25 Ağustos 2019 Pazar

  • 5,759 TL
  • 6,417 TL
  • 281,81 TL
  • 97.149

Burdur'da Metruk Binalar Yıkılıyor

Burdur'da Metruk Binalar Yıkılıyor

Vali Şıldak, Yıkımlar Kararlılıkla Devam Edecek

08 Şubat 2019 Cuma 15:55 GÜNDEM

Başta PKK olmak üzere, terör örgütleri ile mücadele ve özellikle terör örgütlerinin finans kaynağının büyük bölümünü oluşturan uyuşturucu ile etkin mücadele kapsamında metruk binalarla ilgili İçişleri Bakanlığımız tarafından, Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun da özel önem verdiği çalışmalar yürütülmektedir.

                                              

Ülke genelinde güvenlik güçlerimiz tarafından yürütülen çalışmalarda, insanların can ve mal güvenliğini tehdit eden, çevre kirliliğine yol açan ve kent estetiğine uygun olmayan metruk binaların ve enkazların uyuşturucu kaçakçılığı ve kullanımına, sigara kaçakçılığına, bu maddelerin saklanması ve gizlenmesi gibi amaçlarla kullanıldığı meydana gelen olaylardan ve yapılan operasyonlardan anlaşılmaktadır.

 

Bu kapsamda Vali Hasan Şıldak metruk binalarla ilgili Valiliğimiz koordinesinde İlimizde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler paylaştı.

Sayın Valimiz yaptığı açıklamada; “Başta uyuşturucu ile mücadele etmek, kamu düzeni ve esenliğini korumak, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda, İl/İlçe Belediyeleri ve İl Özel İdaresi sorumluluk alanlarında bulunan metruk binalara ilişkin çalışmalar gözden geçirilerek idari ve adli tedbirlerin etkin şekilde uygulanması Valiliğimiz koordinesinde yürütülmektedir.

İlgili mevzuat hükümleri doğrultusunda metruk binaların tespit edilmesi ve yıkım kararı ile ilgili işlemler sonuçlandırılarak yıkımlar gerçekleştirilmektedir. Tarihi değeri bulunan veya sit alanı içerisinde yer alan bina ve yapıların restorasyon ve çevreye kazandırma işlemleri de usul, esas ve imkanlar çerçevesinde ilgili kurumların koordinasyonu ile planlanmaktadır.

İlimiz genelinde İl Özel İdaremiz sorumluluk alanında tespit edilen binaların 41’inin yıkımı ekiplerimiz veya bina sahiplerinin kendileri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda en son Merkeze bağlı Hacılar, Karaçal Köyleri ile Gölhisar İlçesine bağlı Çamköy’de yıkımlar yapılmıştır. Ayrıca İl genelinde metruk binaların yeniden tespiti çalışması başlatılmış olup tespit, hukuki süreç ve yıkım işlemleri kararlılıkla sürdürülmektedir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AFYONKARAHİSARLI GAZETECİ BAŞKAN'DAN KEYİK’E TEŞEKKÜR PLAKETİ

AFYONKARAHİSARLI GAZETECİ BAŞKAN'DAN KEYİK’E TEŞEKKÜR PLAKETİ