20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,745 TL
  • 5,497 TL
  • 194,91 TL
  • 94.437
SON DAKİKA

BURDUR’U KARIŞTIRAN YARDIM KRİZİ!

BURDUR’U KARIŞTIRAN YARDIM KRİZİ!

ELİYLE VERDİ, GÖZÜNÜN ÖNÜNDE CEBE ATTI…KONTROLSÜZ YARDIM TOPLANMASININ SORUMLUSU KİM?

19 Ağustos 2017 Cumartesi 13:53 GÜNDEM

Cuma Namazları sonrasında, Müftülükler vasıtasıyla her hafta cemaatten yardım toplanır, ancak bu yardımların kimler tarafından, nasıl ve hangi şartlar altında toplanıp, teslim edildiği ise hemen herkes tarafından merak konusu olur.
Çoğu zaman Cami Müezzinleri tarafından başında beklenilen yardım paraları için kimi zamanda gönüllü cami cemaati veya gönüllü vatandaşlar çalışır.
Burdur’da bir camide geçtiğimiz hafta kılınan Cuma Namazı sonrasında yaşanan olay ise adeta pes dedirten cinstendi.

BURDUR’U KARIŞTIRAN YARDIM KAYDI KRİZİ!
Cumhuriyet Halk Partisi önceki İl Başkanı Süleyman Erman’ın sosyal medya üzerinden yardım konusunda yaptığı paylaşım ile kentte yeni bir tartışmayı ortaya çıkardı.
Yardım paralarının akibeti ve neye göre kayıt tutulduğunu soran CHP eski İl Başkanı Erman’a cevap AK Parti eski İl Başkanı Ömer Bütüner’den geldi.
Sosyal medyadaki o tartışmaya kentteki bazı siyasiler ve vatandaşlar da yorumlarıyla katıldı.

CHP’Lİ ERMAN’IN “ALLAH’A EMANET” PAYLAŞIMI
Facebook üzerinden yaptığı, “Her Cuma Namazı sonrası camilerde Kur’an Kursları veya Camiler için yardım toplanıyor. Kapı önlerinde karton kutuları koyup, Allah rızası için yardım talep edilir. Peki bu kutulara atılan paraları kim, nasıl, neye göre kontrol ediyor. Kaydı, makbuzu olmadan toplanan bu paraların akibeti? Allaha emanet!!!” paylaşım ile dikkatleri üzerinde toplayan CHP’li Erman’a bazı vatandaşlar destek verirken, bazıları da tepki gösterdi.

BÜTÜNER’DEN, “SONA KALIN TUTANAĞI İMZALAYIN” TAVSİYESİ!
CHP’li Erman’ın paylaşımı sonrasında AK Parti eski İl Başkanı Ömer Bütüner de yine Facebook hesabı üzerinden duruma tepki gösterdi.
Bütüner yaptığı paylaşımda, “Şimdi de Cuma günü camide toplanan paralara takanlar var. 1.’si siz vermiyorsanız, benim verdiğim paranın akıbetini sormak size mi düştü? 2.’sieğer veriyor da makbuzunu merak ediyorsanız, en sona kalırsınız; tutulan tutanağın altını siz de imzalar, makbuzunu sorarsınız. Suyu bulandırmayın” ifadelerini kullandı.

OLAYIN ASLI İSE ÇOK ÜZÜCÜ… / 50 TL’LİK BANKNOTA NE OLDU?
Sosyal medya ve halk gündeminde bütün bunlar yaşanırken, olayın asıl çıkış noktasına ise Bomba15 ulaştı.
Geçen Cuma günü yaşanan olayda, CHP’li Erman gittiği Cuma Namazı çıkışında yardım kutusuna 50 TL para attı. Yapılan yardım sonrasında bir süre adımlayan Erman, para kutusu tarafına baktığı esnada o banknotun başında bekleyen kişi tarafından alındığını gördü.
Yaşanan olay sonrasında durumu yetkili kişilere ileten Erman, kutuda 50 TL’lik banknot olup olmadığına bakılmasını istedi.
Söz konusu camiinin görevlilerine farklı insanların da başvurarak, kutudan para alındığı yönünde şikayetlerde bulunduğu da öğrenildi.
Bu taleplerin ardından yapılan kontrolde ise belirtildiği gibi söz konusu kutuda 50 TL’nin yer almadığı ortaya çıktı.
Gayri resmi kanallardan edinilen bilgiler doğrultusunda, paranın başında bekleyen kişinin camiye gelip giden ve söz konusu mabedin anahtarı bulunan bir kişi olduğu ve bir süredir bu tür yardım toplama çalışmalarında görev aldığı ortaya çıktı.
Bu üzücü iddianın ortaya atılmasının ardından cami görevlilerinin, ismi belirtilmeyen o şahıstan tüm anahtarları geri aldığı öne sürüldü.

ERMAN: “ÖNEMLİ OLAN GİDEN PARA DEĞİL, VERİLEN YARDIMLARIN SAĞLIKLI DENETİMİ”
Kendisinin Cuma Namazı çıkışında verdiği paranın miktar yönünden önemli olmadığını, tepkisinin para için değil; insanların dini duygularıyla – iyi niyetleriyle verdiği yardımların göz açıklık yaptığını zanneden simsarlar tarafından çalınması olduğunu kaydeden Erman, “Burada biz para verdik veya yardım yaptık diye kendimizi öne atmıyoruz. Yardımların toplandıktan sonra tutanak ile cami imamları tarafından ilgili yerlere ulaştırılmaya çalışıldığının da farkındayız, onlardan herhangi bir şüphemiz de yok. Ama bizim burada belirtmek istediğimiz şey tam olarak şu; yapılan yardımlar toplandığı esnada kimin kontrolü var, önüne gele adam yardım kutusunun başına geçebiliyor ve niyeti bozuksa bu paraları çalabiliyor. İsteğimiz yalnızca bu kontrolsüz para toplama işinin daha sağlıklı yapılmasıdır” dedi.

ŞİMDİ GÖZLER MÜTFÜLÜK VE DİN GÖREVLİLERİNDE…
Burdur’da bütün bu yaşananların ardından cami imamları ve din görevlilerinin, Cuma çıkışı toplanan paralar konusunda nasıl bir önlem alacakları ise merak konusu…

-BOMBA15 / ÖZEL-

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Durmuş Türkkan

21 Ağustos 2017 Pazartesi 23:57

yaparlar camide soyuldum ben her taraf dilenci oldu kaldı hadi burdurun kadrolu eski dilencilerini anladık geçlerde var yabancı uyruklu elinde küçük bebek yollarda isteniyor kardeşim yiyecek ekmeğin yok yarınından umudun yok neden her sene çocuk yapıyorsun aç kalırsın biz bilmiyormuyuz çocuk yapmasını burdurda heryer iş çalışana seralarada 70 .80 tl yövmiye mermer ocakları işçi arıyor bay bayan inşaatlarda kadınlara iş var her sene çocuk yaparsan aç kalırsın aç vermeyin alıştırmayın çalışsın

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ!

BURDUR EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ!