27 Mayıs 2020 Çarşamba

Burdur Devlette Döner Krizi

Burdur Devlette Döner Krizi

Hasan Güraksu Yazdı

27 Mayıs 2019 Pazartesi 17:37 GÜNDEM

   Burdur Devlet Hastanesinde Döner Sermaye ücretlerinin azlığı uzman doktorları tayin istemeye zorluyor. Bir önceki yazımda Fizik Tedavi Uzmanı Ali Akdağ , Nöroloji Uzmanı Esin Korkmaz  ve Gastroloji Uzmanı Erhan Alkan ( 8 aydır yerine aynı branş atanamadı) , Çocuk Psikiyatri uzmanı bir hekim başta olmak üzere birçok uzman doktorların döner sermaye ücretlerinin düşük olması nedeniyle ayrılacağını yazmış , İl Sağlık Müdüründen açıklama istemiştim. Sağlık Müdürü açıklama yapmaktan kaçınmıştı.  Bu gün gelinen noktada 15 bin Tl gibi döner sermaye ücreti alan Sağlık Müdürünün tuzu kuru tabi.

Bu gün o tarihte yazdığım uzman doktorlar ayrıldı bu güne gelindiğinde sayıları 10’u geçen Burdurlunun yakından tanıdığı 25 yıldır Burdur’da çalışan doktorların bile tayin isteyeceklerini öğrendim.

Sorun Döner Sermaye Komisyonunda

 İsimlerini vereceğim ama şimdilik bu döner sermaye krizi nedir ona bakalım biraz. Uzmanlar Burdur ‘dan nereye gidecek ve oralarda döner sermaye fazlamı diye araştırdım. Öğrendim ki bu kat sayı meselesi ile ilgiliymiş. Yani döner sermaye komisyonun elinde. O zaman neden buna çözüm bulunmuyor onca iyi hekim Burdur’dan ayrılıyor. Dahası Sağlık Müdürü başta olmak üzere başkanlar diye tabir edilen müdür yardımcıları Başhekim ve yardımcıları en az alanı 15 bin tl alırken uzman hekimlerden 50 Tl alan bile var en iyisi 600 TL alıyor. Bu rakamlar 8 bin Tl den bu seviyeye geldi.

Mesai dışı muayene bitiyor

Kendi isteği ile mesai saatleri dışında poliklinik yapan hekimler döner sermaye ücretleri düzeltilmez ise artık mesai dışı poliklinik yapmayacaklar.

Milletvekillerine Çağrı

O zaman bu soruna sayın vekillerin ve sayın valinin de al atması kaçınılmaz oluyor.  Bu sanıldığı gibi Sağlık Bakanlığının bir uygulaması değil. Öyle olsa hekimler döner sermayesi fazla olan illeri neden istesin. İş tamamen Burdur’da oluşturulan “ Döner Sermaye Komisyonun “aldığı kararda. Hatta bu katsayı uygulaması hekimlere % 38 yerine yüzde %45 olması ile rahatlıkla düzeltiliyor. Bu iş bu kadar basit. Ya bu iş düzelecek ya da  Burdur halkı aşağıda isimleri vereceğim iyi hekimleri kaybedecek.

İşte tayin isteyecek hekimler

İşte döner sermaye ücretinin azlığını gerekçe göstererek emekli olan ve tayin isteyecek doktorların isimleri.

Radyoloji Uzmanı Dr. Türkay Devrent hem çalışma koşulları hem de ücretler nedeniyle emekli oldu. Genel Cerrah Sadık Keşmer tayin istedi.

Üroloji Uzmanı Dr Ümit Gümüştaş , KBB Uzmanı Dr Tunç Uzel, Nöroloji uzmanları Nedim Ongun ve Mehmet Cem Dönmez,Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Kansu Okuyan,Göğüs Hastalıkları Uzamanı Özgür Gürgey, Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr Murat Yüksel,Dahiliye Uzmanı Esra Yüksel, Çocuk hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Sami Başarır ise en kısa sürede fırsatını bulunca tayin isteyecek uzman hekimler arasında.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ALİ

17 Haziran 2019 Pazartesi 16:19

DOKTORLARIN GÖZÜNÜ ALLAH DOYURSUN. BU PARAYI BULAMAYAN MEMUR DA VAR. ONLARDA MAAŞ DÜŞÜKLÜĞÜNDEN HELE BİR TAYİN İSTESİNLER BAKALIM. MADEM TAYİN İSYİYORLAR DEVLET BUNLARI DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA DOKTORSUZ YERLERE GÖNDERSİNDE GÖRELİM BAK OZAMAN NASIL SUSUYORLAR. DEVLETE PARA AZ DİYE İSYANI GÖRSÜNLER BAKIYIIIMMM

melih

28 Mayıs 2019 Salı 00:10

tayin isteyen doktorların hasta sayılarına takip ederseniz her şey belli olur.benim teklifim hasta sayısına göre döner sermaye verilmesi.

Mehmet yuksel

27 Mayıs 2019 Pazartesi 21:10

Tasaronlarin doner sermeyeden aldiklari parayi kestirirken iyiydi ya. Simdi noldu...!

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AĞAÇLARA VURMADAN DURAMADI

AĞAÇLARA VURMADAN DURAMADI