Realtime website statisticsRealtime website statistics

13 Aralık 2018 Perşembe

  • 5,351 TL
  • 6,098 TL
  • 214,80 TL
  • 90.051

Bayram Özçelik; Birlikte Alabilmeyi Başarmalıyız

Bayram Özçelik; Birlikte Alabilmeyi Başarmalıyız

Özçelik Madde Madde Kafalardaki Soru İşaretlerine Açıklık Getirdi

23 Şubat 2018 Cuma 16:51 SİYASET

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili Ak Parti cenahından ilk açıklama Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’ten geldi. Özçelik özelleştirme ile ilgili Burdurlu’nun hassasiyetlerine tek tek cevap vererek açıklamalarda bulundu.

Burdurlu’nun hassasiyetlerine değinen Özçelik bununla ilgili de satış şartnamesini ana başlıkları ve maddelerle paylaştı. Başbakan Binali Yıldırım’la da Burdur Şeker Fabrikasının Panko Birlik tarafından alımı konusunu konuştuğunu ileten Özçelik, Burdur’da ki üreticilerin ve kuruluşların ekonomik gücünden bahsettiğini söyledi.  Özçelik birlik vurgusu yaparak, burada bize düşen Burdurlu üretici kuruluşların, oda ve birlikler ile iş adamlarının satış takvimi içerisinde buranın satın alınmasıdır dedi.  Özçelik bunun başarılabilmesi için önümüzdeki günlerde yoğun bir çalışmanın yapılacağının da altını çizdi.

 

ŞEKER FABRİKAMIZIN ÖZELLEŞTİRMESİ ÜZERİNE :

 2000 yılında Dönemin Hükümeti Tarafından İMF’ye Verilen Taahhütle Türkiye’deki Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesi Türkiye’nin Gündemine Girmişti.33 Şeker Fabrikanın 8 Adeti ÖZEL Olarak Üretimde Bulunmakta Tüm Şeker Üretiminin % 44’ünü 8 Özel Fabrika Üretmekte.Türkşekerin Elinde Olan 25 Fabrikada %56 Şeker Üretimi Yapılmaktadır.Daha Önce Portföy Satışında 5 Fabrika Burdurunda Bulunduğu E Portföyünde Satılmak İstendi.Portföy Satışından Vazgeçilmiş Oldu.14 Şeker Fabrikası 20 Şubat İtibariyle Hükümetimizin,Maliye Bakanlığımıza Bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Satışa Sunulmuş Bulunmaktadır.Böyle Bir Karardan Sonra Bizlere Düşen Burdurdaki Pancar Üreticilerinin ve Yan Sektörleriyle Ekonomimizin Dinamiği  Şeker Fabrikamızdır.Maliye Bakanımıza,Özelleştirme Kararı Alınmadan 1 Ay Önce Burdur Panko Birliğin Burdur Şeker Fabrikasını İŞLETME HAKKININ DEVRİNE Talip Olduğunu Konuşmuştum. Burdur Panko Birliğinin İşletme Hakkını Alma Raporunuda Maliye Bakanımıza Vermiştim. Geçen Haftalarda Kamuoyuna Yansıyan Başbakanımızın Yönetiminde,Özelleşecek Fabrikaların Bulunduğu İllerin Milletvekili Olan Başbakan Yardımcıları,Bakanlar ve Genel Başkan Yardımcılarımızla Yaptığımız Toplantıda Özelleştirme Kapsamına Alınacak 14 Fabrikanın Bulunduğu İllerin Milletvekilleri İle Yapılan Toplantıda Yaptığım Konuşmada da Burdur Panko Olarak Burdur Şeker Fabrikasının İşletme Hakkının Devrini Almak İstediğimizi İfade Ettim. Burdurda ki Üreticilerin Ve Kuruluşların Bunu Yapabilecek Güçte Olduğumuzu Söyledim. Şimdi 14 Fabrika Tek Tek Satışa  Sunuldu. Şimdi Bize Düşen Burdurlu Üreticilerimizin Birliğine Düşen,Oda ve Birlik Başkanlarına Düşen ve İşadamlarımıza Düşen,Kuruluşlarımıza Düşen Şeker Fabrikasını,Özelleştirme Kapsamı,Satış Takvimi İçerisinde Alabilmek ve Bunu Başarabilmektir. İnşaallah Bunu Başarabilmek İçin Yoğun bir Çalışma Gerçekleştirmek İstiyoruz. Avrupada ki Ülkelerde Şeker Fabrikalarının Üretici Kooperatifler Tarafından İşletiyor Olması ve Ülkemizdeki Özelleşmiş Şeker Fabrikalarının Verimleri ve Yan Üretim Alan Çeşitliliği ve Yan Sektörleriyle Verimliliğini Sürdürmeleri Bizimde Bunu Gerçekleştirebileceğimizin En Güzel Örnekleri Olsa Gerek. Önümüzdeki Günlerde Tüm Paydaşlar Detaylı Toplantılar Yaparak Bu Sonuca Ulaşmamız Gerekmektedir.

ŞARTNAME ANA UNSURLARI :

1-Çalışanlarına İş Güvencesi Sağlanmış Olacak.

2-Çiftçilerin Hakları Korunacak.

3-Fabrikaların Aynı Şehirde Üretimlerinin Devamı Sağlanacak.

4-Değerli Taşınmazlar İhale Dışı Tutulacaktır.

BEKLENEN FAYDALAR :

1-Yeni Yatırımların Özel Sektör Eliyle Yapılması

2-Şeker Sektöründe Serbestleşme

3-Rekabet Ortamının Oluşturulması.

ÇALIŞANLAR HAK KAYBINA UĞRAMAYACAK :

1-Özelleşecek Fabrikalarda Çalışan Memurlara Tanınan İmkanlar,Seçenekler Sunulacak

2-Özelleşecek Fabrikalarda Çalışan Daimi ve Geçici İşçilere Tanınan İmkanlar,Seçenekler Sunulacak.

FABRİKALARA ÜRETİME DEVAM ZORUNLULUĞU GETİRİLECEK:

1-Her Pazarlama Yılı İçin Tahsis Edilecek A Kotasının Tamamı kadar Beyaz Şeker Üretimi Temin Edilecek

2-Her Bir Fabrikanın Asgari Olarak 5 YIL Süre İle Faliyetine Devamına İlişkin Hüküm Bulunması

ÇİFTÇİLERİN MEVCUT KOTA HAKLARI ve ÜRETİM SÖZLEŞMELERİ DEVAM EDECEKTİR:

1-Fabrikalar Pancar Ekim Alanlarından Pancar Alımına Devam Edeceklerdir.

2-Pancar Ekim Alanlarında Üretim Yapan Yapan Çiftçilerle Türkşeker Arasındaki Mevcut Sözleşmeler ve Kota Hakları Alıcı Tarafından da Sürdürülecektir.

FABRİKALARIN ARAZİLERİ :

1-Şartnamelerde Fabrika Bazında Devredilecek Arazi,Bina Vb. Yapılar Ayrı Ayrı Belirtilecektir.

2-Fabrika Üretim Faaliyeti İçin Gerekli Olmayan Taşınmazların İhale Dışında Tutulacaktır.

3-Şeflikler ve Benzeri Araziler Devredilmeyecektir.

4-Türkşekerin Varlıkları Ayrı Olarak Bilahare Değerlendirilecektir.

 

Burdurlular Olarak; Burdur Şeker Fabrikasının 6 İlde,26 İlçede 182 Köyde Üretilen Şeker Pancar Üretiminin Yine Burdur’da ki Fabrikamızda İşlenmesinin Devamını Sağlamaktır. Özelleşmenin Ülkemizin ve Burdurumuzun Yararına Olmasıdır. Kamuoyuna Sevgi ve Saygılarla

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

MAKÜ Öğrencileri, Protokol ve Siyaset Birlikte Yürüdü

MAKÜ Öğrencileri, Protokol ve Siyaset Birlikte Yürüdü