19 Eylül 2020 Cumartesi

CİHAT ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI İLE ALİ ORKUN ERCENGİZ'İN RAKAMLARI BİRBİRİNİ TUTMUYOR

CİHAT ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI İLE ALİ ORKUN ERCENGİZ'İN RAKAMLARI BİRBİRİNİ TUTMUYOR

.

13 Mayıs 2020 Çarşamba 16:27 SİYASET

Ak Parti Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Cihat Çavuşoğlu'nun 2019 yılı bütçesi ile ilgili açıklamaları sonrasında peş peşe açıklamalar gelmişti. İlk açıklama ifadeleri hakaret boyutuna ulaşan CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek'ten gelmişti. Sonrasında ise Başkan Ercengiz rakamlar vererek Çavuşoğlu'nun iddialarını çürütmeye çalıştı. Ancak Çavuşoğlu'nun son yaptığı açıklama ve verdiği rakamlar Başkan Ercengiz'in açıkladığı rakamlarla yakından uzaktan alakası yok. (BAŞKAN ERCENGİZ'İN AÇIKLADIĞI RAKAMLAR HABERİN ALTINDA)

 

İŞTE ÇAVUŞOĞLU'NUN O YENİ AÇIKLAMASI;

 

Sayın Başkana öncelikle açıklamış olduğum faturaları doğruladığı için teşekkür ederim.
Ancak Basın açıklamasında konuları yine çarpıtmaya çalışmışsınız,
 

Şöyleki
Özel Kalem Ödenen Bütçe Gideri : 3.320,932,05 TL.


Kültür ve Sosyal İş.Müdürlüğü : 4.593.517,65 TL. olmak üzere Toplam 7.914.449,70 TL.dir.


Bu toplam içerisindeki Mal ve Hizmet Alımları toplamı 6.582.000 TL. olup personel giderleri bunun içinde yoktur. Bu Müdürlüklere ait giderleri 5 kaleme ayırıp Burdur Halkına açıklayamıyorsunuz.


Bir firmaya ait Ramazan Şenlikleri dahil organizasyon giderleri 509.926 TL.


Güreş Giderleri Toplamı (39.000 TL.lik Yemek Faturası Dahil) 416.772 TL.


Yönetim Kurulu Üyesi Çiçek Firmasının son 6 ayda kestiği fatura 126.265 TL.


Diğer Çiçek Firmasının ilk 6 ayda kestiği fatura 92.703 TL.


İki çiçek firmasından aynı anda alınan hizmet yoktur. Biri bırakmış biri başlamıştır.
Esas dikkat çekilmek istenen konu Fen İşleri Müdürlüğü Malzeme ve Hizmet Alımı tutarı olan 8.455.000 TL. ile Bu iki Müdürlüğün giderlerinin kıyaslamasıydı.


Şimdi iki fatura daha açıklayacak olursak,


29 Ekim Cumhuriyet Bayramındaki Konser Organizasyonu için ödenen 133.990 TL. tüm Burdur Halkı İçin ödenmiştir. Peki 31.07.2019 tarihli Fatura ile tanesi 41,30 TL.den alınan 500 Adet Powerbank tüm Burdur Halkı içinmidir.


Hizmet alımı karşılığı Meclis canlı yayınları sırasında yapılan yayın kesilmesi, ses kesilmesi gibi konular denetim komisyonunda görüşülmüş ve Denetim Komisyonu aşağıdaki tavsiye kararını almıştır.
Denetim Komisyonu Raporunun GİDERLER Başlıklı 5.maddesinde Meclis toplantılarının canlı yayın bedeli hizmet satın alınma suretiyle Belediyenin Youtube hesabından olduğu gibi diğer sosyal medya hesaplarından kesintisiz olarak yayınlanması ve Belediyeye yük getirmeyecekse, kendi imkanlarımızla yayınlanması tavsiye edilmektedir denilmiştir.


ÖNCE HİZMET SONRA TEKLİF MEKTUBU


Yine denetim sırasında 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları için Havai Fişek gösterisi Hizmet alımının Teklif Mektubu kutlamalar öncesinde alınacağı yerde 02.09.2019 tarihinde yani kutlamalar sonrasında alındığı tespit edilmiş ve Komisyon Raporunun GİDERLER Başlıklı 6 maddesinde bu konu dile getirilmiş olup 4734 sayılı Kamu ihale kanuna uyulmadığı tespit edilmiştir. 5 Yıldır aynı göreve devam eden bir Müdür bu hatayı nasıl yapar anlamak mümkün değildir.
Meclis üyesi ve Denetim Komisyonu üyesi olarak tespitlerimi bildirdim.
Suçlamanıza ve sataşmaya Belediye Meclis üyesi olarak cevap vermeyi siyaseten uygun bulmuyorum. Bu tür siyasi saldırılarınıza mensubu bulunduğum partimjn yetkili organlarınca gerektiğinde cevap verileceğini şahsınıza ve özellikle Burdur Halkına saygıyla bildiririm" dedi.

 

 

BAŞKAN ALİ ORKUN ERCENGİZ'İN

AÇIKLAMASINDAKİ RAKAMLAR:

                          

 

ÇİÇEK PARASI 219 BİN 603 LİRA 90 KURUŞ

Çavuşoğlu'nun CHP'li Yöneticileri kayırma var diyerek bir kişiden temmuz ayından bu yana aylık 20 bin tl çiçek alınıyor iddiasına cevay verildi. Açıklamada "AKP sözcüsünün İddia ettiği gibi olmayan; 2019 yılına ait çiçek alımlarında ödenen 219.603,90 TL Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yöneticisi dışında farklı çiçekçiden temin edilen çiçeklerin bedeli olup, her iki işletmeden de birbirine yakın rakamlarda hizmet alınmıştır" denildi.

 

SOSYAL ETKİNLİK ve EĞLENCEYE 776 BİN 705 LİRA 49 KURUŞ

Toplamda sosyal etkinlik ve eğlenceye 776 bin 705 lira harcandığını açıklayan Başkan Ercengiz bunun  Ramazan Şenlikleri, Güreş ve Kitap fuarı için 672,6 bin tel harcanırken, konserler için ise 104 bin tl harcandığı görülüyor. İşte O Acıklama, ""Sosyal etkinlik ve eğlencelerde 2019 yılına ait toplam eğlence giderleri 776.705,49 TL olup, bu ödenen bütçeye her akşam düzenlenen Ramazan Şenlikleri için 200.600 TL, Burdur’un tanıtımına destek sağlaması amacıyla ve Ata sporumuz olan Yağlı Güreşler’in yaşatılması adına harcanan 317.368 TL ve yine vatandaşımızın en çok ilgi gösterdiği Kitap Fuarı Organizasyonu için ise 155.300 TL’de bu bütçeye dahildir"

Ayrıca bu bütçe için ,"Açık hava sinemaları, kadınlar günü matinesi, çocuklarımız için karne hediyesi şişme oyun takımları, okul kırtasiye seti, üniversite öğrencileri için düzenlenen etüt salonları ve hediyeler, yalnızca eğlence amaçlı değil, vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yapılmış harcamalardır" şeklinde açıklamada bulunuldu.

 

EVLENEN ÇİFTLERE 156 BİN 965 LİRA


"Yeni evlenen çiftlerin düğünlerinde “bizim de çorbada tuzumuz olsun” diyerek belediyemizce bazı giderleri karşılanmış bunun içinde 156.965.00 TL harcama yapılmıştır"

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK BÜTÇESİ  443 BİN 898 LİRA  24 KURUŞ

İçerisinde onlarca kalem bulunan bu bütçe içerisinde  ise harcanan paranın çiçek parasının gölgesinde kaldığı görülüyor.  Sosyal Belediyeciliğin toplam bütçesi 443 BİN TL olurken, "Mahalle muhtarlarımız ile birlikte durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza 125.962.24 TL Ramazan ayı gıda yardımı, 317.936.00 TL yakacak yardımı yapılmıştır. Ailelerimize destek olmak amacıyla “Hoş geldin bebek” projemiz ile yeni doğan her bebeğin temel ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırlanmış bebek setleri temin edilmiş, vatandaşlarımıza acılı günlerinde cenaze telaşı yaşatmamak adına taziye çadırı, cenaze yemeği ve cenaze yardımları için yapılan harcamalar da AKP’li Meclis Üyesinin iddia ettiği eğlence bütçesine değil, sosyal belediyecilik bütçesine dahildir" denildi.

 

CANLI YAYINA 14 BİN TL

Çavuşoğlu'nun bir diğer iddiası ise CHP Merkez İlçe Başkanına ödenen para idi. Bununla ilgili açıklamaya da, "Söz konusu belediye meclisi canlı yayınları 7 kez yapılmış, toplam bedeli ise 14.042 TL’dir. Canlı yayınlarda kullanılan kamera, internet ve lisanslı programların bedeli de bu miktara dahildir" denildi.

 

KALAN BÜTÇE BU KALEMLERE

Rakamlarla ifade edilen bütçeden arda kalan 4 milyonun ise aşağıda belirtilen kalemlere gittiği anlaşılıyor. Yapılan açıklamada "Belediye Başkanlığı Özel Kalem bütçesi içerisinde; temel maaşlar, tazminatlar, sosyal haklar, belediye meclis ve encümen üyelerine ödenen ödenekler, araç yakıt – bakım-onarım giderleri, Belediyemizde misafir edilen konuklara yapılan ikramlar ve benzeri giderler mevcuttur. Söz verdiğimiz gibi kadınlarımızı gönderdiğimiz Çanakkale – Konya gezileri, vatandaşlarımızın şikayetlerini ve taleplerini dinlemek için bir araya gelmek adına yapılan organizasyonlar, soğuk kış günlerinde halk pazarlarında esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza dağıttığımız sıcak süt ve sıcak çorba ikramları, dini ve özel günlerimizde yine halkımıza dağıttığımız kandil simitleri, helva, lokma gibi ikramlarımız, esnafımıza dağıttığımız Şanlı Türk bayrağımız da kısacası vatandaşımıza dokunan her harcama belediyenin bu bütçe kalemlerinden karışlanmaktadır" denildi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR VALİLİĞİNE MASKE ÜZERİNDEN YAPILAN ALGI OPERASYONU TUTMADI

BURDUR VALİLİĞİNE MASKE ÜZERİNDEN YAPILAN ALGI OPERASYONU TUTMADI