19 Eylül 2020 Cumartesi

BURDUR BELEDİYESİNDEN 18 UYGULAMASI AÇIKLAMASI

BURDUR BELEDİYESİNDEN 18 UYGULAMASI AÇIKLAMASI

BURDUR BELEDİYESİNDEN 18 UYGULAMASI AÇIKLAMASI

18 Mayıs 2020 Pazartesi 12:23 SİYASET

Geçtiğimiz hafta içi Bağlar Mahallesinde devam eden ve Harita Mühendisi Gökhan Aşkar'ın yürüttüğü 18 uygulaması ile ilgili gündem  Aşkar'ın "Bu süreçte asılsız ithamlar üzerinden yıprandım" diyerek projeden geri çekilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü.  Yüzlerce dilekçe ila başvurularak İç İşleri Bakanlığında soruşturması yürütülen 18 uygulaması ile ilgili Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi bazı sorular sorarak yanıt istemişti.

Bugün Burdur Belediyesi Basın bürosundan bir açıklama yapılarak konuya açıklık getirilmeye çalışıldı. Özellikle vatandaşların "tüm uygulama mı iptal edildi" şeklindeki soruları da bu açıklama ile yanıt bulmuş oldu.

Yapılan açıklamada Covid-19 salgını nedeni ile uygulamanın salgın sonrasında bırakıldığı ifade edilerek yüklenici müellifin verdiği dilekçe de "Bu süreçte asılsız ithamlar üzerinden yıprandığını belirterek proje işinden çekilme” talebinde bulunduğu açıklandı. Salgının süreci ile ilgili belirsizlik nedeni ile de parselasyon çalışmalarının iptal edildiği ifade edidi. Vatandaşın iptalin içeriği ile ilgili kafasındaki soru işareti de bu açıklama ile   netletmiş oldu; "Daha öncede yapılmış ve tapuda tescil edilmiş parselasyon planlarının iptal edilmesi söz konusu değildir. Son yapılan ve iptaline karar verilen parselasyon planları henüz çalışma aşamasında olup, sonuçlandırılmadığından süreç tamamlanmadan iptal edilmiştir."

                                                 

Vatandaşı kışkırtma

 

Yapılan açıklama da ayrıca iptalin sessiz sedasız yapılması ile ilgili ifadeyi de aymazlık ve cahillik olarak yorumlayan Burdur Belediyesi Basın Bürosu, imar uygulamasının iptal edilmesi için ellerinden gelenin yapıldığını iade ederek, mağduriyetlerden bahsetmenin de çelişkili olduğunu söyledi.

Yapılanların Planlı ve maksatlı bir biçimde halkı yanıltan ve konu hakkındaki yetersiz bilgisinden faydalanarak vatandaşı kışkırtıp meclisin konusu olmadığı halde vatandaşa mesaj yoluyla çağrıda bulunulduğunu açıklanırken tüm bunların amacının siyasi rant elde etmek olduğu ifade edildi. Özellikle geçmiş aylarda mecliste yaşananlar sonrasında Ak Parti gurubunun toplantıyı terk etmesini de konudaki niyetlerine bağladı.

 

Kemal Arslan'ın Bağlar Mahallesinde arazi sahipleri ile yaptığı çalışmaya, halkın itibar etmediğini ifade ederek yapılanları ucuz siyaset olarak yorumlandı. "Üç beş yıl öncesinde birbirlerine selam vermeyenler Ali Orkun Ercengiz düşmanlığında birleşmiş" diyerek Belediyeyi karalama adına yapılan mesnetsiz açıklamalara halkın itibar etmemesi istendi.

HORDİ MEYDAN

Açıklamanın devamında ise "AKÇELİ İŞLER KONUSUNDA" ki iddialara da 'madem akçeli işler dönmüş ise hodri meydan kim kime ne verip aldıysa açıklasın!" diyerek rest çekildi. Süreçte vicdanları yaralayan en önemli konuların başında ise Burdur Sivil Toplum Platformunun yaptığı çalıştayda Bağlar mahallesi sakinlerinin kendilerinden istenen uçuk miktardaki parala idi. Açıklamanın devamında ise "dervişin fikri ne ise zikri de odur" dinelerek akçeli işleri sevenlerin akçeyi ağzından hiç düşürmediği de söylenildi.

Salgın sürecinin bitmesi ile birlikte 18 uygulamamasının kaldığı yerden yasalara uygun şekilde devam edeceği, bunun ise halktan alınan güç ile süreceği ifade edildi.

 

Burdur Belediyesi Basın Bürosunun HODRİ MEYDAN çıkışı için Bağlar Mahallesi sakinlerinin aşağıdaki videodaki iddiaları geçerli mi? Bu da kamuoyunun en çok merak edeceği konuların başında yer alıyor.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

TEDBİRLERLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ

TEDBİRLERLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ