19 Eylül 2020 Cumartesi

BURDUR VALİLİĞİNE MASKE ÜZERİNDEN YAPILAN ALGI OPERASYONU TUTMADI

BURDUR VALİLİĞİNE MASKE ÜZERİNDEN YAPILAN ALGI OPERASYONU TUTMADI

.

13 Mayıs 2020 Çarşamba 17:23 SİYASET

Gelen bir şikayet üzerine Burdur Valiliği, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'e üretilen maskeler ile ilgili olarak 3 soru sorarak konu hakkında bilgi istemişti. Maskelerin,  - Nerede ve kimlerle üretiliyor? - Üretim için izin alındı mı? - Maskeler nerede kullanıldı ve dağıtıldı? gibi üç soruyu Belediyeye yöneltmesi sonrasında Burdur gündemi ve ulusal gündem Gazeteci ve Yazar İsmail Saymaz'ın paylaşımı bir anda büyüdü.

 

ALGI OPERASYONU TUTMADI

Burdur Valiliğinin maske üretimi ile ilgili Belediye'den görüş istemesinden sonra konu kamuoyuna çok farklı yansıtıldı.  Valilik tarafından Burdur Belediyesi'nin maske üretimi engellendi olarak yayılmaya başlayan konu Burdur Kitap Fuarının onur konuğu olarak gelen Gazeteci İsmail Saymaz'a ulaşında konu ulusal gündeme taşındı.

Saymaz'ın sosyal medya hesabında paylaşması ve akşam Halk TV'de ekranlarında Şimdiki Zaman Siyaset proramında CHP'li Belediyeler Neden Hedef Alınıyor? başlığı altında konunun Burdur Belediyesine Baskın olarak aktarılması Burdur Valiliğinden gelen açıklama ile son buldu.

                                                  

BELEDİYEYE BASKIN BAŞLIĞINDA KONUYU DÜZELTTİ

Gazeteci saymaz canlı yayında gelen mesajla konuyu kapatmak zorunda kaldı. Saymaz mesaj geldi diyerek Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in Vali Yardımcısı tarafından arandığını, vatandaşın şikayetine yanıt bulmak amacıyla bu soruların sorulduğunu ve haklarında bir soruşturmanın bulunmadığını ifade etti.

 

VALİLİK BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 

Yaşananlar sonrasında ise Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü de bugün bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamadı;

"Basındaki bazı haberlerde ve sosyal medya paylaşımlarında yer verilen Burdur Belediyesinin maske üretimi faaliyetine yönelik Valiliğimiz tarafından yapılan işlemler ile ilgili açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

 

Valiliğimize 15.04.2020 tarihinde Burdur Belediyesi hakkında CİMER üzerinden yapılan “Burdur Belediyesinin Tıbbi Cihazlar Yönetmeliğine göre izin almadan kendi iş atölyelerinde maske diktirdiği” iddiasını içeren şikayet başvurusu üzerine, Valiliğimiz tarafından rutin bir idari işlem olarak 20.04.2020 tarihinde araştırma başlatılmış, yapılan araştırma sonucunda; Burdur Belediyesi tarafından genel kullanım amaçlı maske üretimi yapılması ve dağıtılmasında mevzuata aykırı herhangi bir husus tespit edilmemiş, bu gerekçeyle bir işlem yapılmasına gerek olmadığına ilişkin Valilik görüşümüz 12.05.2020 tarihinde bilgi mahiyetinde İçişleri Bakanlığına bildirilmiştir.

 

Araştırma kapsamında Belediye Başkanlığı’na yöneltilen, maskelerin nerede ve ne şekilde üretildiği, izin alınıp alınmadığı ve nerelerde dağıtıldığı yönündeki sorular iddia konusunu aydınlatmaya yönelik hususlardan ibarettir.

 

Ayrıca, Burdur Belediyesinin maske üretimi ve dağıtımı çalışmaları halen devam etmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

Denildi...

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE NEŞELİ DAKİKALAR YAŞANDI

BURDUR BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE NEŞELİ DAKİKALAR YAŞANDI