26 Şubat 2021 Cuma

BAŞKAN ALİ ORKUN ERCENGİZ İSTANBULA GÖNDERİLEN MEKTUPLARDAN CEZA ALDI MI?

BAŞKAN ALİ ORKUN ERCENGİZ İSTANBULA GÖNDERİLEN MEKTUPLARDAN CEZA ALDI MI?

BAŞKAN ALİ ORKUN ERCENGİZ İSTANBULA GÖNDERİLEN MEKTUPLARDAN CEZA ALDI MI?

01 Şubat 2021 Pazartesi 15:24 SİYASET

İstanbul Büyük Şehir Belediye Bakanı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz gün Halk TV’de gazeteci Özlem Gürses’in konuğu oldu. Seçim döneminde yaşanan hukuksuz uygulamalardan bahsettiği esnada verdiği örnek ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in aldı dediği 6 ay hapis cezası oldu.

Herkese sürpriz şekilde duyulan 6 ay ceza ile ilgili olarak kamuoyu da ikiye bölündü. Sebebi ise geçtiğimiz haftalarda yapılan belediye meclis toplantısında, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in mektup konusu ile ilgili olarak danıştay kararını okuması oldu.  Başkan Ercengiz gazetecilerin, belediye meclis üyelerinin ve birim müdürlerinin bulunduğu meclis toplantısında sonuç bölümünü okudu, 

 

İŞTE OKUDUĞU O KARAR;

 

“Gereği Düşünüldü Dosyanın incelemesinde  23.6.2019 tarihinde gerçekleştirilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlunu desteklemek amacı ile İstanbul’da ikamet eden Burdur nüfusuna kayıtlı seçmenlere dağıtılmak üzere Ali Orkun Ercengiz tarafından 8500 adet broşür bastırıldığı, basım yapan firmanın söz konusu broşürleri zarflanmış olarak Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne teslim ettiği, zarfların içerisinde ne olduğuna dair bilgi sahibi olmayan Belediye personelinin söz konusu zarfları 12.6.2019 tarihinde, 8500 tl ödeyerek postaya verdiği, daha sonra zarflarda bulunan broşürlerin olduğu anlaşılmasının üzerine, bu durumun başta Ali Orkun Ercengiz’e bildirildiği, adı geçen ve posta masraflarını kendisinin karşılayacağını söyleyerek, İnsan Kaynakları Müdürlüğüne hitaben 12.6.2019 tarihinde edilekçe yazdığı, bu yazdığı dilekçede 12.6.2019 tarihinde ve  pt nolu sayılı fatura ile PTT baş müdürlüğüne ödenen kdv dahil 8500 tl’nin maaşından kesilerek, belediye hesabına gelir kaydedilmesini istediğini, bunun üzerine adı geçen temmuz ayı maaşından 8500 tl + 191,25 krş. gecikme faizi olmak üzere toplam 8691, 25 krş.un kesinti yapıldığı, bu tutarın Mali Hizmetler Müdürlüğünce belediye adına gelir kaydedildiği, böylece kamunun zararının ortadan kaldırıldığı kaldı ki, söz konusu posta masrafının belediye bütçesinden karşılanması yolunda Ali Orkun Ercengiz’in bilgisi ve talimatı olduğuna ilişkin, tanık beyanı, bilgi ve belge gibi herhangi bir delil olmadığı, bu nedenlerle ilgili isnat edilen eylemin hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından, itirazın kabulüne, İç İşleri Bakanlığı 18.11.2019 tarihi ve sayılı kararı belirtilen eylemde Ali Orkun Ercengiz’e soruşturma izni verilmesine ilişkin kısmın kaldırılmasına, dosyanın karar eki  olarak İç İşleri Bakanlığına, kararın bir örneğinin de itiraz eden vekiline gönderilmesine 4 .11.2020 tarihinde oy birliği ile karar verilmiştir. “

 

“ALDI”, “İZİN VERMEDİ”

 

Sonrasında Ekrem İmamoğlu’nun “6 ay ceza aldı” dediği, öncesinde de Başkan Ercengiz’in “danıştay yargılamaya izin vermedi” dediği İstanbul’a mektup gönderme olayı ile ilgili olarak kafalar karıştı. Burdur gündemi “İmamoğlu’na yanlış bilgi verilerek kamuoyu yanıltıldı” diye dursun, İmamoğlu’nun ceza aldı açıklaması ile birlikte Başkan Ecrengiz, bir anda gündem olarak dikkatleri üzerinde toplamayı başardı.

 

GÖZLER BAŞKAN ERCENGİZ''DE

 

Başkan İmamoğlu'nun ifade ettiği 6 ay ceza İstanbul'a gönderilen mektuplardan mı dır, ya da başka bir mahkeme sonucumudur bilinmez ancak, gözlem şimdi Başkan Ali Orkun Ercengiz'in konu ile ilgili olarak kamuoyunu aydınlatacak açıklama yapıp yapmamasına döndü. 

 

O DÖNEM SİYASİ POLEMİK KONUSU OLMUŞTU

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimlerinde, İstanbul’da yaşayan Burdululara mektup göndererek İmamoğlu için destek isteyen Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in bu hareketine ilk tepki o dönemde Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan’dan gelmişti. Okan, ilk olarak ödemenin belediye kasasından yapıldığını sonra ise Valiliğe yapılan başvuru sonrasında Başkan Ercengiz’in ödemenin maaşından kesilmesini istediğini o dönem yaptığı basın açıklamasında duyurmuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BELENLİ KÖYÜNDE MİNARE YENİDEN İNŞAA EDİLECEK

BELENLİ KÖYÜNDE MİNARE YENİDEN İNŞAA EDİLECEK