25 Mayıs 2020 Pazartesi

BAŞKAN ERCENGİZ ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINA CEVAP VERDİ

BAŞKAN ERCENGİZ ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMALARINA CEVAP VERDİ

.

11 Mayıs 2020 Pazartesi 22:43 SİYASET

Ak Parti Grup Sözcüsü Cihat Çavuşoğlu 2019 yılı için açıklanan 148 milyonluk tahmini bütçenin tutturulamayarak 103 milyonda kalmasını yalan ve balon bütçe olarak açıklaması, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve CHP yönetiminde gerginliğe sebep oldu. Özellikle bütçenin eğlence ve reklama harcandığını iade ederek CHPli yöneticilerin kayırılıyor söylemleri haftanın konusu olmuştu.  

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tahmini bütçedeki açık yerine 6,5 milyonluk eğlence ve sosyal işlere harcanın bölümü tek tek anlattı. Başkan Ercengiz yaptığı açıklamada 6,5 milyonun eğlenceye ve çiçeğe aktarılmadığını ifade ederek resmi kayıtların olduğunu, hiçbir zaman belge saklanmadığını ve kaçırılmadığını söyledi. Ercengiz yapılan açıklamalarda rakamların abartılarak gündem yaratılmaya çalışılmasının sebebinin ise Ak Parti yönetiminde olan bazı yerlerdeki usulsüzlüklerin kamufle edilmek için böyle saldırıların yapıldığını söyledi. Ercengiz bu açıklamalar ve vereceği rakamlar ile hem kedisini hem de bu durumu maksatlı haberleştirenlerin iftiralarının altında kalacağını da sözlerine ekledi.

 

ÇİÇEK PARASI 219 BİN 603 LİRA 90 KURUŞ

Çavuşoğlu'nun CHP'li Yöneticileri kayırma var diyerek bir kişiden temmuz ayından bu yana aylık 20 bin tl çiçek alınıyor iddiasına cevay verildi. Açıklamada "AKP sözcüsünün İddia ettiği gibi olmayan; 2019 yılına ait çiçek alımlarında ödenen 219.603,90 TL Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yöneticisi dışında farklı çiçekçiden temin edilen çiçeklerin bedeli olup, her iki işletmeden de birbirine yakın rakamlarda hizmet alınmıştır" denildi.

 

SOSYAL ETKİNLİK ve EĞLENCEYE 776 BİN 705 LİRA 49 KURUŞ

Toplamda sosyal etkinlik ve eğlenceye 776 bin 705 lira harcandığını açıklayan Başkan Ercengiz bunun  Ramazan Şenlikleri, Güreş ve Kitap fuarı için 672,6 bin tel harcanırken, konserler için ise 104 bin tl harcandığı görülüyor. İşte O Acıklama, ""Sosyal etkinlik ve eğlencelerde 2019 yılına ait toplam eğlence giderleri 776.705,49 TL olup, bu ödenen bütçeye her akşam düzenlenen Ramazan Şenlikleri için 200.600 TL, Burdur’un tanıtımına destek sağlaması amacıyla ve Ata sporumuz olan Yağlı Güreşler’in yaşatılması adına harcanan 317.368 TL ve yine vatandaşımızın en çok ilgi gösterdiği Kitap Fuarı Organizasyonu için ise 155.300 TL’de bu bütçeye dahildir"

Ayrıca bu bütçe için ,"Açık hava sinemaları, kadınlar günü matinesi, çocuklarımız için karne hediyesi şişme oyun takımları, okul kırtasiye seti, üniversite öğrencileri için düzenlenen etüt salonları ve hediyeler, yalnızca eğlence amaçlı değil, vatandaşlarımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yapılmış harcamalardır" şeklinde açıklamada bulunuldu.

 

EVLENEN ÇİFTLERE 156 BİN 965 LİRA


"Yeni evlenen çiftlerin düğünlerinde “bizim de çorbada tuzumuz olsun” diyerek belediyemizce bazı giderleri karşılanmış bunun içinde 156.965.00 TL harcama yapılmıştır"

 

SOSYAL BELEDİYECİLİK BÜTÇESİ  443 BİN 898 LİRA  24 KURUŞ

İçerisinde onlarca kalem bulunan bu bütçe içerisinde  ise harcanan paranın çiçek parasının gölgesinde kaldığı görülüyor.  Sosyal Belediyeciliğin toplam bütçesi 443 BİN TL olurken, "Mahalle muhtarlarımız ile birlikte durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza 125.962.24 TL Ramazan ayı gıda yardımı, 317.936.00 TL yakacak yardımı yapılmıştır. Ailelerimize destek olmak amacıyla “Hoş geldin bebek” projemiz ile yeni doğan her bebeğin temel ihtiyacını karşılayabilecek şekilde hazırlanmış bebek setleri temin edilmiş, vatandaşlarımıza acılı günlerinde cenaze telaşı yaşatmamak adına taziye çadırı, cenaze yemeği ve cenaze yardımları için yapılan harcamalar da AKP’li Meclis Üyesinin iddia ettiği eğlence bütçesine değil, sosyal belediyecilik bütçesine dahildir" denildi.

 

CANLI YAYINA 14 BİN TL

Çavuşoğlu'nun bir diğer iddiası ise CHP Merkez İlçe Başkanına ödenen para idi. Bununla ilgili açıklamaya da, "Söz konusu belediye meclisi canlı yayınları 7 kez yapılmış, toplam bedeli ise 14.042 TL’dir. Canlı yayınlarda kullanılan kamera, internet ve lisanslı programların bedeli de bu miktara dahildir" denildi.

 

KALAN BÜTÇE BU KALEMLERE

Rakamlarla ifade edilen bütçeden arda kalan 4 milyonun ise aşağıda belirtilen kalemlere gittiği anlaşılıyor. Yapılan açıklamada "Belediye Başkanlığı Özel Kalem bütçesi içerisinde; temel maaşlar, tazminatlar, sosyal haklar, belediye meclis ve encümen üyelerine ödenen ödenekler, araç yakıt – bakım-onarım giderleri, Belediyemizde misafir edilen konuklara yapılan ikramlar ve benzeri giderler mevcuttur. Söz verdiğimiz gibi kadınlarımızı gönderdiğimiz Çanakkale – Konya gezileri, vatandaşlarımızın şikayetlerini ve taleplerini dinlemek için bir araya gelmek adına yapılan organizasyonlar, soğuk kış günlerinde halk pazarlarında esnaflarımıza ve vatandaşlarımıza dağıttığımız sıcak süt ve sıcak çorba ikramları, dini ve özel günlerimizde yine halkımıza dağıttığımız kandil simitleri, helva, lokma gibi ikramlarımız, esnafımıza dağıttığımız Şanlı Türk bayrağımız da kısacası vatandaşımıza dokunan her harcama belediyenin bu bütçe kalemlerinden karışlanmaktadır" denildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gelecek Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanlığına Emine Karakaya Atandı

Gelecek Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanlığına Emine Karakaya Atandı