26 Ekim 2020 Pazartesi

BAŞKANIN TA KENDİSİDİR… HAKLI ÇIKTI!

BAŞKANIN TA KENDİSİDİR… HAKLI ÇIKTI!

BAŞKANIN TA KENDİSİDİR… HAKLI ÇIKTI!

06 Ekim 2020 Salı 11:21 GÜNDEM

ÇOK BASİT

Belediye işyerleri, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre Belediye Başkanının Başkanlığını yaptığı Belediye Encümeni ihale eder. Yasal yetkisi en fazla 3 yıldır. İşyerleri, 3 yıldan fazla kiralanmak istenirse, Belediye Meclisinden, Belediye Encümeni yetki almak zorundadır. Bu kadar basitti. Başkan bu yöntemi işletmiyor.

OLMADI BAŞKAN !

Tam da pandemi döneminde 3-4 ay işyeri kapalı kalan, kamudan destek bekleyen esnafı, kira borcundan tahliyesini iste. Bu nasıl esnafın yanında olmak oluyor Başkan? Hani gövdeni koyacaktın? İşte Esnafları kandırdın. Çilekeş Esnaf arkadaşım, ben de sizlerdenim. Bir sözleşme ile ister özel, ister kamu malı kiralandı ise sözleşme şartları geçerlidir. Kiralanan mülk, önceden belirli bir süre için kiralandı ise, süre bitiminde terk edilir. Belediye işyerini 3 yıllığına kiralamış iseniz, süre sonunda işyerini boşaltmak zorundasın. Kamu malıdır. ‘Tüyü bitmedik yetimin hakkına tecavüz etmek’ yanlış olur.

BELEDİYE ZORLUYOR!

Sizi, 3 yıllık sözleşme yapmaya, Belediye mahkum ediyor! Kanun karşısında haksız duruma düşürüyor. Bunu unutmayın. Şayet 3 yıldan fazla işyeri kiralamak istiyorsanız, Belediye Meclisinden, her bir işyeri için ayrı ayrı talepte bulunmalısınız. Belediye Meclisi de toplanıp, olumlu bulursa Belediye Encümenine 3 yıldan fazla süre ile kiraya ver yetkisi verir, sen de 5 -10 yıllığına ihalede işyerini kiralar, kiranı da öder, göğsünü gere gere oturursun. O zaman size ucuza oturuyorsun, eğri baktın, oy vermedin, muhalifsin, bizden değilsin eleştirisi yapan olmaz. Başkan Ali olmuş, Veli olmuş, A Partisinden olmuş önemli değil, çözüm adresi BELEDİYE MECLİSİDİR.  

BAŞKAN İPTAL ETTİRDİ, UTANMADI !

Başkan, Esnafların 10 yıllığına iş yerlerinin kiralanmasına imkan  tanıyan  meclis kararının arkasında durmamıştır. İtiraz etti.  Verdiği sözü tutmadı. Esnafların dükkanlarını 10 yıllık kiralaması kararını, 3 Ekim 2018 Meclis Toplantısında iptal ettirdi. İptal edilen bu karardan Esnaflar mağdur olabilir, tahliye edilebilirler diye sizleri o zaman uyarmıştım. Esnaf dostum, bazı kararları sizden saklıyorlar. Şeffaf değiller. Belediye Meclisine, işgalci durumuna düşmeyin, uzun süre kiralayın diye Meclise önergeyi ben veren benim. Siyasi çıkar için olayı çarpıttılar. Encümende ben hayır desem, 6 kişinin oyu ile geçen karar için size utanmadan yalan söylediler, kandırdılar.

 

NEDEN Mİ?

Açıklayalım. Esnafın yanındayım teranesi ile 2018 yılında, elimi değil gövdemi taşın altına koyarım deyince, meclis toplantı salonunda kendisini alkışladınız. Daha sonra İstasyon Park’ta sizi  kahvaltı ile kandırdı. Sizlere yalan söyledi, kanunları çiğnedi. Benim şahsiyetim üzerinden siyasi çıkar sağlamaya çalıştı. Sayıştay’a verdiği cevap ile sizi kandırdığı, bana iftira attığı ortaya çıktı. Bakın haberiniz yok. Bulanık suda, olta attı balık avlamaya çalıştı, topu taca attı.

 

SAYIŞTAY USULSÜZ

Sayıştay 2016 raporunda, usulsüz iş yapıldığını, 139 işyerinin kira sözleşmelerinin yanlış olduğunu tespit etmiş ve Başkandan hesap sormuş. Sayıştay’a verilen cevapta "Belediye tahliye kararına müteakip icra yolu ile kira borçlarının tahsili için başlattığını söylemiş. Ayrıca hukuki sürecin devam ettiğini, tahliye davaları sonuçlanan 10 adet taşınmazın tahliyesi için 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75’inci Maddesine istinaden Burdur Valiliği’ne yazdığını yani arkasının 139 işyeri için geleceğini belirtmektedir. Ben ise sadece Bimtaş’ın kira sözleşmesinin uzatılmasını ret ettim. Çok kira borcu vardı. 

İFTİRACI, TIRNAĞINI BİLE KOYAMADI

Encümen üyeliğine 2018 de 1 yıllığına İYİ Parti, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyelerinin ortak teveccühü ile seçildim. Valiliğe 2016 denetiminden sonra, Esnafları çıkartmak için yazı yazan Belediye Başkanı, İstasyon Parkta kahvaltılı toplantıda sizleri kandırmış, şahsımı hedef göstermiş. Encümen toplantılarında gözdağı verme girişimleri olmuş ve İYİ PARTİ Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet KAYA ’Sizi işyerinizden çıkartmak için CİMER’e şikayet etmiş’ iftirasını, yalanını kolayca söylerken, gerçekte Esnafları İşyerlerinden çıkartılmasını Valilikten isteyen, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in ta kendisidir. Sizin için elini, gövdesini değil tırnağını bile koyamadığı gibi, koronalı günde esnafı sokağa attı.   

GECİKEN ADALET, SUÇLUYU GÜÇLENDİRİR, SUÇLARI ARTIRIR !

Esnafı çıkartın şeklinde, benim herhangi bir resmi makama verdiğim dilekçe yoktur. Böyle biline. Bulsunlar dilekçemi, servetimi bağışlarım. Ben Başkan hakkında suç duyurusunda bulundum. Aradan 2 yıl geçti sonuç yok! Adil ve Özgür Mahkemeler acil olarak karar verirse adalet yerini bulur diye çaresizce ümit ediyorum. Geciken Adalet hiçbir işe yaramaz, SUÇLUYA GÜÇ VERİR, SUÇLARI ARTIRIR.

KARTELCİ BAŞKANSINIZ

Belediye Başkanı, samimi olsa ekonomik kriz ve korona virüsünün ağır etkileri altında evine ekmek götürmek için ezilen esnafı, Valiliğe yazı yazarak çıkartmazdı. Sırtında kambur olan, Belediye Şirketlerini sokağa atardı!. Akaryakıt İstasyonları, Bimtaş, Bahtaş, İstasyon Park, Serenler, Susamlık gibi zarar eden şirketlerdir. Önce çıkartsaydı HAK-HUKUK-ADALET sloganını savunan adil yaklaşımın savunucusu olurdu. Her gün övüne övüne tasarruf yaptığını iddia ederken, şirketlerin zararını çaycıya, garsona yükledi. Hem zarar ediyorlar, hem, Belediye Bütçesinden sermaye artışı adı altında Halkın alacağı hizmete engel oluyorlar, hem de yıllarca bedavadan biraz pahalıca bir kirayı canları istediği zamanda ödeyen Belediye Şirketlerini önce tahliye etmelisin. Önce kendi evinin önündeki pisliği süpüreceksin, sonra komşunun çöpünü. Biz böyle öğrendik. Belediye Şirketleri sayenizde Kartel oluşturdular, Halka fahiş karla otogaz satmaya devam ediyor. Tarihe Kartelci Başkan olarak geçtiniz. Halkçı Başkan olamadınız.

Son Söz; Kanunlara karşı Boynumuz Kıldan İnce Olmalı ve İğneyi Kendine, Çuvaldızı Başkasına Batırmalısın!   

YAVUZ MEHMET KAYA

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE “HES KODU” UYGULAMASI BAŞLIYOR

BURDUR BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE “HES KODU” UYGULAMASI BAŞLIYOR