doğru adımlar atabilirsek 270 kişiye ulaşacak ve başaracağımıza inanıyoruz.

KADIN İTTİFAKI KENTİMİZ İÇİN ÖNEMLİ

Başkan Ercengiz, Burdurlu kadınların üretimin içerinde yer almak istediklerini ve bu konu da yerel yönetim olarak destekleyeceklerini ifade ederek, “Bizim kadınımız çalışkan, bizim kentimizin kadını üretken. Sadece yol gösterilmesi, yol açılması ve bu üretimin içerisinde olmak istiyor. Biz de elimizden geldiğince sizlere yol gösterebildiğimiz ölçüde, yetemediğimiz yerde de yapılmış örneklerinden istifade ederek, yararlanarak sizlerin önünü açmaya çalışıyoruz. Bir kooperatifleşmenin kadın ittifakının, kadın ortaklığının bu kent için çok değerli olduğuna inanıyoruz. Tabi önümüze bazı zorluklar çıkabilir, bunları da dayanışmayla aşacağız. Biz Burdur’da bir ilki, Türkiye’de belki örnek bir şeyleri başaracağız ben buna inanıyorum. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu. Başkan Ercengiz, konuşmasının ardından yöresel gıda üretimi ve satışı yapacak kadınlarla sohbet etti. Keyifli geçen toplantı, karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Merhaba yeniden

27 Şubat 2016 Cumartesi 12:56

Reşat petek var çare var hizmet var en önemlisi İNSANLIK var . Onu alayım bunu getireyim yok ne yapabilirim var burdur değişimi görsün hizmet gelsin bu değişimi takip edin farkdeceksiniz

helal reşat bey

27 Şubat 2016 Cumartesi 02:51

varsın bayram özçelik hükümetin yaptıgı yardımları ben yapıyorum gibi göstersin işte bu başbakanla samimi yanyana valla kıskanır demedi demeyim yok başhekim atanmış yok genç çiftçilrere 30000tl yardım diye yazsın dursun gali kendi başına artık gündemde olmak için ugraşıyor

Sabır

26 Şubat 2016 Cuma 12:27

Allahım sabır ver

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CUMHURİYET TIRI BURDUR'A GELİYOR

CUMHURİYET TIRI BURDUR'A GELİYOR