Realtime website statisticsRealtime website statistics

13 Aralık 2018 Perşembe

  • 5,351 TL
  • 6,098 TL
  • 214,80 TL
  • 90.051

İyi Parti Burdur İl Başkanı Kurt Uyardı!..

İyi Parti Burdur İl Başkanı Kurt Uyardı!..

Kavgayı Bırakın, Derdiniz Araba Değil; Şeker Fabrikası Olsun!..

20 Şubat 2018 Salı 15:55 SİYASET

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Erengiz ve Ak Parti Burdur teşkilatı arasında devam eden araba polemiği üzerinden İktidar ve Ana muhalefete seslenen İyi Parti Burdur İl Başkanı Osman Kurt, kavgayı bırakın  diyerek, derdiniz şeker fabrikası olsun dedi.

Burdur en büyük değerini kaybettiğini söyleyen, Başkan Kurt sunni gündemlerle Burdur'un mengul edilmemesini de isteyerek, Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Kurt bu noktada üzerlerine düşen ne varsa birlikte yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Başkan Kurt yaptığı basın açıklamasında Şeker fabrikası ile ilgili olarak Burdur'un kat ettiği mesafeye de değindi. Kazançlarını da sıralayan Başkan Kurt, fabrikanın modernizasyonunun yapılması durumunda herhangi bir zararın söz konusu olmayacağını da sözlerine ekledi.

İŞTE BAŞKAN KURT'UN AÇIKLAMASI                                                          

1954 yılında işletmeye açılan Burdur Şeker Fabrikası Burdur-Isparta-Afyon il sınırları içinde ekilen pancardan şeker üreten bir fabrikadır. Her yıl 40-50bin çiftçi ailesinin ürettiği şeker pancarını günde 5000 ton pancar olarak işler 700 ton şeker, yan ürün olarak da yaş küspe ve melas üretir.

Ürettiği kristal şeker Burdur şekeri adı altında bütün tüketicinin beğenisini kazanmıştır. Teknik tarımı yöremiz çiftçisine öğreten tek kuruluştur. Fabrikanın işçisi, ustası, mühendisi ve yöneticileri şeker üretimi konusunda uzmanlaşmıştır.

Burdur’umuzda neredeyse her aileden, ya bir şekerde çalışan ya da emekli olan vardır.

Basında çıkan haberlere göre kamuya bağlı 14 şeker fabrikasının özelleştirileceği ve Burdur’unda bunlar arasında olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Yetkililerce zarar ettiği iddia edilen fabrikamızda, yıllardır hiçbir yatırım yapılmamış, teknoloji eskimiş ve şeker maliyeti yükselmiştir. NBŞ adı verilen nişasta bazlı şekerinde yıldan yıla artan üretimi hükümetin bu karara varmasında etkili olmuştur.

İYİ Parti İl Başkanlığı olarak binlerce ailenin pancar ekerek, binlerce besicinin küspe ile hayvan besleyerek, bir o kadar da nakliyecinin mevsiminde istifade ettiği fabrikamızın özelleştirilmesine karşıyız. Modernize edilip atmış yıldır bölgemize sağladığı yararın devam etmesinin Burdur’umuz açısından daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Musa Yılmaz

20 Şubat 2018 Salı 22:13

1-Özelleştirme,şeker fabrikasının ölümüne neden olabilir. 2-Burdur'un yaşamına büyük katkılar yapmış olan şeker fabrikasını yaşatmak;Burdur'a yaşayanların, çocuklarına ve torunlarına BORCUDUR. 3-Bunları bilelim ve BİLDİRELİM lütfen./Teşekkür ederim.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Yılmaz Başar; Borsa olarak Burdur’un arkasındayız

Başkan Yılmaz Başar; Borsa olarak Burdur’un arkasındayız