16 Ocak 2019 Çarşamba

  • 5,448 TL
  • 6,217 TL
  • 226,74 TL
  • 93.173

Burdur Valiliğinden Açıkta Alkol Tüketimine Sınırlama

Burdur Valiliğinden Açıkta Alkol Tüketimine Sınırlama

ARTIK AÇIKTA ALKOL TÜKETMEK YASAK

09 Şubat 2018 Cuma 08:59 GÜNDEM

 

Burdur Valisi Şerif Yılmaz imzası ile Burdur Valiliği radikal bir karara imza attı. Açıkta alkol tüketiminin yasaklandığını duyuran Burdur Valiliği İl sınırlarını kapsayan karar ile açıkta ve çevreyi rahatsız edecek şekilde alkol tüketimini yasaklarken, uymayanlara da kabahatler kanuna göre cezanın uygulanacağını açıkladı.

Burdur sınırları içerisinde huzur ve güven esaslı alınan bu kararda kamu esenliğinin sağlanması ile suç işlenmesinin önüne de geçilmesi hedeflenirken, valilik açıklamasında yasakların dahil olduğunu alanları da sıraladı.

İşte Valiliğin Aldığı O Karar

Amaç
MADDE 1- (1) Bu karar, Burdur İl sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kamu esenliğinin sağlanması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacını taşımaktadır.

 

Kapsam
MADDE 2- (1) Bu karar; Burdur İl sınırları içerisinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol alan şahısların engellenmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.

 

Hukuki Dayanak
MADDE 3- (1) Bu karar;
a) 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu,
b) 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 
c) 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu,
c) 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na dayanılarak hazırlanmıştır.

 

Genel Hükümler ve Esaslar
MADDE 4- (1) Burdur il sınırları içerisinde; kamunun istifadesine açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, meskun mahallerde, kara yollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istifadesine sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlarda, ibadethaneler ile terk edilip kullanılmayan yapılar, inşaatlar, banka ATM’leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri vb. yerler ile nerede park halinde olduğuna bakılmaksızın her türlü aracın içerisinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesi yasaktır.

 

Cezai Hükümler
MADDE 5- (1) 4.maddede belirtilen alanlarda çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içenler hakkında; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 66. Maddesindeki “İl Genel Kurulu veya İl İdare Kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhaliyet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununa göre cezalandırılır.”, hükmü çerçevesinde yasal işlem yapılır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ethem Şenel

10 Şubat 2018 Cumartesi 10:36

Salda Gölü çevresinde ateş yakıp alem yapanları uyarmaktan ve göle atılan içki şişelerini atmaktan bıktık yorulduk. Karar alanları tebrik ediyorum.

Osman Demir

09 Şubat 2018 Cuma 16:05

Çok memnun olduk Allah razı olsun. Çocuklarımızla piknik alanına gidemez, istasyon caddesinde yürüyemez olmuştuk.

hatalı

09 Aralık 2014 Salı 17:40

Teröristlere ölüm isimli arkadaşıma soruyorum. Öcalanın itibarsızlaşacağı endişesi yaşayan ve öcalanın sınıf arkadaşı olan B Arınç için ne düşünüyor acaba. Sağ sol veya terörist tanımı artık kullanılmıyor. yandaş veya dik paralel var. o öğrenciler bu iktidarın dışında hiç bir iktidar görmedikleri için farklılığı bilmiyorlar.

Teröristlere ölüm

08 Aralık 2014 Pazartesi 20:02

buraya sağ sol görüş yazarak teröristleri mi savunuyorsunuz sağ sol farketmez hepimiz teröristlere şerefsizlere karşıyız.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ali Orkun Ercengiz'den Eratalay'a Yakışmayacak İfadeler

Ali Orkun Ercengiz'den Eratalay'a Yakışmayacak İfadeler