blog statisticsblog statistics

25 Kasım 2017 Cumartesi

  • 3,944 TL
  • 4,709 TL
  • 163,63 TL
  • 104.539
SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tam destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tam destek

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından düzenlenen 1.Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan etkinliğe tam destek geldi. Erdoğan etkinliğin uluslararası boyuta taşınması gerektiğini vurgulayarak desteklemeye devam edeceğimdedi.

12 Mart 2016 Cumartesi 00:47 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’nın Kabulünün 95. Yıldönümü ve 1.Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri Töreni’ne katıldı. Erdoğan’a, MAKÜ Senatosu tarafından Doktora Payesi takdim edildi.


Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk olarak MAKÜ Türk Musikisi Konservatuarı tarafından Teke Yöresi konseri verildi. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, şehirle bütünleşen bir üniversiteyi oluşturmak için gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Hedeflerini anlatan Korkmaz ilk dört yılda öğrenci sayısını 45 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Açılan ve açılacak fakülteleri anlatan Korkmaz şehir ve üniversite buluşması ve ortak hareketine de dikkat çekerek geçtiğimiz hafta açılan Burdur Gelişim Entitüsünden bahsetti. Rektör Korkmaz, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un eserlerini her platforma dile getirmesi, fikirlerini taşıması, siyaset ve devlet adamlığı süresince İstiklal Marşımız ve milli kültürümüze gösterdiği hassasiyet sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a MAKÜ Fahri Doktora Payesi verildiğini açıkladı. Rektör Korkmaz, senato kararını okuduktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a doktora binişini giydirdi.


Fahri Doktora Payesi dolayısıyla şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şahsıma tevdi edilen fahri doktora unvanından dolayı MAKÜ’nün yönetimine şükranlarımı sunuyorum. Aradan geçen 10 yıllık zaman zarfında MAKÜ’nün gerçekten takdir edilecek bir yere geldiğini görüyoruz. 7 göller bölgemizin güzel şehri Burdur, MAKÜ’nün varlığı ve faaliyetleri ile daha da güzelleşti. MAKÜ’nün düzenlediği kültürel etkinlikler şehrin tanıtımına, sosyal hayatın canlanmasına önemli katkılar sağladı. Ben bu başarıda alın teri olan herkesi kutluyorum” dedi.


‘MEHMET AKİF ERSOY ÖDÜLLERİ, ULUSLARARASI DÜZEYDE OLMALIDIR’


Uluslararası Necip Fazı Ödüllerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy Ödüllerinin de aynı şekilde uluslararası düzeyde düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yıl ilk kez verilecek olan MAKÜ 1. Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri’ni çok çok önemli görüyorum. Üniversitemizi kurarken belki birileri her yerde üniversite açılıyor dendiği zaman ben farklı düşünüyordum ve ülkemizde her ilde bir üniversite olmasının öğrenciyi buralara çekmek değil, bilimi gençlerin ayağına götürme noktasında önemli olduğuna inanmıştım. Bunu da biz başardık ve Başbakan olduğum dönemde bunun başarılmış olması da benim için ayrı bir mutluluk sebebidir. Bunlar bugüne kadar ihmal edilmiş, aslında geç kalmış ödüllerdir. Ülkemizin sanat, edebiyat ve kültür hayatına katkısı sağlayanların çok daha sınırlı törenlerle ödüllendiriliyor. Mehmet Akif Ersoy gibi bir millet şairin adına ödül olmaması gerçekten büyük bir eksiklikti, bu eksikliği giderdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bu ödüllerin tanınır olabilmesi ve uluslararası alanda farklı seviyelere çıkaracağınıza inanıyorum. Sizlerin yanında olmaya, sizi desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

IYAŞ'ta 18. Yıl İndirimleri Başladı

IYAŞ'ta 18. Yıl İndirimleri Başladı