22 Ocak 2021 Cuma

BURDUR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞAN ÜSTÜ GÜNDEMLE YENİDEN TOPLANIYOR

BURDUR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞAN ÜSTÜ GÜNDEMLE YENİDEN TOPLANIYOR

BURDUR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞAN ÜSTÜ GÜNDEMLE YENİDEN TOPLANIYOR

08 Ocak 2021 Cuma 18:31 SİYASET

Burdur Belediyesinin 2020 yılı bütçesini de denetleyecek Denetim Komisyonu belirleme seçimlerinde CHP Listesinden sürpriz isimler çıkmıştı. Seçimlerde Ak Partili Meclis üyelerinden Hamit Gören ve Samet Güneş’in CHP oyları ile seçilmeleri ve sonrasında  grup kararı ile istifa etmeleri siyasi gerginlik yaşanmasına neden olmuştu.

 

SÜRPRİZ 2 OY KİMİN

 

Bu kez CHP’nin talebi ile gizli oylama şeklinde yapılan ve parti gruplarının isim sunma tekliflerinin ilk kez ret edildiği denetim komisyonu belirleme seçimlerinde sürpriz üzerine sürprizler yaşandı. 3 CHP’li ve 2 Ak Partili üyenin belirleneceği komisyon belirleme seçimlerinde Ak Parti grubu komisyona girmesini kararlaştırdığı isimler Cihat Çavuşoğlu ve Fatıma Küçüpkaplandı.

Gizli gerçekleşen oylamada 16 oyu bulunan CHP ve İyi Partili Millet İttifakının listesinden sürpriz şekilde Ak Partili üyeler Hamit Gören ve Samet Güneş 14 oy alarak üye seçildiler. Bunun yanında 10 oyu bulunan Cumhur İttifakı  üyeleri Ak Parti ve MHP’nin listesinde bulunan Cihat Çavuşoğlu ve Fatıma Küçükkaplan ise 12 oy alarak en büyük sürprizi yaptı. 10 oy çıkması beklenen Çavuşoğlu ve Küçüpkaplan’a ise 2 oyun nereden geldiği en büyük soru işareti olarak kaldı.

 

ŞİMŞEK SİYASİ OPERASYON MU YAPTI?

CHP grubunun Ak Partili Hamit Gören ve Samet Güneş hamlesinden sonra yaşanan istifalar ile ilgili olarak en farklı hamle akşam saatlerinde CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek’ten geldi. Şimşek haber sitesinde Gören ve Güneş’in istifalarını Ak Parti’nin Belediye Başkanı Adayı Deniz Kurt’a ambargo ve baskı şeklinde haberleştirmesi, başarısız gelişen seçim hamlesine karşı operasyon olarak yorumlandı.

 

İLK TEPKİ DENİZ KURT’TAN GELDİ

 

İlk açıklama Deniz Kurt’tan geldi ve Kurt bu durumu nifak tonumları ekmek olarak yorumladı. Ak Parti grubunun tepkisi ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e oldu. Ak Parti grubu Ercengiz’e diktatör derken, tüm meclis üyelerinin seçilme haklarının gasp gedildiğini söylediler.  Ak Parti grubuna göre Hamit Gören ve Samet Güneş’in seçtirilmesinin bir oyun olduğuna dikkat çekildi.

 

YENİDEN SEÇİME GİDİLİYOR

 

Kritik Denetim Komisyonu belirleme seçimlerinde ikinci perde açılırken bugün ani bir kararla Burdur Belediye Meclisinin olağan üstü gündemle toplanması kararı açıklandı. 13 Ocak 2021 tarinde meclis üyeleri olağan üstü gündemle bir araya gelerek denetim komisyonunu yeniden belirleyecek. Ayrıca meclis ilave aşağıdaki maddeleri de görüşecek.

         -  Mülkiye Müfettişliğinin 2020 yılı teftiş raporuna istinaden, Belediye Meclisinin 07.08.2019 tarih ve 2019/108-1/1 sayılı kararı ile Burdur Merkez Yeni Mahalle, ada 1493, parsel 1, 2, 19, 20, 21 ve 11 numaralı taşınmazlar için yapılan imar planı değişikliğinin eski şekline dönüştürülmesine yönelik hazırlanan imar planı dosyasının görüşülmesi.

                            

         -  Mülkiye Müfettişliğinin 2020 yılı teftiş raporuna istinaden, Belediye Meclisinin 05.02.2020 tarih ve 2020/27-1/2 sayılı kararı ile Burdur Merkez Bahçelievler Mahallesi, ada 702, parsel 132, 150 ve 260 numaralı taşınmazlar için yapılan imar planı değişikliğinin eski şekline dönüştürülmesine yönelik hazırlanan imar planı dosyasının görüşülmesi.

 

         -  Mülkiye Müfettişliğinin 2020 yılı teftiş raporuna istinaden, Belediye Meclisinin 05.09.2018 tarih ve 2018/132-7/1 sayılı kararı ile Burdur Merkez Özgür Mahallesi, pafta 132, ada 631, parsel 840 numaralı taşınmaz için yapılan imar planı değişikliğinin eski şekline dönüştürülmesine yönelik hazırlanan imar planı dosyasının görüşülmesi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

ESNAFA DESTEK BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

ESNAFA DESTEK BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI