25 Ağustos 2019 Pazar

  • 5,759 TL
  • 6,417 TL
  • 281,81 TL
  • 97.149

Vali Şıldak'ın %80 Katkı Sözü Ercengiz'i Gerdi

Vali Şıldak'ın %80 Katkı Sözü Ercengiz'i Gerdi

Bu Tesiste Devlet Katkısı Yoktur...

02 Mart 2019 Cumartesi 20:47 SİYASET

Geçtiğimiz gün Burdur Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf ve İlave Tesislerini ziyaret eden Burdur Valisi Hasan Şıldak, bu durumu sosyal medya hesabından paylaşarak duyurmuştu. Projenin  %80’inin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finans edildiğini de duyuran Vali Şıldak’a, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den cevap niteliğinde paylaşım geldi.

Sebahattin Akkaya'de Bu Projeyi Açıklamaştı

Ak Partili Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde kamulaştırılması yapılarak Belediyeler Birliği tarafından çalışmasına başlanan proje, Türkiye çapında 4 ilde uygulamaya başlamıştı. Etap etap projenin devam edeceğini o dönemde açıklayan Sebahattin Akkaya , işin sonunda çöpün hem geri dönüşüm, hem de enerji olarak özel yatırımla kullanılabileceğini duyurmuştu.

Kim Atıp Tutuyor!..

Bir tarafta bu tesis ile ilgili yatırım ve sürecini açıklayan Ak Partili Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, diğer tarafta projenin sahibi olduğunu söyleyen CHPli Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz dururken, geçtiğimiz gün de Vali Hasan Şıldak’ın tesisi ziyaret ederek Yüzde 80’ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekli demesi ve Ercengiz’in “desteği Yoktur” demesi kafaları karıştırdı.  

Ercengiz’den Vali Şıldak’a Cevap             

Hep tartışmaların odağında yer alan Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili Vali Şıldak’ın devlet desteği duyurusuna Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’den anında yanıt geldi. Yaptığı paylaşımda 2014 yılından önce sadece düzenli depolama sahası için alınan hibe desteği dışında devlet desteğinin olmadığını duyuran Başkan Ercengiz, arıca açıklamasının sonunda nispet edercesine sadece Burdur Belediyeler Birliği Encümeni ve meclisine, birlik personeli ile yatırımı yapan firmaya teşekkür etti.

İŞTE ALİ ORKUN ERCENGİZ’İN AÇIKLAMALARI

1- 2014 yılından önce yalnızca düzenli depolama sahası için alınan hibe desteği dışında; şu an hizmete sokulan özel sektöre yaklaşık 90 milyon TL’ye yakın maliyeti olan bu tesiste devlet katkısı yoktur.

Yap işlet devret modeli ile bizzat projelendirip ihale ettiğimiz bu işletme;

2-29 yıllığına %29 enerji kar ortaklığı ile Atlas İnşaat AŞ tarafından yapılmış ve finansmanı firma tarafından karşılanmıştır. Projeye ilave olarak bölgemizdeki hayvancılık potansiyeli dikkate alınarak biyogaz tesisi de ilave edilmiş böylece entegre bir tesise dönüştürülmüştür.

3- Tesise emeği geçen başta Başkanı olduğum Burdur Belediyeler  Birliği Encümeni ve Meclisi olmak üzere birlik personelimiz ve İhaleyi kazanarak bu yatırımı Burdurumuza kazandıran Atlas İnşaat AŞ’ye teşekkür ediyoruz...

BURDUR VALİSİ HASAN ŞILDAK’IN PAYLAŞIMI


Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından % 80'i finanse edilen, Burdur Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Bertaraf ve İlave Tesislerinde incelemede bulundum.

Şu anda kısmi olarak faaliyette olan, Birlik üyesi 14 Belediyeye yıl sonu itibariyle tam kapasite ile hizmet verecek olan tesisin İlimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

 

SEBAHATTİN AKKAYA'NIN PROJE İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR İŞ DÜNYASI HAZİNE ve MALİYE BAKAN YARDIMCISI İLE BULUŞACAK

BURDUR İŞ DÜNYASI HAZİNE ve MALİYE BAKAN YARDIMCISI İLE BULUŞACAK