24 Ekim 2020 Cumartesi

VALİ ARSLANTAŞ SALDA NAZIM İMAR PLANINI MADDELER HALİNDE ANLATTI

VALİ ARSLANTAŞ SALDA NAZIM İMAR PLANINI MADDELER HALİNDE ANLATTI

.

19 Eylül 2020 Cumartesi 16:17 SİYASET

Burdur’un genç Merkez İlçe Başkanı gazeteci Serkan Şimşek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan Salda Gölü nazım imar planı ile ilgili Biz koruyalım dedikçe onlar mahvedeceğiz diyor... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Salda Gölü'nde yapılaşmaya izin veren imar planı onayladı” deyip,  birde üzerine “Doğal yaşam ve çevre katlediliyor” deyince Burdur Valisi Ali Arslantaş’ta imar planını daha sade ve anlaşılır hali ile madde madde tek tek açıkladı.

Vali Ali Arslantaş yeni nazım imar planını 6 madde de açıklayarak, Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur dedi ve bunları paylaştı;

 

1-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, #SaldaGölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsamaktadır.

 

2-ÖÇK ilanı ile birlikte her türlü uygulamanın durdurulduğu köylerde, sadece köy yerleşim alanlarında bu plan koşullarına ve koruma prensiplerine uygun olmak kaydıyla seyrek yoğunluklu kırsal yapılaşmaya imkân tanınacaktır.

 

3-Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir.

4- Köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür.

5- #Salda Gölü Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile;    • Göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmemiştir.   • Göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerilmiştir.

6-Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür.   • Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur

 

Vali Arslantaş’ın bu paylaşımı sonrası ise durumu kavrayan CHP’li Başkan Serkan Şimşek “Salda Gölü ile ilgili Burdur Valisi Ali Arslantaş  göl kıyısına otel bungalov gibi yapılaşmaya izin verilmeyecek diyor. İnşallah öyledir sayın Valim. Burdur'un en büyük mülki idare amiri olarak size güveniyoruz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Vatandaş

19 Eylül 2020 Cumartesi 16:57

uğur mumcu nun ifadesiyle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olursan böyle çuvallarsın chp ilçe başkanı.Sus hiç olmazsa cahilliğini belli etme

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ HAZIR... NANO İYON TEKNOLOJİSİ İLE DEZENFEKTE EDİLDİ!

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ HAZIR... NANO İYON TEKNOLOJİSİ İLE DEZENFEKTE EDİLDİ!