22 Eylül 2020 Salı

Göker'den Adalet ve Demokrasi Haftası Mesajı

Göker'den Adalet ve Demokrasi Haftası Mesajı

,

23 Ocak 2020 Perşembe 15:23 SİYASET

“Adalet ve Demokrasi Haftası” 24 Ocak 1993’te yitirdiğimiz Uğur Mumcu’yu ve 31 Ocak 1990’da yitirdiğimiz Prof. Dr. Muammer Aksoy’u ve tüm aydınlarımızı anmak; temsil ettikleri, savundukları değerleri yaşatmak amacıyla her yıl 24-31 Ocak günleri arasında düzenlenmektedir.

 

Yine, 24 Ocak 2001 tarihinde Faili meçhul bir cinayete kurban giden Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, canı pahasına terör ile mücadele eden gerçek bir halk kahramanıydı. Adaleti ve Demokrasiyi gerçek anlamda taçlandıran ülkemizin yetiştirdiği tüm değerli anmak, ülkemizde adaletin ve demokrasinin yerleşmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli gazetecilerden bir olan Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993 günü, Ankara’nın karanlık bir sabahında aracına konan hain bir bomba sonucu kaybettik. O, hayatı boyunca sömürüye, vurguncuya, kaçakçıya, iş bitiriciye göz açtırmayan tüm Türkiye’nin Uğur abisiydi. Onca tehdide, onca saldırıya rağmen doğru bildiği ne varsa öldürüldüğü güne kadar namusuyla savundu.

 

Uğur Mumcu halkçılık ilkesini gerçek anlamda benimsemiş gerçek bir Cumhuriyetçi ve Atatürkçüydü. Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi Araştırmacı Gazetecilerinden biri olan Mumcu, emperyalizmin silahlı, silahsız bütün işgal oluşumlarının karşısında dururdu.

 

Evrensel gazetecilik normlarına göre basın özgürlüğünün bulunmadığı ülkeler arasında yer alan ülkemizin bugün, Uğur Mumcu gibi araştırmacı gazetecilere daha çok ihtiyacı vardır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösterilmesi ve gazetecilerin mesleklerini yapmalarının önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.


 

Basın bir ülkenin hafızasıdır. Bu nedenle Türkiye’de halkın gerçekleri öğrenme hakkı için hizmet eden gazeteciler her zaman güç odakları tarafından hedef seçilmekte ve sözlü, yazılı, fiziksel saldırılarla gazeteciler baskı altında tutulmaya, itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.


Adalet ve Demokrasi Haftası’nda, ülkemizin bağımsızlığı ve demokratik bir ortamda yaşaması için hayatlarını feda eden tüm değerlerimizi sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BAKAN HULUSİ AKAR'A ÜST DÜZEY ZİYARET

BAKAN HULUSİ AKAR'A ÜST DÜZEY ZİYARET