24 Ocak 2021 Pazar

BURDUR GÖLÜ'NDE SIRADIŞI KAYNAMA DEPREM HABERCİSİ Mİ?

BURDUR GÖLÜ'NDE SIRADIŞI KAYNAMA DEPREM HABERCİSİ Mİ?

UZMANDAN KORKUTAN AÇIKLAMA

14 Aralık 2020 Pazartesi 11:13 GÜNDEM

Burdur Gölü'nün sahile yakın bir kısmında 10 gündür devam eden gaz çıkışı, yer bilimcilerin dikkatini çekti. Jeofizik yüksek mühendisi Arıkan "Bu alan birinci derece deprem bölgesi olduğu için oluşan kabarcıklar depremin habercisi olabilir. Yer altından gelen her türlü gaz ve sıvı çıkışı bir sıkıntının başlangıcı olarak görülebilir" dedi.

Son yıllarda suyu hızla çekilen ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Burdur Gölü'nde, Halk Plajı sahiline yakın bölgede yaklaşık 10 gündür gaz çıkışı görülmeye başlandı. Jeofizik yüksek mühendisi Abdurrahman Arıkan, Burdur Gölü'nün tektonik bir göl olmasından dolayı gaz veya ani su çıkışlarının, yer bilimcileri daima heyecanlandırdığını söyledi. Arıkan, "Burdur Gölü, tektonik çökelmelere suyun dolması sonucu oluşmuştur. Gölün batı kısmındaki fay hattı nedeniyle ani bir derinleşme söz konusu. Derinlik bazı bölgelerde 100 metreye kadar inebiliyor" dedi.

Burdur Gölü'nde 10 gündür devam eden gaz çıkışı korkuttu: Deprem habercisi olabilir

SIKINTININ BAŞLANGICI OLABİLİR

Burdur Gölü'nde çok sayıda kuş popülasyonu gözlemlendiğine dikkati çeken Arıkan, "Göl tektonik olduğu için bu tür gaz veya ani sıvı çıkışları biz yer bilimcileri her zaman heyecanlandırır. Bu niteliği belirsiz kaynama ancak tam teşekküllü incelemenin ardından netliğe kavuşabilir. Benim şahsi görüşüm Burdur birinci derece deprem bölgesi olduğu için bu bir stres boşalması olabilir. Bu kabarcıklar olası bir depremin habercisi olabilir. Yer altından gelen her türlü gaz veya sıvı çıkışı bir sıkıntının başlangıcı olabilir. Çünkü çatlaktan bir gaz veya su çıkışı var. Bu da yüzeyde farklı bir anomaliye sebep olmakta" diye konuştu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Arıkan, ilgili kurumlardan yasal izinleri aldıktan sonra gaz çıkışı olan bölgede gerekli incelemeleri yapacaklarını da kaydetti.

GündemBurdur Mesut Madan 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Sevket kaygısız

14 Aralık 2020 Pazartesi 14:36

Burdur golü çevresinde doğal gaz fay hattı var ve bunu suludere ve çevresinde sondaj çalışması yaptığımız bi kac kuyuda rastgeldik depremle alakası yok çünkü deprem bölgesi ve depremin fay hatti gol çevresinde değil yarı köy yazı köy tarafından kemer ilçe ve köylerine kadar uzanıyor

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BAŞKAN ERCENGİZ GÖREVİNE BAŞLADI

BAŞKAN ERCENGİZ GÖREVİNE BAŞLADI