25 Şubat 2021 Perşembe

GÖKER'DEN MAKÜ'YE BULUŞU İÇİN TEBRİK VE TEŞEKKÜR

GÖKER'DEN MAKÜ'YE BULUŞU İÇİN TEBRİK VE TEŞEKKÜR

GÖKER'DEN MAKÜ'YE BULUŞU İÇİN TEBRİK VE TEŞEKKÜR

15 Ocak 2021 Cuma 13:24 SİYASET

Hayvancılığın önemli illerinden birisi olan Burdur ilimizde, hayvan sağlığını koruma ve önlemede ülkemizi de yakından ilgilendiren bir gelişme hepimizi sevindirmiştir.

 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) öğretim üyeleri, nano bilimciler ve veteriner hekimler iş birliğiyle hayvan ve insan sağlığı için birçok bakteriyel ve bulaşıcı hastalığın hızlı teşhisinde kullanılabilecek, kan, idrar, dışkı ve deri numunelerinin 10 dakikada sonucunun alınabileceği cep telefonuna entegre, yüzde 90 oranında yerli üretim mobil mikroskop geliştirmişlerdir.

 

MAKÜ Veterinerlik Fakültesi ve Hayvan Hastanesi’ndeki laboratuvar ve veri merkeziyle entegre edilen bu mobil mikroskop sayesinde, büyük ve küçükbaş hayvanlarımızın hastaneye götürülmelerine gerek olmadan dağdaki hayvana 10 dakikada teşhis konabileceği ve bu sayede çok daha hızlı tedavi edilerek ölümlerinin engelleneceği açıklanmıştır.

 

Geliştirilen bu mobil mikroskop, bir yandan ekonomimize katkı sağlayacağı gibi diğer yandan da insan ve hayvan sağlığının korunması açısından çok önemlidir. 

 

Bu nedenle, projenin ülkemiz genelinde yaygınlaşması ve gerekiyorsa daha da geliştirilebilmesi için bizlere düşecek her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini ister, geliştirilmesine öncülük eden ve emek veren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Öğretim Üyelerimize, nano bilimcilere ve veteriner hekimlerimize bu bilimsel başarıları için tebriklerimi ve saygılarımı sunuyorum.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR'DA HASTANE DÖNÜŞÜ FECİ KAZA

BURDUR'DA HASTANE DÖNÜŞÜ FECİ KAZA