05 Nisan 2020 Pazar

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 21 MADDELİK EKONOMİ PAKETİNİ AÇIKLADI

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN 21 MADDELİK EKONOMİ PAKETİNİ AÇIKLADI

.

18 Mart 2020 Çarşamba 19:17 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Çankaya'daki toplantının ardından açıklama yaptı. 20 maddelik ekonomi paketinde neler var.

EKONOMİ PAKETİ MADDELERİ:


1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranınıyüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliğigelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarınıyüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatıyüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkinhale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğinidevreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerinbayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibiailelereyapılacaknakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımıziçin, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşanperiyodik takip programını devreye alıyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Mehmet bayram

19 Mart 2020 Perşembe 17:50

Peki günü birlik calisan inişanlanan ne yapcak bizimde kıramız elektriğimiz ve bakmakla yükümlü olduğumuz çocuklarımız var ve bizimde işlerimiz durdu bu ödemeleri yapamayacaz alım gücümüz zayıfti şimdi sıfıra indi napcaz Cumhurbaskanimiz ne dusunuyor

Hamis Sūleyman Dönmez

19 Mart 2020 Perşembe 14:26

Ben krediyle ev aldım is yeri ūcretsiz izine gönderiyor kredimi nasıl erteleyeceğim

Arife koç

19 Mart 2020 Perşembe 12:43

Peki başkanım çalışmayanlar ev kiraları elektirik su nasıl ödenecek bunada bi çare varmi acaba zaten zor geçiniyoruz çalışmasak nasil olcak bu

Hakkı şen

18 Mart 2020 Çarşamba 19:43

Çiftçinin Ziraatbankası inek koyun yemkredisi gibi günü gelmiş borçları kapsamıyormu biz şuan zarar etmiyormuyuz ezilen hep yetiştirenmi olacak

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BAKİ VAROL  YOLU TRAFİĞE  KAPATTI

BAKİ VAROL YOLU TRAFİĞE KAPATTI