06 Aralık 2019 Cuma

Mehmet Göker'in Hedefinde İl Sağlık Müdürlüğü var

Mehmet Göker'in Hedefinde İl Sağlık Müdürlüğü var

Sağlık Çalışanlarının İsteklerini Ciddiye Almayan Bir Yönetim!..

27 Mayıs 2019 Pazartesi 11:19 SİYASET

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker Burdur Devlet Hastanesi Doktor ve sağlık çalışanlarının sıkıntılarına yönelik basında çıkan haberlerden yola çıkarak Burdur İl Sağlık Müdürlüğünü Hedef Aldı. Doktor ve sağlık çalışanlarının ciddiye almayan bir yönetimin olduğunu ifade eden Göker, İl Müdürlüğünün en büyük sorununun iletişimsizlik olduğunu söyledi.

Yöneticilerin, doktorlar ve sağlık çalışanları ile uzun zamandır kopukluk yaşadığını ileri süren Göker, Başhekimlik görevinin halen daha vekaleten yürütülmesine de yer verdi. Göker, bunun da il dışından yönetim tecrübesi olmayan birinin atanacağını duyduğunu ifade ederek bu durumunda çalışanlar arasında huzursuzluk yarattığını söyledi ve bu işi yapabilecek hastane içerisinde de kişilerin olduğuna yer verdi. 

Göker Açıklamasında şunlara yer verdi;

Burdur Devlet Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının huzursuzve mutsuz oldukları Burdur basındayer almıştır. Bunun üzerine Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir basın açıklaması yayınlanmış ve söz konusu iddialar yalanlanmıştır.

Söz konusu açıklama Doktorların ve Sağlık Çalışanlarının isteklerini ciddiye almayan bir yönetim anlayışının göstergesidir. Bu açıklama bir kez daha göstermiştir ki, Hastanede neler olup bittiği ile ilgilenmeyen İl Sağlık Müdürlüğü Doktorların ve Sağlık Çalışanlarının beklentilerini görmezden gelecek ve hiçbir şey yokmuş gibi davranmaya devam edecektir.

Açıklamadan da anlaşılacağı gibi İl Sağlık Müdürlüğü’nün en önemli sorunu iletişimsizliktir. Yöneticiler ve Doktorlarla Sağlık Çalışanları arasında yaşanan bu kopukluk uzun zamandır devam etmekte ve sorunlar giderek büyümektedir. Bu sorunların bazıları şunlardır.

Tayin isteyen çalışanlar için belli aralıklarla listeler yayınlanmakta ve açık yerler gösterilmektedir. En son tayin döneminde 6 kişi gitmiştir. Ancak en büyük problem genç sağlık çalışanlarının zorunlu hizmetin hemen bitiminde ayrılmak istemeleridir.

Burdur Devlet Hastanesi’nde yaklaşık iki yıldır Başhekim yoktur ve Başhekimlik görevi vekâleten yürütülmektedir. Bazı duyumlara göre, Burdur Devlet Hastanesi Başhekimliğine, Burdur dışından yöneticilik deneyimi olmayan bir doktorun atanacağı söylenmektedir.

Devletteki en temel sorunlardan birinin liyakatsiz atamalar olduğu artık herkes tarafından kabul edilmektedir. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin yürütülebilmesinin yegâne koşulunun, işi liyakatli kişilerin eline vermekle mümkün olabileceği herkesin malumudur. Burdur Devlet Hastanesinde bunca deneyimli ve başarılı uzman doktorlar dururken Başhekimliğe liyakatsiz birinin atanacağının duyulması doğal olarak hastane çalışanları arasında tedirginliğe yol açmıştır.

Bunun yanı sıra, Burdur Devlet Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına ödenen Döner Sermaye Payları her geçen gün azalmaktadır. Bu kadar yoğun ve yorucu bir iş ortamında özveri ile görev yapan sağlık çalışanları döner sermayeden son yıllarda mahrum bırakılmaktadırlar. Yöneticiler Sağlık Bakanlığına fon aktarabilmek için söz konusu miktarı dağıtılması gereken oranın altında dağıtmakta bu da doğal olarak personelin döner sermayelerine yansıtılmaktadır. Yine çevre ilçelere yapılan geçici görevlendirmeler nedeni ile döner sermayede oluşan kayıplar hiçbir şekilde telafi edilememektedir.

Ayrıca, komşu illerin hastanelerinde görev yapan çalışanların Burdur Devlet Hastanesi çalışanlarından çok daha fazla döner sermaye almaları, çalışanların alın terinden kesintiye gidilmesi ile eşdeğerdir.

Bu sorunun çözümü için atılacak en önemli adım, döner sermaye gelirlerinin başka ödemelere kaydırılmasını engellemekle olacaktır.

Döner sermayenin adil dağıtılmadığı ve belli kişilerin kayırılarak ödül verildiği bu yönetim anlayışı huzursuzluğun temel kaynağıdır.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Burdur Devlet Hastanesinde sabah saatlerinde bilgi işlem programlarının kilitlenmesi sonucu hizmetlerin aksadığı yine basınımızda yer almıştır.

Öncesinde hiçbir sorun yaşanmayan bilgi işlem programlarında değişikliğe gidildiği için bu sorunlar yaşandığı söylenmektedir.

Sonuç olarak Burdur İl Sağlık Müdürlüğütarafından ortada her hangi bir sorun yok tarzında bir açıklama yapılmış olsa da bazı sorunlar artık taşma noktasına gelmiştir.

Burada unutulmaması gereken en önemli husus, sağlık çalışanlarını huzursuz ve mutsuz eden  nedenlerin ortadan kaldırılmasının hastane yönetiminin birincil görevi olduğu gerçeğidir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

burdurun gelişmemesi

27 Aralık 2015 Pazar 11:09

burduruumun gelişmemesine tek sebebp bu şahızdır ve yandaşlarıdır.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Geleceğin Ormancıları Gölhisar İşletmesine Misafir Oldu

Geleceğin Ormancıları Gölhisar İşletmesine Misafir Oldu