21 Mart 2019 Perşembe

  • 5,429 TL
  • 6,201 TL
  • 230,37 TL
  • 103.310

YEREL SEÇİM KULİSLERİ 2

YEREL SEÇİM KULİSLERİ 2

HASAN GÜRAKSU YAZDI

16 Ekim 2018 Salı 01:03 SİYASET

Yerel Seçim Kulisleri

Yerel seçime doğru başlıklı ilk yerel seçim kulislerini yazıp nabız tutmaya devam ettik. Bu günkü köşe yazısında İyi Parti ve CHP’ye ağırlık vermeyi düşünürken yeniden hareketlenen AK Parti kulislerini de görmezden gelemedik.

 

Neler olmuş tu?

Ak Parti’de Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdurahman Öz Burdur’a gelerek STK temsilcileri ile görüşüp nabzı tutmasını yazmış ve ağırlıklı ismin Ali Nihat Gündüzalp olduğunu belirtmiştik. Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp’in kardeşi olan MAKÜ Genel Sekreteri Ali Nihat Gündüzalp’in STK lardan destek alması normal. Ak Parti de Eski İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Şimşek ve kardeşi MAKÜ SKS Başkanı Mehmet Şimşek yanı sıra İl Başkanı Volkan Mengi isimlerinin aday adayı olacağı kulislerini yazmıştık.

Tamda Genel seçimlerde ciddi oy alan İyi Parti ‘li Osman Kurt ve CHP adayı Ercengiz’i kaleme almayı düşünürken Ak Parti’de 10 kişilik bir heyetin Burdur’a geldiği haberini aldık.

 

Ak Parti’de Hareketlilik

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Bölge Koordinatörü Abdulkadir Özel Başkanlığındaki heyet Burdur ve ilçelerinde nabız tutmaya başladılar. Henüz adaylık sürecinin başlamadığı Ak Parti’de Sanayici Nasuh Ekinci nin yanı sıra TOKİ Başkan yardımcısı Mehmet Özçelik ismi de tartışılmaya başlandı. Ak Parti de  Ali Nihat Gündüzalp ve İbrahim Şimşek dışında güçlü isim yok. Milletvekili Özçelik’in yakını olan İbrahim Şimşek’in Ak Parti genel merkezinde kabul görmemesi halinde Bayram Özçelik Ali Nihat Gündüzalp’e destek verir mi  bilinmez. Olmadı Bayram Özçelik seçimi riske atmam ben adayım der mi oda merak konusu.

 

CHP ve İyi Parti’ de neler oluyor ?

Burdur İl Merkez Belediye Başkanlığı seçimleri CHP, Ak Parti ve İyi Parti arasında geçecek. Son genel seçimlerinde Milletvekilliğini yurt dışı oylarıyla kaçıran Osman Kurt’un yerel seçimlerde aday olması CHP’yi zora soktuğu gibi Ak Parti ‘nin de seçim almasına neden olabilir. CHP  tabanında ciddi tartışılan bu durum bazı  CHP yöneticilerinde kulak arkası yapılıyor. Şu ana kadar İyi Partinin kapısını çalmayan CHP yöneticilerine tabandan tepki var.

İyi Parti cephesinde güçlü isim Osman Kurt’un aday olması yönünde bazı CHP çevreleri ile kamuoyunda baskı olduğunu söylemek yalan olmaz. Yine kamuoyunda CHP adayı kesin Ali Orkun Ercengiz . Eğer Osman Kurt İyi Partiden aday olursa güçlü bir isimle çıkan Ak Parti seçimi aradan sıyrılarak alır. Ak Parti de zayıf bir isim çıkarsa Osman Kurt seçimi zorlar görüşü hakim

 

CHP tabanı işbirliği ve ön seçimden  yana

Ercengiz çevresinde olan bazı isimlerin işbirliğine gerek yok. Ali Orkun Ercengiz birkaç gömlek önde seçimi alırız söylemi ise son derece tehlikeli. İş Birliğinin sadece merkez Belediye ile olmayacağını dile getiren CHP tabanı Burdur Yeşilova ve Karamanlı ilçelerini garantileyelim  görüşünde.

Burdur merkez belediye seçimlerinde Başkan Ercengiz  Belediye meclis üyelerinin isimlerini ben belirlerim demiş. 5 muhalif meclis üyeleriyle yaşanan sıkıntıları tekrar yaşamak istemediği anlaşılan Ercengizin bu görüşünün aksine parti tabanı ön seçim istiyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kaya, Başkan Ercengiz'e Farkı Sordu

Kaya, Başkan Ercengiz'e Farkı Sordu