20 Eylül 2020 Pazar

Doktor Ulaş Sağlam: Şah Damar Hastalığı Kalıcı Felç ve Ölüme Neden Olabilir

Doktor Ulaş Sağlam: Şah Damar Hastalığı Kalıcı Felç  ve Ölüme Neden Olabilir

Periyodik Olarak Kalp Damar Cerrahi Uzmanlarına Başvurun

05 Şubat 2020 Çarşamba 12:30 GÜNDEM

Sevgili okuyucular bu gün “Burdur’da Sağlık “ köşesinin konuğu Burdur Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ulaş Sağlam. Halk arasında Şah Damar hastalığı olarak bilinen Karotis Arter'i konuşacağız.

 

Karotis arter yani Şah Damar  darlık ve tıkanıkları , beyin fonksiyonlarında hafif bozukluktan, kalıcı felçe (inme), hatta ölüme kadar uzanan, geniş yelpazede durumlara sebep olabiliyor diye başladı Dr Ulaş konuşmasına.  En önemli sebebi, ateroskleroz yani damar sertliği imiş.

 

Risk Faktörleri Neler?

 

Peki risk faktörleri nelerdir ? sorusuna ise “İleri yaş, sigara ,diabet ,hiperlipidemi, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili aile öyküsü “ diye yanıt veriyor Dr Sağlam…

 

Karotis arter darlık ve tıkanıklarının bir çoğu, ileri döneme kadar belirti vermiyormuş…Tesadüfen yapılan doppler ultrasonografi ile, tanı koyuluyormuş..

 

“ Bir kısım hasta ise vertigo (baş dönmesi), görme kaybı, konuşma bozukluğu, kol ve bacaklarda güçsüzlük veya uyuşukluk, geçici iskemik atak, kalıcı felç (inme) gibi kliniklerle hekime başvurabilirler. Bu kliniklerin sebebi, darlık veya tıkanıklık olan bölgede, küçük veya büyük parçacıkların kopup, beyin dolaşımını bozmasıdır.

Tanısı doppler ultrasonografi, BT anjiografi, Mr anjiografi veya konvensiyonel anjiografi ile koyulabilir.” diyor Dr Sağlam

 

Hastalığın tedavisi, damardaki darlık seviyesi ve yerine göre planlanıyor. Açık ameliyat yöntemi olan karotis endarterektomi veya kapalı yöntem olan endovasküler yöntem (anjıo-stent)  arasından uygun olan seçiliyor.

Dr Ulaş Sağlam’ın son ve anlamlı sözü “Periyodik olarak yapılan Kalp ve Damar Cerrahisi poliklinik kontrolleri ile, istenilmeyen kötü sonuçlardan korunabilirsiniz. “ oldu…

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR'DA ŞAŞIRTAN RAKAM

BURDUR'DA ŞAŞIRTAN RAKAM