20 Nisan 2019 Cumartesi

  • 5,810 TL
  • 6,542 TL
  • 237,83 TL
  • 96.861

BURDUR'DA BUNU YAPANLAR YANDI

BURDUR'DA BUNU YAPANLAR YANDI

81 İLDE DÜĞMEYE BASILDI

04 Eylül 2018 Salı 12:18 GÜNDEM

Ticaret Bakanlığı: '81 ilde spekülatif Fiyat artışlarına karşı saha denetimleri arttırıldı. Bazı ürünlerde normalin üzerinde artış gözlendi, idare işlem başlatıldı.'

Ticaret Bakanlığı, son dönemde nansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan yat artışları yaptığı yönündeki duyumlar üzerine saha denetimlerini sıklaştırdı. Bakanlık yetkilileri, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi yat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket edenleri tespit etmek amacıyla Türkiye genelinde birçok ilde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren iş yerlerini denetledi. 81 ilde eş zamanlı denetimler kapsamında Ankara'da, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ve İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar'ın koordinasyonunda gıda, mobilya ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerleri denetlendi.Ekipler aylık değişimlerini inceledi ve bu değiş iklikler hakkında bilgi aldı. Yapılan denetimler neticesinde bazı temel ürün gruplarında normalin üzerinde yatartışları gözlemlendi. Ayrıca bazı ürün gruplarında gramaj düşürülerek örtülü zam yapıldığı ve yat etiketiyle ambalajlarda mevzuata uygunsuzluk bulunduğu tespit edildi. Bakanlık tarafından söz konusu uygulamalarla ilgili gerekli idari işlemler başlatıldı.

FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRILMAYACAK

Ticaret Bakanlığınca fırsatçılığın önüne geçmek amacıyla yapılan denetimler 3 koldan gerçekleştiriliyor.

Bu çerçevede '6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu', 'Ticari Reklam ve Haksız ticari Uygulamalar Yönetmeliği', '4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu' kapsamında denetimler gerçekleştiriliyor. Aykırılık tespit edilen uygulamalara ilişkin bu mevzuatların cezai hükümleri çerçevesinde yaptırım uygulanıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan son dönemde nansal piyasalardaki geçici dalgalanmaları fırsat olarak gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesiyle uyuşmayan yat artışları, stokçuluk vb. piyasa yat oluşumunu bozucu davranışlar gerçekleştirdiklerini, Bakanlık olarak gelişmeleri anlık olarak takip ederek, piyasa dengesinin bozulmasını engelleyici tedbirleri almaya devam edeceklerini açıklamıştı.  Resmi Gazete'de Cuma günü yayımlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle 'girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi yat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış yatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak' aldatıcı ticari uygulamalar kapsamına alınmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

melik

04 Eylül 2018 Salı 15:23

dolar 7 tl olmuş küçük esnafın küçücük zammına bakıyorlar ülkenin ekonomisi batıyo, neyle uğraşıyorlar, yok maliyeyi salarız yok zam yapmayın, ne kadar komik acınacak halimize küçük esnafla uğraşıyoruz

ahmet

25 Mart 2015 Çarşamba 12:16

{ isimsiz isimli kişinin yorumuna cevap : }sen haber okuyacaksın da, bu adamlar taş kökümü yiyecek kardeş!!!

isimsiz

25 Mart 2015 Çarşamba 09:40

bunla burduru ne ilgisi var,sırf bahis şirketinin reklamını yapıyorsunuz

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

HIRSIZ ELİ BOŞ DÖNMEK İSTEMEDİ

HIRSIZ ELİ BOŞ DÖNMEK İSTEMEDİ