20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,745 TL
  • 5,497 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
SON DAKİKA

CHP Burdur Milletvekili Mehmet GÖKER Mahmut Bayram’ı sordu!..

CHP Burdur Milletvekili Mehmet GÖKER Mahmut Bayram’ı sordu!..

Atatürk portresi nerde?

09 Eylül 2017 Cumartesi 12:23 GÜNDEM

CHP Burdur MilletvekiliDr. Mehmet GÖKER Milli Eğitim Bakanlığı’naBurdur İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayramhakkında yazılı soru önergesi verdi.

Burdur’da İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmakta olan Mahmut Bayram’ın makam odasında Atatürk portresinin yer almamasının eğitim camiası ve Burdur halkı tarafından tepki ile karşılandığını belirtenCHP’li Vekil, “Bilindiği üzere söz konusu şahıs kadınlara hakaret içeren bir paylaşım ile ülke gündemini işgal etmiş ve tepki çekmişti.  Konu ile ilgili olarak herhangi bir kanun bulunmamakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkartılmış 4 adet Yönetmelik bulunmaktadır. Söz konusu Yönetmeliklerin ortak özelliği kurumlarda, yönetimin bulunduğu binanın girişinde kolayca görülebilecek en uygun yerde Atatürk köşesi oluşturulması ve Atatürk resminin bulunmasıdır” dedi.

         Genel teamül gereği bütün resmi kurumlarda makam koltuklarının üstünde büyük önder Atatürk’ün portre resminin bulunduğunu dile getiren GÖKER,“Ancak son günlerde Cumhuriyetimizin kurucu değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstlerine yapılan saldırılara ses çıkarmayan yöneticiler, madeni paralarda resim değişikliğine gidilmesi, TBMM’deki muhalefet kulisinden resminin kaldırılmaya çalışılması ve son olarak Eğitim müfredatından Atatürk isminin silinmeye çalışılması AKP hükümetinin Atatürk’e bakışını göstermektedir. Atatürk'ün resimleri, heykelleri ve büstleri çeşitli bahanelerle resmi kamu kurumlarından ve AKP yönetimindeki belediyeler tarafından kaldırılmaya ve yok edilmeye çalışılmaktadır. Atatürk ile sorunu olmadığını söyleyen AKP yönetiminin Atatürk'e yapılan bu saldırılara sessiz kalması aslında her şeyi özetlemektedir” diyerek hükümete serzenişte bulundu.

         Kökleri dışarıda olan, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı çakma tarihçilerin Atatürk’ü değersizleştirme projesinin de  hiçbir zaman tutmayacağını belirten GÖKER, “Atatürk'ün hatırasını gönüllerden ve zihinlerden silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir” diyerek, Bakanlığa bazı sorular yöneltti.

 

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Makam odasına Atatürk portresi asmayan Mahmut Bayram hakkında idari soruşturma başlatılacak mıdır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmeliklere uymayan bir yönetici hakkında nasıl bir işlem yapılması uygundur?

Daha önce kadınlara hakaret eden bir paylaşım ile gündeme gelen Mahmut Bayram’ın bu hareketi yine mi görmezden gelinecektir?

Yeni müfredatında Atatürk’ü silmeye çalışan Bakanlık, il yöneticilerine Atatürk portreleri ile ilgili bir talimat göndermiş midir?

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI MUHTEMEL ADAYLARI

BURDUR AK PARTİ İL BAŞKANLIĞI MUHTEMEL ADAYLARI