28 Şubat 2020 Cuma

FATMA ŞAHİN NE YAPTI?

FATMA ŞAHİN NE YAPTI?

MEHMET YAVUZ KAYA YAZDI...

08 Eylül 2019 Pazar 15:31 GÜNDEM

Turizm bir bölgenin katalizörüdür. Teke yöresi tarihte en eski yerleşim yerine sahip olması nedeni ile turizm açısından çok önemli bir potansiyeldir.  Özellikle son 2 yılda bölgemizde bir takım yerli turist akımında kıpırdanmalar başlamıştır.

SOSYAL MEDYA PATLATTI

Günümüzde sosyal medya, turizm canlanmasına olanak sağlayan en önemli reklam aracıdır. Yöremiz açısından bakacak olursak Salda Gölü, Sagalassos, Kibyra, İnsuyu, Gül ve Lavanta haber ve paylaşımları bölgeye olan ilgiyi her geçen gün artırmaktadır.

ESTETİK TURİZMİ

Turizmin diğer bir ayağı sağlık. Evet Burdur’da bir doktorumuz kulak burun boğaz estetiği alanında kendini geliştirmiş ve özel çabaları ile yurt dışından hasta kabul ederek  5-10 günlük paket programı ile sağlık turizmini başlatmıştır. Ulu Önder Atatürk’ün beni TÜRK HEKİMLERİNE emanet edin düsturunu oluşturmuş. Döner sermaye ödenmediği için zorunlu olarak hastanemizi terk eden doktorların bulunduğu günümüzde takdir edilecek doktorlarımız da bulunuyor.

EKSİKLERİMİZ YOK MU?

Özel sektöre tanınan turizm teşvikleri yetersiz olmalı ki bir takım faaliyetler Devlet tarafından beklenmekte ve karşılanmaktadır. Örneğin Salda Gölü ile ilgili alınan kararlar ve yapılan ihalenin içeriği, bölge halkına yeterince anlatılamadı. Özel koruma alanı nedir, kimler nasıl ne şekilde yatırım yapacak ve içeriğinde neler var halk bilmiyor. Yeterli bilgilendirme yapılmadığı için, bir takım çekinceler,  siyasetin evirmesi ile farklı bir süreç içerisinde kafalarda soru işaretleri arasında ilerliyor…

FATMA ŞAHİN NE YAPMIŞ?

Serenler Oteli ile Emniyet Dinlenme tesislerinin üst bölgesinde çok güzel orman piknik alanı vardır. Kuzey yöne baktığında masmavi çarşaf gibi bir göl, güney yöne baktığında inanılmaz güzelliğe sahip tablo gibi doğal dağ manzarası. İnanılmaz güzellikte bir alan. Her türlü su sporlarının yapılabileceği, dağ ve tırmanma sporu ve hayvanat bahçesi oluşturulabilecek bakir bir alan bulunmaktadır.  Bu bölgeyi de turizme kazandırmalıyız. Turizm bir çoğumuzun anladığı sadece deniz ve kum olmadığına göre buralarda Belediye-Milli Parklar Bölge Müdürlüğü girişimi ile neden bir alternatif turizm oluşturulmasın?  Gastronomi lezzetlerinde marka haline gelmiş Gazi Antep’in Belediye Başkanı Fatma Şahin’in oluşturduğu hayvanat bahçesini, yılda 4 milyon ziyaretçi geziyor. Giriş ücreti 10 TL olsa yıllık 40 Milyon TL. gelir. Lokantası, Oteli, Hediyelik eşyaları vb. gelirler hariç.

GELİR SAĞLAYICI BELEDİYECİLİK

Lavanta kesme, Gül toplama, Kiraz toplama günleri yapıldığı gibi değerini sadece Burdurlu’nun bildiği ince kabuklu, özel aromalı tadı ile Dimlit ve patır patır sertliği, baldan tatlı, altın sarısı güzelliği olan yerel değimle Irzaki üzümümüz var.. Üzüm Günleri neden yapılmasın? Yazıyı okuyan İnsuyu Bölgesi Fasulye üreticileri de sanki biz de Fasulye Günleri düzenlensin istiyoruz der gibi… Kışlalılar da yıldızllı otellere verdikleri tatlı kabakları için Gabak Günleri istiyoruz diyebilir. Burdur Beji ile ünlü mermer sektörümüz için fuar biraz zor ama Mermer tanıtım günleri bile neden olmasın.  Tarım İl Müdürlüğü, Sanayi Müdürlüğü ve Belediye örnek bir Turizm ayağı oluşturamaz mı? Elbette ki siyasi cambazlık yerine girişimcilik ruhu var ise hepsi yapılır. Belediye Başkanı ilin şefidir, katalizörüdür, birleştiricisidir. Eleştirilir. Başkan eleştirileri derler toparlar, ilin yararına olanları gerçekleştirmek için insiyatif  alır, merkezi idare ile görüşür, gereken destek arayışına girer.   

LOKASYON ve DESTİNASYON

Turizm farklı lokasyonlarda çeşitli destinasyonları sever. Lavanta, Gül, Dimlit, Antik Şehir, Dünyanın turizme açılı en büyük yeraltı mağarası olan İnsuyu Mağarası, Müze, Yamaç Paraşütü, Sıcak Balon, Lisinia, Göl, Hayvanat Bahçesi, Tarım Günleri vb…

ORKESTRANIN ŞEFİ VALİ

Tabi ki kısır çekişmeden ari akılcı yaklaşımla başarılır. Bu orkestranın şefi Valilik Makamı ve yardımcılarıdır.  Sivil Toplum Kuruluşları ve Vekillerimizle el ele verilse hepsi yapılabilir değil yapılır.

Zenginliğimizin Farkına Varalım, Her Geçen Gün Değerlendirelim.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Şükrü irtem

08 Eylül 2019 Pazar 19:20

Güzel doğru fikir

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

MEYDAN KIZ ÖĞRENCİ YURDU YENİ DÖNEMDE KAYITLAR BAŞLADI

MEYDAN KIZ ÖĞRENCİ YURDU YENİ DÖNEMDE KAYITLAR BAŞLADI