19 Mart 2019 Salı

  • 5,468 TL
  • 6,203 TL
  • 229,72 TL
  • 104.595

Ercengiz Bu Sözlerle Gelmişti, Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Demek...

Ercengiz Bu Sözlerle Gelmişti, Kentsel Dönüşüm Rantsal Dönüşüm Demek...

OLAN BURDURLU VATANDAŞA OLDU!..

09 Ocak 2018 Salı 12:59 GÜNDEM

2014 yılında yapılan yerel seçimlerin en büyük kavgası Tepe, Sinan ve Karasenir Mahallesinde yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüm projeseydi. O dönemde Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan önderliğinde yapılan bilinçsiz ve kara propaganda sonucu Ali Orkun Ercengiz'in de belediye başkanlığının önü açılarak kazanmasında büyük rol oynadı.

Yerel seçimlerde Ali Orkun Ercengiz'in en önemli silahı  "Kentsel Dönüşüm, Rantsal Dönüşüm" diyerek yürüttüğü Kentsel Dönüşüm argümanıydı. Tepe, Sinan ve Karasenir mahallelerinde düzenlediği toplantılarda bu söylemlerini en iyi şekilde kullanan Ali Orkun Ercengiz, bunun meyvelerini de sandıkta topladı. Üç mahallede üstünlük kazanan Ercengiz'in bu propagandası diğer seçmende de etkili oldu.

 

Muhalif Belediye Isparta fırsatı kaçırmadı

 

Geçen süre içerisinde Türkiye'nin birçok ilinde uygulanmaya başlayan ve o illere vizyon kazandıran projelerle vatandaşlar ceplerinden para çıkmadan ev sahibi oldu. Buna en yakın örnekte ise muhalif belediye olmasına rağmen Isparta'da yaşanan kentsel dönüşüm oldu. Kentsel dönüşümün bütün nimetlerinden faydalanan Isparta, bugün birçok mahallesi lüks yapıları ile yeniden inşaa ediliyor.

 

Olan Burdurlu Vatandaşa oldu

 

Kemal Arslan'ın mahallelerde yürüttüğü kara propagandanın nimetlerinden o dönemde faydalanan Ali Orkun Ercengiz kullandığı süslü sözlerle vatandaşın kafasını çelmesini becerdi. Kentsel dönüşümün kazanımlarını bilmeden Kemal Arslan ve Ali Orkun Ercengiz'in "Rant Çıkışları" nın etkisinde kalan vatandaş ayağına gelen nimeti elleri ile etmek zorunda kaldı.

 

İŞTE BAŞKAN ERCENGİZ'İN O DÖNEM KONUŞMALARINDAN BİR PRAGRAF...

 

"Kentsel Dönüşüm sadece binaları yapmayacak, binaları yıkmayacak oradaki kültürü yıkacak, oradaki yaşamı yıkacak. Kentsel dönüşüm oradaki insan dokusunu değiştirmeyi hedefleyen bir çalışma. Kentsel dönüşüm demek rantsal dönüşüm demek. Bir rant oluşturulacak ve bu rantı da vatandaşıyla paylaşmayan, 3. şahıslara müteahhide adeta peşkeş çeken, hak sahibinin değil yandaşın yanında olan bir kentsel dönüşüm içerisinde bunu gerçekleştireceklerini biliyoruz. İstanbul'da tarihi dokusu önemli olan semtlerden vatandaşları evlerinden çıkardılar Halkalı'da hiç bilmedikleri bir bölgeye götürdüler. O semtteki insanların gelir getirisi yüksek olan, değerli olan arazilerini yandaşlarına peşkeş çektiler. Biz bu dönüşümün karşısındayız. Evet bir dönüşüm olacaksa bu değişeme vatandaşım ikna olacak. Orada paylaşılacak bir rant varsa o rant asıl hak sahibine verilmeli. Buna ne belediye ne müteahhit ne de 3. şahıslar ortak olamayacak"

 

Şimdi TOKİ'ye Çağrıda Bulunuyor!..

 

Bugün ise hatasını kabullenmek yerine TOKİ'ye çağrıda bulunan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptığı açıklamada şu sözlere yer veriyor, "Vatandaşımızın yanında olmak adına herhangi bir çıkar gözetmedik. Vatandaşımızın insanca yaşayabileceği konutları üretilmesi amacıyla haklarımızdan vazgeçtik. Vatandaşımıza yük getirecek proje bedellerini şişiren maliyetlerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Rantın yanında değil vatandaşımızın yanındayız. Söz verdiğimiz gibi vatandaşımızın yanında durarak kentsel dönüşümün bir an önce başlaması talebimizi tekrarlayarak sözleşmeyi imzalıyoruz. Vatandaşımızı konut sahibi yapacağımızın müjdesini veriyoruz"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

uğur uluışık

05 Şubat 2018 Pazartesi 16:43

amaç hükümete iş yaptı dedirtmemek gerisi ****

vatandaş

28 Ocak 2018 Pazar 23:47

hızlı tren ne oldu bilen varmı durun ben söyleyeyim yine ıspartadan geçip bucaktan antalyaya inecek burdur yine avcunu yalasın

burdurlu birisi

24 Ocak 2018 Çarşamba 02:34

ya depremevler ne olacak?

BİLAL ACAR

10 Ocak 2018 Çarşamba 12:02

O ZAMAN YOLUNU AÇAN BUGÜN AYAĞINA ÇELME TAKAR .BESLE ÇAKALI OYSUN GÖZÜNÜ.O DÖNEMLERDE YAPILAN KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTILARINA KATILIP MUHALİF OLANLARIN DÖRTTE BİRİ VİLLA MODELİ EVLERDE OTURAN SIRF ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İÇİN ORTAYA ÇIKAN .FAKİRİN HALİNDEN HİÇ Mİ HİÇ ANLAMAYAN AMA LAFA GELİNCE MANGALDA KÜL BIRAKMAYAN ZAVALLILARDI.FAKAT BUNU O MAHALLERDE OTURANLAR İDRAK EDEMEDİLER.BELKİ BUNDAN SONRA İLGİLİLER OLUMLU DÜŞÜNÜP VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETLERİNİ GİDERİCİ HAMLELER ATARLAR.

ÖMÜR VANLIOĞLU

20 Kasım 2014 Perşembe 22:08

{ selcan karahan isimli kişinin yorumuna cevap : } Düzgün hizmet versinler ukelaca tavır icine giriyolar Noldum delisi gibi davranıyo personel

Ersin kalıba

20 Kasım 2014 Perşembe 14:33

Iyide Haluk bey onu yapanlar kurum müdürleri burda çalışanlar yardımcı sağlık personelidir...

selcan karahan

20 Kasım 2014 Perşembe 09:34

görevini layikiyle yapmayan herkezi vuralım o zaman .Sağlık personelinin durumu içler acısı .her tür hakaret ve saygısızlığı maruz kalıyorlar.

Haluk inal

19 Kasım 2014 Çarşamba 19:48

Görevini layıkıyla yapmayan kamu personeli Vatandaşı çileden çıkartmış , yaralı ve can kaybı olmaması olayın sevindiren yanı bence o kamu kuruluşunda derhal Görevini yapan dalğa geçmeyen personel ve kadro değişikliğine gidilmeli , her hafta gerekli gereksiz yerel gazetelerde işe yarıyormuş gibi demeçler vermekle çalışmak olmuyormuş demekki . Anlayanlar anladı

A. Nezih Yıldırım

19 Kasım 2014 Çarşamba 14:56

Nörolojik, Fiziki ve özellikle PSİKOLOJİK açıdan silah kullanmaya son derece uygun biri olduğu kesin...

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Osman Gök Yönetim Görevlendirmesini Yaptı

Osman Gök Yönetim Görevlendirmesini Yaptı