Yazmak istediğin yazı" > Yazmak istediğin yazı" /> Başkan Ercengiz Sorunun Kimde Olduğunu Açıkladı

24 Haziran 2019 Pazartesi

  • 5,811 TL
  • 6,627 TL
  • 261,08 TL
  • 95.182

Başkan Ercengiz Sorunun Kimde Olduğunu Açıkladı

Başkan Ercengiz Sorunun Kimde Olduğunu Açıkladı

.Yazmak istediğin yazı

27 Eylül 2018 Perşembe 09:15 SİYASET

Ak Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur’un Burdur Atık Su Arıtma Tesisi için ayrılan 11.5 milyon avroluk paranın hazır olduğunu ve belediyenin geciktiğini söylemiş, bizlerde Bomba15 olarak yetkililerle görüşmemiz neticesinde paranın hazırda beklediğini ancak belediyeden projenin tamamlanarak ihale aşamasına getirilmesinin beklendiğini öğrenerek haberleştirmiştik.

Başkan Ercengiz yaşanan durumla ilgili olarak  ilk açıklamasında İlkbank ile Avrupa Yatırım Bankası arasında uyumsuzluk var demiş, sonrasında ise BAKA Toplantısı için gittiği Antalya’da, soluğu İlkbank önünde almıştı. Buradan ilk olarak Vekil Uğur’a seslenen Başkan Ercengiz “durum senin bildiğin gibi değilmiş” diyerek konu ile ilgili ayrıntılı açıklama yapacağını duyurmuştu.

Başkan Ercengiz dün kurmayları Başkan Yardımcıları Serdar Başgül ve Hasan Duygulu ile basın karşısına geçerek hem İlbank ile ilgili ayrılan para ve Burdur Atık Su Arıtma tesisi konularına değindi sonrasında da yine Burdur Gölü’nün korunması ile ilgili birlikte hareket etme önerisinde bulundu.

İŞTE BAŞKAN ERCENGİZ’İN AÇIKLAMALARI 

6 Ağustos 2014’te, göreve geldiğimizin ilk aylarında Burdur Belediyesi Meclisinde bir karar alarak; Burdur merkez atık su tesisinin derhal ileri biyolojik arıtmaya geçişinin sağlanması için karar aldık. Bununla ilgili başvurumuzu 2015 yılında İller Bankasına yaptık. İller Bankasının 3 Eylül 2015 tarihinde aldığı kararla yüklenici firmaya işyeri teslimimizi yaptık. Atık Su Arıtma Tesisi Fizibilite raporunu20 Nisan 2016’da hazırlanarak bize sunuldu, raporumuzla birlikte başvurup Avrupa Yatırım Bankasından 11,5 milyon Avroluk alt kredi anlaşmasını da 13 Haziran 2016’da imzaladık.

Yaptığımız planlamaya göre 2016 yılında inşaata başlanılması ve 2018 yılında İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisinin tamamlanarak hizmete sokulması planlanıyordu. Söz konusu alt kredi anlaşması satın alma usul ve esaslarında değişikliğe gidilmesi nedeniyle 9 Ağustos 2018 (2 yıl iki ay sonra) biz yeniden bir alt revize sözleşmesi yapmak zorunda kaldık. Burada bir art niyet olduğunu yada farklı bir yaklaşım olduğunu ifade edemem, böyle bir şey bildiğim bir şey değil, ayrıca bizim gibi yönetici konumundaki kişilere yakışan bir tavır değil. Bu işin siyasetini yapmamak amacıyla şunu söylemek istiyorum: İller Bankasınında tarihinde ilk defa uyguladığı yöntemlerden bir tanesi olan Uluslararası Rekabetçi İhale Yöntemine uygun Şartnamenin hazırlanması, bizim teknik altyapımıza uygun olmadığı için yaklaşık 26 aylık çalışmanın gecikmesine neden oldu.

 Burada geldiğimiz nokta şu, biz 4 ayda başladığımızda 4 yılda sonuca ulaşmak istedik ve geçtiğimiz cuma günü İller Bankasından mail yoluyla çalışan arkadaşlarımıza İller Bankasının kendi teknik şartnamelerinde tamamlayamadığı eksik kalan bölümlerin tamamlanması üzere teknik şartnamenin geri kalan kısımları gönderildi, İhaleye hazır olmak üzere.

 Sizler de takdir edersiniz ki 2 günde ihale teknik şartnamesini hazırlamak mümkün değil. İhale Teknik Şartnamesini hazırlamadan ihaleye çıkmak zaten imkansız. Bunların bir süreci var. Bunlar kamu kuruluşlarında 3 aydan 6 aya kadar sürer bir süreç. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

gndgd

05 Nisan 2015 Pazar 22:37

MAKÜ'NÜN efsane lideri bilim adamı bilim aşağı bilge adam değerli hocam Adem Korkmaz. MAKÜ'NÜN umut ışığı Adem Hocam özlemle bekleniyorsunuz!

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Göle Hayat Derneği Basın Açıklaması Yaptı

Göle Hayat Derneği Basın Açıklaması Yaptı