Realtime website statisticsRealtime website statistics

13 Aralık 2018 Perşembe

  • 5,351 TL
  • 6,098 TL
  • 214,80 TL
  • 90.051

Burdur Şeker Fabrikası Burdurludan Destek Bekliyor

Burdur Şeker Fabrikası Burdurludan Destek Bekliyor

Burdur İçin Sıkıntılı Süreç Başlıyor!..

19 Şubat 2018 Pazartesi 12:45 GÜNDEM

Burdurlu çiftçinin lokomotifi Burdur Şeker Fabrikası özelleştirme ile karşı karşıya. Türkiye Şeker Kurumunun kapatılmasından sonra Türkiye’de faaliyetini sürdüren 14 şeker fabrikası da özelleştirme ile karşı karşıya. Özelleştirmenin içeriği veya detayları bilinmezken, 650 dekar üzeride kurulu bulunan Burdur Şeker Fabrikası ve iştah kabartan arazisinin geleceği bilinmiyor.

Özelleştirmeye Karşı Değiliz Ama!..

Şeker İş Sendikası Burdur Şubesi Başkanı Mustafa Onay ve yönetimi bugün Burdur Basın mensupları ile bir araya gelerek özelleştirme  konusunda ve süreç hakkında bilgiler verdi. Özelleştirmeye karşı olmadıklarının altını çizen Başkan Onay, ABD ve Avrupada uygulanan sistemi örnek göstererek, Şeker Fabrikalarını çiftçi kooperatif ve ilgili sivil toplum örgütlerinin işletmesi gerektiğini söyledi. Özelleştirme ile ilgili kaygılarını dile getiren Başkan Onay Burdurlu’lara seslenerek kendilerine destek olmaya çağırdı. Onay, özelleştirme konusunda destek turlarına çıkacaklarını söyledi. Onay, ilk olarak,  siyasi parti ziyaretleri, STK’larla görüşme, üretici çiftçiler ile bir araya geleceklerini, bir de imza kampanyası başlatacaklarını ifade etti.

 

Burdur Şeker Fabrikası ve Burdur’a Getirisi

Burdur Şeker Fabrikası 6 il, 26 ilçe ve 182 köyde pancar ekimi yapan ve toplam 5 Bin çiftçinin bulunduğu büyük bir kitleye destek oluyor.

Burdur’da yalnızca yıl içerisinde esnaflardan toplamda Burdur Şeker Fabrikası 181 milyonluk satın alım gerçekleştiriyor. 1000 kişinin istihdam edildiği fabrikada nakliye için kamyoncular ve aracılara toplamda 30 milyonun üzerinde ödeme yapıyor. Tüm bunlara karşılık çiftçiye ödenen para ise 124 milyon (eski para ile trilyon) TL.

Herkesin iştahını kabartan 650 Dekar arazi

Burdur Şeker Fabrikası  bulunduğu konum itibari ile de herkesin iştahını kabartan bir noktada bulunuyor. 650 dekar arazisi bulunan Burdur Şeker Fabrikasının yalnızca 50 dekara yakın bir bölümünde yapı bulunuyor.  Hal böyle olunca özelleştirmede satılması diğer 14 ilde bulunan fabrikalara göre kesin gözüyle bakılıyor.

Yapılan özelleştirme kapsamında fabrikanın işletilip işletilmeyeceği ise tam bir muamma. Eğer satışı yapılır, fabrika bir süre sonra zarar ettiği gerekçesi ile kapatılırsa, arazisi paha biçilemez bir hal alacak. Tüm bunların sonucunda ise Şeker Fabrikasından dolayı gelir elde eden binlerce çiftçi ile esnaf için büyük bir sonun başlangıcı olacak.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

 Burdur’u Temsil Edecek!

Burdur’u Temsil Edecek!