25 Mayıs 2020 Pazartesi

CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ MEHMET GÖKER, ERCENGİZ VE AKBULUT'A SİYASETEN ABİLİĞİNİ YAPTI

CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ MEHMET GÖKER, ERCENGİZ VE AKBULUT'A SİYASETEN ABİLİĞİNİ YAPTI

GÖKER'DEN SİYASETE YAKIŞAN ÇIKIŞ

02 Mayıs 2020 Cumartesi 16:00 SİYASET

2015 yılından bugüne Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'i geçemeyen Hastane projesinde dün inşaatın yapılacağı arazide ortamı geren çıkış sonrası CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker'den bugün Burdur'da siyasi gerginliği azaltacak ılımlı mesajlar geldi. Hastane inşaatına başlanılacak olması Burdur için sevindirici gelişmedir diyen Göker, yer teslim törenine çağrılmamasını ise kamuoyunun takdirine bıraktı.

                                           

KARIŞIK AMA BARIŞIK...

 

Hastane konusunda Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut'un ortamı geren çıkışlarından sonra CHP'li Vekil Mehmet Göker siyasi gerginliği azaltacak ifadeler ile "Farklı siyasi görüşlere sahip kesimlerden olsak da karışık ama barışık olarak yaşamamız zenginliğimizdir. Siyasetçilerin görevi merkezi ve yerel yönetimleri ayrıştırmak değil, birleştirmek ve kucaklamak olmalıdır" şeklinde konuştu.

 

SÜREÇ YENİDEN YAŞANMASIN DİYE

ANIMSATMALARDA BULUNDU

 

Geçmişte yaşanan olumsuz süreç tekrar yaşanmasın diyen Göker, hatırlatmalarda bulunarak, "Yer tartışmaları daha önceye dayansa da, Burdur Merkez 300 Yataklı Devlet Hastanesi yapımı ihalesi ile ilgili ilan 12 Kasım 2018 tarihli Kamu İhale Kurumu bülteninde yayınlanmış ve 21 Aralık 2018 tarihinde yeni hastane ihalesi yapılmıştır.

 

Ancak deprem yönetmeliği ve yatak sayısının 400’e çıkarılması gibi nedenlerden dolayı ihalenin iptal edildiği söylense de, yüklenici firmanın maliyetlerin yükseldiği gerekçesiyle şartları yerine getiremeyeceğini söyleyerek çekilmesi ve buna kılıf olarak yatak sayısındaki artışın gösterilmesi herkes tarafından bilinmektedir.

 

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden yalnızca birkaç gün önce seçim yatırımı olarak hastanenin yapımına hemen başlanacağı söylenmesine rağmen inşaata başlanmamış hatta sonraki günlerde ihale iptal edilmiştir.

 

Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Yılı Yatırım Programında söz konusu yatırıma 230.040.00 lira proje bedeli belirlenmiş ve 2020 yılı için 46. 008.000 liralık kaynak ayrılmıştır. Bu şartlar altında hastane yapımına yarın başlansa bile ek ödenek çıkarılmaz ise inşaatın en az beş yıl sürmesinin beklendiği ayrılan kaynak miktarına bakarak anlaşılmaktadır" dedi.

 

SÜRECİN YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM

 

Ödenek konusundaki hatırlatmalarından sonra sürece daha ihtiyatlı yaklıştıklarını söyleyen Göker, "Yeni Burdur Devlet Hastanesinin yüklenici firmaya yer teslim işleminin yapılması sevindirici olsa da, geçmişte yaşadığımız deneyimlerden yola çıkarak sürece ihtiyatlı yaklaştığımızın ve bu sürecin yakından takipçisi olacağımızın herkes tarafından bilinmesi bizim açımızdan son derece önemlidir" dedi.

 

 

HİÇBİR BAHANE SIĞINILMADAN

BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI ve BİTMELİ

 

Eski hastanenin deprem yönetmeliğine göre yıkım kararının bulunduğunu da hatırlatan CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, "Mevcut hastanemizin deprem yönetmeliğine uygun olmadığı gerekçesiyle hastane binası için yıkım kararı bulunduğu kamuoyunun malumudur. Burdur ilimizin büyük bir bölümünün 1. derece deprem bölgesi kuşağında olmasından hareketle, yıkım kararı bulunan bir hastanede hizmet veren sağlık personelinin, poliklinik ve yatan hastaların yaşamları tehlike altındadır. Bu nedenle artık hiçbir bahaneye sığınılmadan hastanenin inşaatına bir an önce başlanması ve Burdur halkının yeni hastaneye kavuşması en öncelikli husustur" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR MERKEZ İÇME SUYU ARITMA TESİSİ İÇİN ÖDENEK AYRILDI

BURDUR MERKEZ İÇME SUYU ARITMA TESİSİ İÇİN ÖDENEK AYRILDI