13 Kasım 2019 Çarşamba

BURDUR'A 71 MİLYONLUK YATIRIM

BURDUR'A 71 MİLYONLUK YATIRIM

GERİYE BİR TEK İMZALAR KALDI

17 Haziran 2019 Pazartesi 16:28 GÜNDEM

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından IPARD-II Programı kapsamında 16 Şubat 2019 tarihinde çıkılan 5. çağrı ilanı proje teslimi 13 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

IPARD II 5. çağrı dönemi tanıtım faaliyetlerini Burdur'da kapsamlı bir şekilde yürüten TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından, 71 milyon TL tutarında 23 proje kabul edildi. Projelerin incelenmesinin ardından, proje sahipleri ile sözleşme imzalama sürecine geçilecek.

Burdur Merkez, Bucak, Tefenni, Yeşilova, Kemer ve Karamanlı İlçelerinden yapılan toplam 71 milyon TL tutarındaki, % 40 ile % 65 oranında değişen hibe ile 31 milyonluk kısmının karşılıksız destekleneceği 23 projenin sektörlere göre dağılımı şu şekilde;

·         6 adet büyükbaş besi hayvancılığı işletmesi projesi,

·         6 adet süt inekçiliği işletmesi projesi,

·         1 adet süt tozu üretimi tesisi projesi,

·         1 adet soğuk hava deposu tesisi projesi,

·         1 adet meyve-sebze kurutma tesisi projesi,

·         1 adet süt işleme tesisi projesi,

·         1 adet dondurma üretimi tesisi projesi,

·         3 adet koyun işletmesi projesi,

·         3 adet hindi üretim çiftliği projesi,

IPARD-II 6’INCI ÇAĞRI DÖNEMİ BAŞVURULARI 8 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

 “IPARD-II 5’inci Çağrı Dönemi” başvurularının inceleme süreci devam ederken, bir yandan da TKDK tarafından 60 milyon Euro tutarındaki yine yaklaşık 400 milyon liralık hibeyi kapsayan “IPARD-II 6’ıncı Çağrı Dönemi” ilanı yapıldı.

Daha çok küçük yatırımların desteklenmesinin ön planda olacağı bu başvuru dönemi 8 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak olup, projelerin son teslim tarihi 23 Ağustos 2019.

6’ıncı çağrı başvuru döneminde 7 alt sektörde, % 55 karşılıksız hibe oranıyla üreticiler ve yatırımcılar desteklenecek. Bu hibe paketinde, kırsaldaki istihdama doğrudan katkı sağlayacak gençler ve kadınlara önemli avantajlar sağlayacak konular yer alıyor.

Desteklenecek alanlar arasında “süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide ve fidan ile çiçek soğanı üretim yatırımları, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi” yatırımları yer alıyor. “Zanaatkarlık, yöresel tarım ve gıda ürünlerinin üretimini, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetlerini, kültür balıkçılığını, yenilebilir enerji tesisleri ile kooperatif ve üretici örgütleri için makine parkları kurulumu da” bu çağrı kapsamında desteklenecek.

Bu dönemde de TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından yapılacak kapsamlı tanıtım faaliyetleri ile, Burdur halkının başvuruda bulunacağı projelerin hibe desteklerden yararlanarak Burdur'a farklı alanlarda yeni yatırımların kazandırılması için çalışmalar sürdürülmekte.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

zülkif

18 Haziran 2019 Salı 15:58

Lavanta üretimi teşvik edilen çiftçimizin ürününü tatminkar bir ücretle alacak bir işletmeye ihtiyacımız var acilen.

SEN VARKEN

26 Ocak 2016 Salı 02:14

sen varken nasıl kalıcı çözüm bulunurki burdurda baryam özçelik maffettiniz burduru kaprisleriyle bir yatırım bile yok adam gibi devletin yapmakla yükümlü oldugu şeyleri paylaşarak hep halkı uyutmaya çalıştın bu güne kadar bakalım bir daha uyutabilecekmisin...

Esnaf olarak

25 Ocak 2016 Pazartesi 08:31

Esnaf bitti halen konuşuyor ey insaf senin haberini var sen koltuk savaşı yapmaya devam ededur.artık yeter ya bittik bu kadarda olmaz esnafın yanındaymış gibi reklam etme

evini dükkanını ipotek ediyor

25 Ocak 2016 Pazartesi 05:45

ya bayram özçelik konuştukca batıyon esnaf evini dükkanını ipotek edip kredi kullanıyor sen neyden bahsediyon bırak artık sarhoşlugu esnaf bitiyor..toz pembe gösterme bizlerin baba şirketi yok ek gelir saglayacagımız inşaat sektörümüz yok

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ÇAYBOYUNDA KORKUTAN ANLAR

ÇAYBOYUNDA KORKUTAN ANLAR